Michael Phelps ima zdaj že 25 zlatih medalj na svetovnih prvenstvih. Foto: Reuters
Cesar Cielo Filho
Brazilec Cesar Cielo Filho (desno) je na 50 prosto zmagal s kar lepo prednostjo. Foto: Reuters

26-letni ameriški plavalni zvezdnik je bil v vrhuncu predzadnjega dne prvenstva v Šanghaju na polovici na 3. mestu, nato pa je bil premočan za konkurenco in je bil edini, ki je plaval pod 51 sekundami. To je njegov tretji zaporedni naslov. Po tekmi je povedal, da bi lahko plaval še hitreje.

Veliki Phelpsov tekmec iz Pekinga 2008 Milorad Čavić je z 52,67 izpadel v kvalifikacijah, Peter Mankoč pa se je prebil do polfinala in osvojil 16. mesto.

Naslov iz Rima je na 50 m prosto ubranil tudi Cesar Fielo Filho, ki je na podelitvi medalj komaj zadrževal solze. V ponedeljek so ga čustva po zmagi na 50 m delfin "izdala". Brazilec je lahko na prvenstvu nastopil šele potem, ko ga je Mednarodno športno razsodišče po dodatnih preiskavah oprostilo zlorabe dopinga.

V nedeljo nastop Anje Klinar
V soboto na svetovnem prvenstvu ni bilo slovenskih nastopov, zadnji dan prvenstva pa bo na 400 m mešano nastopila Anja Klinar, ki je bila lani četrta na EP-ju v Budimpešti. Njena želja je nastopiti v popoldanskem finalu.

Fina uvaja biološke potne liste
Mednarodna plavalna zveza je odobrila projekt uvajanja bioloških potnih listov pri plavalcih, da bi tako poostrila nadzor v boju proti dopingu. Omenjeni ukrep bo omogočil preiskovalcem neposredni dostop do krvne slike športnikov, pri čemer bi morebitna odstopanja lahko opozorila na zlorabo dopinga. Fina bo na letošnjem prvenstvu opravila več kot 350 dopinških preizkusov, rezultati pa bodo že osnova za uvedbo projekta bioloških potnih listin.