Več kot četrtina prebivalcev Londona ni bilo rojenih v britanski prestolnici. V mestu živi več kot 200 etničnih skupnosti, ki govorijo več kot 300 različnih jezikov.
Uradna spletna stran kandidature Londona
Najbolj zeleno mesto
London s sedmimi milijoni prebivalci je postal prvo mesto na svetu, ki bo tretjič pripravilo poletne olimpijske igre. Te bodo predvidoma potekale od 27. julija do 12. avgusta 2012.
London je ponosen na svojo kulturo. V mestu je več kot 200 muzejev, 500 kinodvoran in pet simfoničnih orkestrov. 39 odstotkov mestne površine prekrivajo parki in zelenice, kar je več kot v katerem koli drugem primerljivem mestu.
V vasi 3.600 apartmajev
Pet objektov, olimpijski stadion, bazenski kompleks, velodrom, hokejski center in večnamenska dvorana bodo ostale tudi po igrah. Olimpijska vas bo zrasla v revnejšem vzhodnem delu mesta in naj bi ga oživila. V njej bo 3.600 apartmajev. Vanje se bodo po igrah vselili nižje plačani delavci, kot so učitelji in medicinske sestre, ki si ne morejo privoščiti astronomsko dragih stanovanj. Domove naj bi našlo 17.000 ljudi.
Športniki blizu tekmovališč
London ima za igre operativni proračun 2,79 milijarde dolarjev, britanska vlada pa je za izgradnjo objektov in izboljšanje infrastrukture namenila 4,41 milijarde dolarjev. Organizatorji trdijo, da bo 80 športnikov nameščenih največ 20 minut vožnje od svojih tekmovališč. Za potrebe olimpijskega parka bo služilo deset linij podzemne železnice. Devet jih že obstaja, deseta, ki vključuje predor s postaje King's Cross, pa naj bi bila končana do leta 2007.
Igre naj bi potekale konec julija in začetek avgusta, ko se promet v Londonu običajno zmanjša za 20 odstotkov. Župan Londona Ken Livingstone in vlada sta obljubila 30 milijard dolarjev za izboljšanje mestne prometne mreže, ki je bila ahilova tetiva londonske kandidature od vsega začetka.
London kandidiral prvič
London je prvič kandidiral za organizacijo olimpijskih iger. Leta 1908 je igre dobil, potem ko je kandidaturo umaknil Rim, leta 1948 pa je bil določen za prireditelja po koncu druge svetovne vojne.
Velika Britanija se je morala zelo potruditi za povrnitev ugleda v športni javnosti, potem ko ni bila sposobna organizirati svetovnega prvenstva v atletiki leta 2005 zaradi težav z gradnjo stadiona. Pomagala pa je uspešna organizacija iger Commonweatha v Manchestru leta 2002.
Zmaga Mandele, Beckhama ...
Med glavnimi junaki kandidature Londona so bili Nelson Mandela, nogometni zvezdnik David Beckham, avstralska atletinja Cathy Freeman in nekdanji kapetan indijske reprezentance v kriketu Kapil Dew. Vodja kandidature je bil legendarni atlet Sebastian Coe.
Olimpijsko kandidaturo je po podatkih Mednarodnega olimpijskega komiteja podpiralo 68 odstotkov Londončanov. Po februarski anketi časnika Guardian je igre podpiralo 74 odstotkov Britancev, vendar jih je le 39 odstotkov menilo, da jih bo London dobil.
Zaupanje v policijo
Londonska policija je zaradi izkušenj v boju proti Irski republikanski armadi in islamskim skrajnežem ena najbolje izurjenih za boj proti terorizmu. Skupaj s splošno znano prijaznostjo in uslužnostjo britanske policije naj bi bil London tudi med OI-jem varno in gostoljubno mesto. Britanska policija svetuje MOK-u glede varnostnih zadev že od iger v Los Angelesu leta 1984.
Več o izboru prireditelja 27. poletnih olimpijskih iger si lahko preberete tukaj.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje