Matjaž Markič in Emil Tahirovič po prihodu v cilj. Foto: Reuters
Marko Markič
Markič: Že ko sem bil majhen, sem rekel, da bom nekoč evropski in svetovni prvak. Zdaj mi manjka le še svetovni naslov. Foto: Reuters
Sanja Jovanović
Sanja Jovanović je zlati medalji na 100 m hrbtno dodala še eno. Na pol krajši razdalji je izboljšala svetovni rekord. Foto: EPA
Celoten posnetek finala na 50 m prsno
Zlat slovenski dan na Reki

Koprčan je s časom 26,47 sekunde odplaval najboljši izid v zgodovini evropskih prvenstev. Srebro je pripadlo Norvežanu Aleksandru Hetlandu (26,64 s), Tahirovič pa se je v izjemno tesnem obračunu še dokopal do stopničk s časom 26,66 s. Za njim so se v dveh stotinkah zvrstili trije plavalci.

Slovenca sta kolajni napovedala že v polfinalu, ko je bil Tahirovič najhitrejši s takrat novim državnim rekordom 26,53 s, Markič pa je imel tretji čas (26,66 s). Grega Plevelj je v predtekmovanju zasedel 17. mesto z osebnim rekordom 27,41 s.

Celoten posnetek finala si lahko ogledate v videonovici na desni strani.

Četrta medalja z velikih tekmovanj
25-letni Markič je bil v isti disciplini pred tremi leti v Trstu bronast, dve medalji pa ima tudi iz 50-metrskih bazenov, kjer je na najnižjo stopničko stopil leta 2004 v Madridu in 2006 v Budimpešti. Lani je v Debrecenu ostal praznih rok na 4. mestu. Tahirovič je ponovil uspeh z Dunaja izpred štirih let.

"V finalu vedno plavam najbolje"
"Pred EP-jem sem si želel, da bi bila oba z Emilom na stopničkah. Zelo sem vesel, da nama je to uspelo. Zame je to nekaj neponovljivega. V finalu vedno plavam najbolje, tudi tokrat je bilo tako. Pred prvenstvom sem razmišljal o zlati medalji, vendar sem vedel, da bo zelo težko. Srečen sem, ker mi je to uspelo pred svojimi navijači, prijatelji in sorodniki," je po veličastni zmagi povedal Markič, ki je v petek na dvakrat daljši razdalji zasedel 6. mesto.

"Tudi jaz sem bil sposoben zmagati"
Podobnega mnenja je bil tudi Tahirovič, ki je poudaril, da je bil njun edini cilj, da po dolgih letih (po bratih Petrič na EP-ju leta 1981 v Splitu) osvojita dve medalji za slovensko plavanje v isti disciplini. Kranjčan je lahko vseeno rahlo razočaran, saj je prišel na Reko z najboljšim prijavljenim časom. "Nekaj napak je bilo, bil sem sposoben tudi jaz zmagati, ampak sem zadovoljen tudi z bronom," je dejal takoj po prihodu iz bazena.

Največji tekmec Mankoča bo Goddard
Rekord evropskih prvenstev je postavil tudi Peter Mankoč v polfinalu na 100 m mešano (52,49 s). Finale bo v nedeljo ob 17.12, kjer bo njegov največji tekmec Britanec James Goddard (52,68 s). Ljubljančan je imel najboljši čas že v kvalifikacijah, ko je plaval 52,85 s. Poleg Mankoča bo v nedeljo naslov na 200 m hrbtno branila še Anja Čarman. Finale bo ob 17.43.

Tretji dan tekmovanj so padli kar štirje svetovni rekordi. Izide si oglejte spodaj.