Sara Isakovič je pri 17. letih okusila slast plavanja med svetovno elito in osvojila 5. mesto. Foto: EPA
Emil Tahirovič
Emil Tahirovič je z dvema finalnima nastopa presegel pričakovanja. Foto: EPA

Tiha želja o medalji, ki je bila glede na drugi polfinalni izid obeh finalistov dokaj realna, se torej ni uresničila, vseeno pa je njun dosežek vreden zelo veliko.

Le 17-letna Isakovičeva, prva slovenska finalistka, je plavala 1:59,23. S polfinalnim časom 1:58,79 bi bila tretja! "Peto mesto je velik uspeh. Z drugim izidom kariere sem zadovoljna, z več izkušnjami pa bi morda lahko dosegla še več," je menila slovenska rekorderka in priznala: "Morda sem imela tudi malo treme. Vsem sem pokazala, da sem blizu najboljšim, in upam, da bo naslednjič dosegljiva kakšna medalja."

Tahirovič (28,03) v svojem drugem finalu prav tako ni izboljšal državnega rekorda, je pa njegovo šesto mesto najvišja moška slovenska uvrstitev v Montrealu. Prejšnja dva finalna nastopa (Tahirovič, Medvešek) sta se končala z osmim mestom.

"Ne vem, zakaj sem v finalu dosegel najslabši izid na prvenstvu. Nekaj stotink sem zapravil ob prihodu v cilj. Kljub vsemu sem v celoti gledano lahko zadovoljen, saj sem dosegel najboljšo uvrstitev na SP-ju, čeprav nas je zanesljivo vseh osem razmišljalo tudi o medalji," je povedal 26-letni Tahirovič.

Slovensko plavanje torej ostaja pri dveh medaljah s svetovnih prvenstev, ki sta ju v disciplini 1.500 metrov osvojila brata Petrič, Borut leta 1978 srebrno, Darjan pa štiri leta kasneje bronasto.

Nočni del sporeda so začeli polfinalisti na 100 metrov prosto, med katerimi je bil tudi Peter Mankoč. S časom 49,90 je Mankoč zaostal za svojimi najboljšimi izidi in osvojil 15. mesto. Jernej Godec je bil s 50,69 v kvalifikacijah 34.