Tanja Šmid se je z izjemnim nastopom prebila v finale na 200 metrov prsno. Foto: STA
Katinka Hosszu
Katinka Hosszu je v napetem finišu na 200 metrov mešano za stotinko ugnala rojakinjo Evelyn Verraszto. Foto: EPA
Camille Lacourt
Camille Lacourt je na 50 m hrbtno le za tri stotinke zgrešil svetovni rekord. Foto: EPA
Ženska štafeta sedma, Šmidova v finalu

V prvem polfinalu je zasedla tretje mesto, skupno pa je dosegla sedmi čas. Finale bo na sporedu v petek. Šmidova je že v predtekmovanju z 2:29,52 dosegla najhitrejši jutranji izid v karieri, popoldan pa je svoj letos postavljeni državni rekord izboljšala še za 44 stotink sekunde. S tem je dobila tudi zadoščenje za krivično izključitev po predtekmovanju na 100 prsno, kjer si je priplavala polfinale, zaradi sodniške napake pa je bila ob popoldanski nastop.

Petrič meni, da je lahko še hitrejša
"Za finale bi se najprej zahvalila plavalnima kluboma Gorenjska banka Radovljica in Fužinar Ravne, ki sta nam omogočila treninge in zato so šli moji izidi letos zelo navzgor. Finale je bil moj osnovni cilj pred nastopom, to sem dosegla, zdaj pa pričakujem še nov rekord. S tem izidom nisem povsem zadovoljna. Želje so seveda še večje, kot je realnost, a z osebnim rekordom bom jutri zadovoljna," je povedala 20-letna Kranjčanka, ki nastopa za ravenski Fužinar. Njen trener Borut Petrič vidi še rezerve: "Predvsem v srednjem delu je imela še nekaj rezerve zaradi frekvence in jutri je lahko tudi kakšno sekundo hitrejša."

Isakovičeva ni bila razočarana
Sari Isakovič
se ni uspelo prebiti v finale na 100 m delfin. S časom 59,08 je bila prepočasna za devet stotink. "Nisem razočarana, nisem pa zadovoljna, saj sem si želela boljši izid. Verjela sem, da lahko odplavam državni rekord ali pa se mu vsaj približam in s tem bi se uvrstila v finale. Po drugi strani pa je to moja najboljša uvrstitev na evropskih prvenstvih na 100 m delfin, zato res ne smem biti razočarana," je tekmo videla Isakovićeva.
Odličen nastop ženske štafete
Štafeta v postavi Sara Isakovič, Anja Klinar, Nina Cesar in Urša Bežan je na 4 x 200 prosto dosegla nov slovenski rekord. Z 8:06,13 so slovenske plavalke skoraj za osem desetink (8:06,91) popravile slovenski rekord z lanskega svetovnega prvenstva v Rimu, kjer sta namesto Cesarjeve in Bežanove plavali Nina Sovinek in Nika Karlina Petrič.

Zablestela je že Isakovičeva, ki se je z 1:59,44 prvič letos spustila pod dve minuti. Ključni pri rekordu pa sta bila Klinarjeva, ki je 200 prosto prav tako prvič v karieri zmogla pod dvema minutama (1:59,74), in Cesarjeva (2:01,39), ki sta bili sicer z letečim startom obe hitrejši od osebnega rekorda na tej razdalji. Mladinka Bežanova je le še potrdila sedmo mesto in nov slovenski rekord.
Izjemen dan za gostitelje EP-ja
Podelili so sedem kompletov medalj. Na polnih tribunah so domači ljubitelji plavanja kar trikrat poslušali madžarsko himno. Prvo zlato medaljo četrtega dne si je sicer priborila svetovna prvakinja Danka Lotte Fris, ki je bila tudi v Evropi prepričljivo najboljša na 800 prosto. Srebro je osvojila Francozinja Ophelie Cyrielle Etienne, bron pa slovita Italijanka Federica Pellegrini.

Na 200 mešano je bila na najvišji stopnički domača evropska rekorderka Katinka Hosszu, pred rojakinjo Evelyn Verraszto in Britanko Hannah Miley. Madžarski dan je nadaljeval evropski rekorder in svetovni prvak Daniel Gyurta, ki je osvojil zlato medaljo na 200 prsno in ob tem dosegel najboljši letošnji izid na svetu. Madžarska ženska štafeta na 4 x 200 prosto je v izjemno zanimivem finišu za dve desetinki sekunde ugnala branilko naslova Francijo, ob tem, da je na zadnjem obratu še vodila Francozinja Camille Muffat, a je Evelyn Verraszto zmogla preobrat.
V preostalih moških disciplinah se je prepričljive zmage na 200 delfin veselil Poljak Pawel Korzeniowski, ki je ubranil naslov iz Eindhovna 2008. Na 50 hrbtno pa je bil prav tako zelo prepričljiv Francoz Camille Lacourt, ki je na najkrajši hrbtni razdalji premagal svetovnega prvaka in rekorderja Britanca Liama Tancocka za več kot šest desetink.

V petek kar 13 Slovencev v bazenu
V petek slovenski tabor čaka na še en napet dan, saj bo v vodi kar 13 slovenskih plavalcev, tudi prsači Emil Tahirovič, Matjaž Markič in Damir Dugonjič, ki računajo z bojem za eno od odličij na 50 prsno, čeprav bosta zjutraj v polfinale napredovala le najboljša dva, nastopil pa bo tudi branilec srebra na 100 delfin z zadnjega prvenstva v Eindhovnu Peter Mankoč, z nekaj sreče pa bo morda presenetil še kdo izmed drugih.