Jana Krivec je bila uspešna tudi zadnji dan prvenstva. Foto: MMC RTV SLO

Slovenski šahisti so izgubili z Rusijo z 1:3 in osvojili 17. mesto. Prvakinje so postale Rusinje, prvaki pa presenetljivo Nemci.

Slovenke, ki so bile 11. nosilke, so s 14. mesta po zmagi nad Srbijo napredovale na končno 10. mesto. Ana Muzičuk je na prvi deski premagala Natašo Bojković, na drugi šahovnici pa je bila Jana Krivec uspešnejša od Irine Čeluškine. Vesna Rožič je remizirala z Ljiljo Drljević, Ana Srebrnič pa je izgubila z Andjelijo Stojanović.

Izjemne partije Muzičukove
Muzičukova je izjemno odigrala celoten turnir. Šahistka iz Ukrajine, svetovna mladinska prvakinja leta 2010, je v desetih partijah oddala le pol točke in z 8,5 točke osvojila prvo mesto med šahistkami. S pol točke zaostanka sta sledili Nemka Melanie Ohme in Gruzijka Nino Kurtsidze.

Slovenci, deseti po predzadnjem krogu, so za zadnje tekmece dobili močne Ruse. Aleksander Beljavski je na prvi deski remiziral s Petrom Svidlerjem, Jure Škoberne pa na četrti z Ianom Nepomnjačijem. Izgubila sta Luka Lenič z Aleksandrom Griščukom in Jure Borišek s Sergejem Karjakinom.

Rusinje pričakovano, Nemci presenetljivo
Rusinje so si tretji zaporedni naslov zagotovile že pred zadnjim krogom. Imele so 15 točk, drugouvrščene Poljakinje pa dve točki manj. Rusinje so za konec ugnale še Avstrijke s 3:1, Poljakinje pa so se z Armenkami razšle z 2:2 ter osvojile srebrno medaljo. Tretja je bila Gruzija, ki je z 2,5:1,5 ugnala Romunijo.

Med šahisti je bil boj za odličja zelo napet, saj sta vodilne Armence in sedmouvrščene Ruse pred zadnjim krogom delili le dve točki. Vodili so Armenci pred Nemci (po 13 točk), sledili pa so Azerbajdžanci in Bolgari s po točko manj. Nemčija je premagala Armenijo z 2,5:1,5 ter prvenstvo presenetljivo končala na prvem mestu. Azerbajdžanci so premagali Romunijo s 3:1 in osvojili srebro, Madžari pa po visoki zmagi z Bolgari s 4:0 bron. Armence je poraz z Nemci potisnil na četrto mesto.

Končni vrstni red po 9. krogih:
Moški: 1. Nemčija 15 (22,5) 2. Azerbajdžan 14 (23,0) 3. Madžarska 13 (23,0) 4. Armenija 13 (22,5) 5. Rusija 13 (21,5) 6. Nizozemska 12 (19,0) 7. Bolgarija 12 (18,5) 8. Poljska 11 (22,0) 9. Romunija 11 (20,0) 10. Španija 11 (19,5) ... 17. Slovenija 10 (17,5)

Ženske: 1. Rusija 17 (25,5) 2. Poljska 14 (23,0) 3. Gruzija 14 (22,5) 4. Ukrajina 12 (21,5) 5. Francija 12 (21,0) 6. Bolgarija 11 (19,5) 7. Armenija 11 (19,0) 8. Nemčija 10 (20,5) 9. Izrael 10 (19,0) 10. Slovenija 10 (19,0)