Po 25. mestu na 100 m prosto je v šprintu na 50 m prosto Neža Klančar osvojila še 18. mesto. Foto: www.alesfevzer.com
V nesreči v nočnem klubu ranjena dva Američana

Svetovno prvenstvo v plavanju in vodnih športih v južnokorejskem mestu Gvangdžu je zasenčila tragična nesreča v nočnem klubu, kjer se je zrušil balkon. Dva človeka sta umrla, med najmanj deseterico ranjenih pa sta bila tudi dva ameriška športnika. Kot poroča južnokorejska tiskovna agencija, se je nesreča zgodila okoli poltretje ure zjutraj, ko je popustil balkon in padel okoli pet metrov v globino. Med četverico ranjenih tujcev sta tudi ameriška vaterpolist in skakalec v vodo.

Lastni rekord z mladinskega evropskega prvenstva v Netanyi 2017, kjer je osvojila bronasto kolajno, je izboljšala za 21 stotink sekunde. 19-letna Neža Klančar je na tekmi dokazala, da sta s trenerjem Tomažem Torkarjem odlično načrtovala formo, saj je bila pol sekunde hitrejša od najboljšega dosežka sezone, ko je tik pred odhodom na SP v Podgorici dosegla izid 25,66.

"Končno. Želja se mi je izpolnila. Dosegla sem osebni rekord, seveda tudi državnega, in to kar za dve desetinki. Lahko sem zelo zadovoljna s tem plavanjem. Na treningu mi je šlo res najhitreje doslej, zato sem seveda upala, da se bo na tekmi izšlo, in se je," je bila po tekmi vesela in nasmejana mlada Ljubljančanka.

Polfinale se je Klančarjevi izmuznil za pet stotink sekunde, sicer bi imela popoldne priložnost, da postane prva Slovenka z dosežkom pod 25 sekundami v plavanju na 50-metrski razdalji. "Je, kar je," je bila po novici o tem, za kako malo je zmanjkalo, razočarana Klančarjeva.

Slovenski nastopi se bodo končali v nedeljo, ko bo Mariborčanka Katja Fain nastopila na 400 m mešano.

Tri zlate medalje za Dressla
Sicer pa so soboto v Gvangdžuju zaznamovali Američani, ki so osvojili kar pet zlatih medalj. V moški konkurenci je izstopal Caeleb Dressel, ki je najprej zmagal na 50 m prosto in 100 m delfin, prav ob koncu dne pa se je zlata veselil še v mešani moško-ženski štafeti 4 x 100 m prosto.

Sjoestroemova prva na 50 m delfin
V ženski konkurenci je ameriške sanje malce premešala Švedinja Sarah Sjoestroem, ki je prepričljivo zmagala na 50 m delfin. Preostali disciplini sta bili ameriški. Regan Smith je bila vse do konca finala na poti k novemu svetovnemu rekordu na 200 m hrbtno, v zadnjih metrih pa malenkost popustila.

Ledeckyjeva dobila obračun s Quadarello
Izreden pa je bil finale na 800 m prosto, kjer sta se za zmago ostro spopadli Katie Ledecky in Italijanka Simona Quadarella in šele na zadnjih 50 metrih je Ledeckyjeva stvari postavila na svoje mesto. Bron je osvojila Avstralka Ariarne Titmus.

Za konec rekord Američanov na 4 x 100 m prosto
Prav ob koncu dne so Američani poskrbeli še za češnjo na torti. Dressel, Zach Apple, Mallory Comerford in Simone Manuel so ob zmagi postavili še svetovni rekord na 4 x 100 m prosto. S 3:19,40 so bili dve desetinki sekunde hitrejši od prejšnjega rekorda, ki ga je pred dvema letoma na SP-ju v Budimpešti prav tako postavila ameriška štafeta. A rekord je bil skoraj nujen, saj so Avstralci na drugem mestu zaostali za pol sekunde in šele v zadnji predaji je Manuelova premagala Bronte Campbell.