Rekord po številu zlatih medalj ima Avstralec Ian Thorpe, ki jih je na enem svetovnem prvenstvu osvojil šest. Micahel Phelps ga bo v Melbournu zagotovo presegel. Foto: EPA
Filippo Magnini (levo) in Brent Hayden sta poskrbela za zgodovino, saj je bila to prva delitev na vrhu na svetovnih prvenstvih. Pred 7 leti se je isti primer zgodil na olimpijskih igrah v Sydneyju na 50 m prosto. Foto: EPA

Ameriški superzvezdnik se je kot prvi človek spustil pod 1:55 (1:54,98) in lasten rekord od lani popravil za 86 stotink. Njegov cilj pred SP-jem v Melbournu je bilo 8 zlatih odličij.

Van den Hoogenband brez odličja
V najbolj cenjeni plavalni disciplini, 100 metrov prosto, sta si zlato razdelila evropski prvak in branilec naslova Filippo Magnini ter presenetljivi Kanadčan Brent Hayden. Italijan je poleg Matta Biondija in Aleksandra Popova edini, ki je osvojil dva zaporedna zlata na 100 metrov prosto. Brez odličja sta ostala svetovni rekorder Pieter van den Hoogenband in najhitrejši v kvalifikacijah Jason Lezak.

Trije svetovni rekordi, skupno pa že deset
Američanka Leila Vaziri je na 50 metrov hrbtno izenačila svetovni rekord (28,16), ki ga je plavala v polfinalu, in premočno slavila pred Belorusinjo Aliaksandro Herasimenio (28,46). Za tretji svetovni rekord dneva, skupno pa že desetega v Melbournu, je poskrbrla ameriška ženska štafeta na 4 x 200 metrov prosto. 7:50,09 je za 71 stotink bolje od prejšnje najboljše znamke Nemk iz lanskega leta.