Mednarodna plavalna zveza (FINA) je v torek zvečer objavila seznam 10 modelov, ki so jih zavrnili, med katerimi pa sta tudi Arena X-Glide in Jaked 01, s katerimi so Francoza Alain Bernard in Frederick Bousquet ter Rusinja Julija Efimova še v aprilu postavljali nove svetovne rekorde. Prav omenjena modela sodita med deseterico, ki zaradi debeline in plovnih lastnosti ne odgovarjata na novo sprejetim kriterijem mednarodne zveze.
30 dni časa za popravke 136 modelov
Med 348 modeli kopalk je Fina že atestirala 202 modela, 10 prepovedala, za preostale modele pa je predpisala manjše popravke, ki jih podjetja lahko uredijo v roku 30 dni in prav tako dobijo dovoljenje za uporabo do konca letošnjega leta.
Trenerji in Avstralci zadovoljni
"Vseskozi govorim, da moramo, ko športnik dobro plava, govoriti o njem, ne pa o njegovih kopalkah. Tokratna odločitev je velik korak v tej smeri," je bil nad sprejetimi sklepi zadovoljen avstralski plavalni selektor Alan Thompson, ki je pred tehnično komisijo predstavil poglede trenerjev.
"Zdaj se točno ve, katere kopalke so bile odobrene za tekmovanja, kar je ključnega pomena za priprave na julijsko svetovno prvenstvo," je Thompson opozoril na vrhunec letošnje plavalne sezone, ki bo od 19. julija do 2. avgusta potekalo v Rimu.
Revolucija žre lastne otroke
Na drugi strani so mnenja med proizvajalci in plavalci močno deljena. Nekateri so mnenja, da so se Američani in Avstralci, ki so prvi začeli uporabljati t. i. "superkopalke", ustrašili prehitrega tehnološkega razvoja, pri katerem je med drugim sodelovala tudi Nasa. Plavalna revolucija se je začela februarja 2008, ko je Speedo predstavil kopalke po imenu LZR. V zadnjih mesecih so lanske kopalke, zaradi katerih je bilo lani postavljeno kar 108 svetovnih rekordov, izpodrinili modeli iz polivretana.
Krajšo potegnili evropski plavalci
Pomenjljivo je tudi, da so prepovedane modele uporabljali predvsem evropski plavalci, ki v zadnjem desetletju kot celota niso mogli konkurirati ZDA in Avstraliji. Ravno najvplivnejši plavalni zvezi na svetu sta bila tudi pobudnici na novo sprejetih omejitev. Kopalke in omejitve je tehnična komisija določila po treniranjih na Zveznem švicarskem inštitutu za tehnologijo v Lozani.
V spremembe prisiljeni tudi Slovenci
Nova pravila so delno zadela tudi slovensko plavanje, saj so si Slovenci tako kot drugi najboljši izbrali najhitrejše modele kopalk, tudi takšne, ki so izpadli s seznama oz. jih bo treba vsaj delno popraviti. "Te zadeve so v tem trenutku kar malce večje od mene in vsekakor bom predlagal, da se že v prihodnjem tednu sestane strokovni svet in da skupaj poiščemo najboljše rešitve za slovensko plavanje. Vsekakor bomo morali slovenskim plavalcem omogočiti, da bodo imeli v Rimu tisto opremo, s katero bodo lahko najhitrejši. Pred tem bomo počakali še na popravljene modele kopalk, ampak že zdaj moramo najti način, da bi reprezentantom do Rima nekako omogočili, da pridejo do prave opreme," je novost pokomentiral slovenski selektor Roni Pikec.
Kopalke, program ... vse za Phelpsov rekord
Z izboljšanim modelom LZR je Michael Phelps v Pekingu osvojil rekordnih osem zlatih medalj, s čimer je podrl rekord rojaka Marka Spitza iz Münchna 1972. Phelpsovo plavanje je med igrami podiralo rekorde gledanosti v ZDA, saj so zaradi lovljenja televizijskega "prime-time" v ZDA priredili tudi plavalni program, tako da so finali prvič potekali dopoldne po lokalnem času.
"Vesel, da jih je preizkusil"
Z X-Glideom je Američan Aaron Peirsol, petkratni olimpijski zmagovalec, prejšnji teden na 100 m hrbtno po letu dni ponovno premagal junaka Pekinga 2008. "Vesel sem, da sem jih preizkusil in z njimi odplaval vsaj eno tekmo. Hotel sem videti in občutiti, zakaj je tak "rompompom" okoli teh kopalk," je bil Piersol zadovoljen z zdaj prepovedanimi kopalkami, a se tudi ne boji novih izzivov v nekoliko starejših modelih.
Koliko rekordov bo priznanih?
Fina je pred zahtevno nalogo kako krotiti tehnološki razvoj in je že sprejela osnovno "konfiguracijo" za modele leta 2010, po katerem bodo morala biti plavalna oblačila sestavljena iz najmanj polovice prepustnih materialov. Nova težava za krovno organizacijo so tudi novi svetovni rekodi, saj se še ne ve, ali bodo dosežki Bernarda in drugih tudi uradno priznani.
Toni Gruden
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje