Rodila sta se v Hoornu, dobrih 30 kilometrov severno od Amsterdama, ki je tako zaznamoval njuno življenje. Imata starejšo Anjo in še eno sestro, ki je umrla le nekaj dni po rojstvu. Marsikdo je pomislil, da se starša zaradi tragedije ne bosta več odločila imeti otrok, a zgodba se je razpletla drugače, rodila sta se jima dva dečka – Frank in Ronald de Boer.
Nogomet je igral tudi njun oče
Njun oče je bil prav tako nogometaš (igral je za Alkmaar), geni so se očitno dedovali, saj sta oba postala odlična nogometaša. V sloviti Ajaxovi šoli sta začela v peti ekipi, na prvi tekmi sta oba dosegla po pet golov, tekma se je končala z izidom 10:0. Dvojčka sta hitro napredovala v prvo ekipo.
Skoraj povsod skupaj
In vse tako naprej do članske ekipe, za katero sta debitirala še kot najstnika. Za prvo ekipo Ajaxa sta skupaj igrala več kot deset let in z njim osvojila tako Ligo prvakov (1995) kot pet naslovov državnega prvaka. Soigralca sta bila še v Barceloni, Rangersu, Al-Rayyanu in Al-Shamalu. Slačilnico sta si delila tudi v nizozemski izbrani vrsti, v kateri je več nastopov zbral Frank (112:67).
Danes oba trenerja
Ronald je igral nekaj let dlje, Frank pa se je vrgel v trenerske posle. Dolgo je vodil Ajax (2010–2016), s katerim je osvojil kar štiri naslove nizozemskega prvaka, nato pa se je odločil, da skuša preporoditi Inter. A na tej klopi je zdržal le 85 dni. Zadnji dve leti deluje v ZDA, kjer vodi Atlanta United. Ronald deluje v trenerskem štabu Ajaxa.
V nadaljevanju smo vam pripravili še nekaj uspešnih dvojčkov v športu.
Hosam in Ibrahim Hasan (nogomet)
Sta edina brata dvojčka, ki sta oba za egiptovsko nogometno reprezentanco zbrala več kot sto nastopov. Hosam je na 176 tekmah dosegel 69 golov in je še vedno najboljši reprezentančni strelec, Ibrahim je državo zastopal na 131 uradnih tekmah, veselil pa se je 14 golov. Rojena sta bila avgusta 1966.
Darjuš in Kšyštof Lavrinovič (košarka)
V košarki imamo kar nekaj parov dvojčkov. V Ligi NBA lahko omenimo brata Markieffa in Marcusa Morrisa, Brooka in Robina Lopeza ter Horaca in Harveyja Granta. A ostanimo na tej strani luže, v Litvi sta izjemna brata Darjuš in Kšyštof Lavrinovič (november 1979). Oba sta z reprezentanco osvajala medalje na evropskih prvenstvih.
Henrik in Daniel Sedin (hokej na ledu)
V tem pregledu nikakor ne moremo mimo švedskih bratov Henrika in Daniela Sedina (september 1980), ki sta vso kariero skupaj preigrala v Vancouvru. Stanleyjevega pokala sicer nista osvojila, zato pa sta bila s Švedsko tako olimpijska kot svetovna prvaka.
Bob in Mike Bryan (tenis)
Dvojčka Bob in Mike Bryan (april 1978) sta med najboljšimi pari v zgodovini tenisa, saj si lastita številne rekorde. Kar deset let sta bila najboljši par na svetu, Mike ima 18 grand slamov med moškimi dvojicami, Bob pa dva manj. Novembra sta napovedala, da se bosta upokojila po tej sezoni (teniška sezona bo morda popolnoma prečrtana).
Peter in Pavol Hochschorner (kajak in kanu)
Slovaška brata Peter in Pavol Hochschorner (september 1979) sta sinonim za kanuistični dvosed na divjih vodah. Kar desetkrat sta osvojila svetovni pokal, na olimpijskih igrah pa sta pobrala štiri medalje. Med letoma 2000 in 2008 sta bila vselej zlata, v Londonu 2012 pa sta bila bronasta.
Paul in Morgan Hamm (gimnastika)
Na začetku stoletja sta obraz ameriške gimnastike predstavljala dvojčka Paul in Morgan Hamm (september 1982). Paul je leta 2004 na olimpijskih igrah osvojil zlato v mnogoboju, oba brata pa skupaj še srebro v mnogoboju.
Steve in Phil Mahre (alpsko smučanje)
Američani se ponašajo še z enim parom dvojčkov. Steve in Phil Mahre (maj 1957) sta v 80. letih navduševala v alpskem smučanju. Njun največji skupni uspeh je bil brez dvoma v Sarajevu leta 1984, kjer je Phil postal olimpijski prvak v slalomu, Steve pa je v isti disciplini osvojil drugo mesto.
Adam in Simon Yates (kolesarstvo)
Britansko kolesarstvo je to desetletje doseglo izjemen pospešek, del nove generacije predstavljata tudi dvojčka Adam in Simon Yates (avgust 1992). Ves čas kolesarita v isti ekipi. Adam je leta 2016 na Dirki po Franciji dobil seštevek za najmlajšega kolesarja, leto pozneje je bela majica pripadla dvojčku Simonu. Ta je leta 2018 dobil Dirko po Španiji.
Alvin in Calvin Harrison (atletika)
Američana Alvin in Calvin Harrison (januar 1974) sta leta 2000 postala prva brata dvojčka, ki sta v isti štafeti osvojila zlato olimpijsko medaljo. Alvin je začel štafeto 4 x 400 metrov, Calvin pa je tekel v tretji predaji. Leta 2008 sta zlato izgubila, ker je njun sotekmovalec Antonio Pettigrew priznal, da si je pomagal z dopingom.
Ronde in Tiki Barber (ameriški nogomet)
Izvrstna sta bila tudi Ronde in Tiki Barber (april 1975), ki sta si skupaj izborila osem nastopov na Pro Bowlu, Ronde pa je s Tampo tudi osvojil naslov prvaka.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje