Dolgi športni obračuni niso mučni le za športnike, ampak tudi za sodnike. Lani se je v Wimbledonu tako 'mučil' Mohamed Lahyani. Foto: Reuters

Se še spomnite lanskega teniškega turnirja v Wimbledonu, kjer je John Isner več kot 11 ur trl odpor Nicolasa Mahuta? Dvoboj je porušil množico teniških rekordov (po času dvoboja, številu iger, doseženih asov ...).

Le nekaj rekordno dolgih dvobojev
A to še zdaleč ni edini ekstremno dolg športni dvoboj. V nadaljevanju vam prinašamo pregled nekaterih športnih obračunov, ki so se zaradi dolžine trajanja zapisali v športno zgodovino.

V spodnji fotozgodbi je navedenih le nekaj zanimivih dolgih športnih obračunov. Kateri ekstremno dolg športni dogodek (ni nujno, da je bil rekorden) se vam je najbolj zapisal v spomin? Kateri vas je navdušil? Delite svoje mnenje v komentarjih pod novico, na Mojem spletu nalagajte fotografije in videoposnetke, pišite bloge. Splet je vaš!

Dogodki le iz "tekmovalnega" športa
Pri tem navajamo le dogodke iz vrhunskega športa (torej izpuščamo razne dobrodelne in rekreativne tekme tipa "24 ur nogometa" ter tiste, katerih primarni namen je zapisati se v Guinnessovo knjigo rekordov). Izbrani dogodki prihajajo iz najvišjih lig (primer iz bejzbola: rekord je iz Lige MLB, in ne nižje "Triple A").

slavko.jeric@rtvslo.si

Nogometni klub Alvechurch najdemo šele v 9. ligi angleškega nogometa. Klub iz bližine Birminghama najbrž nikoli ne bo sodil med pomembnejše nogometne klube, lahko pa se ponaša kot zmagovalec najdaljše tekme. V angleškem FA-pokalu včasih niso poznali enajstmetrovk, če se je tekma končala z neodločenim izidom, se je preprosto igrala ponovljena tekma, dokler ni bil znan dokončni zmagovalec. V četrtem krogu kvalifikacij pokala v sezoni 1971/1972 je Alverchurch tako šele po šestih tekmah premagal Oxford City. Izidi tekem so bili 2:2, 1:1, 1:1, 0:0, 0:0 in 1:0. Rekord bo očitno stal za vedno, saj je FA pred leti v pravilih zapisal, da se lahko odigra največ ena ponovljena tekma, nato zmagovalca odločijo 11-metrovke. Foto: EPA
Najdaljše izvajanje enajstmetrovk v nogometu šteje kar 48 strelov. V prvem krogu namibijskega pokala 2004/2005 je Palace premagal Civics s 17:16 (redni del se je končal z 2:2). Omenimo še eno najzanimivejših izvajanj enajstmetrovk v zadnjih letih - Slonokoščena obala je leta 2006 v četrtfinalu Afriškega pokala premagala Kamerun z 12:11. Vseh prvih 22 izvajanj se je končalo z zadetkom, zato so se morali strelci ponoviti. Ironično - v 12. seriji sta streljala najboljša afriška nogometaša zadnjih let, Samuel Eto'o je najprej zgrešil (na fotografiji se ravno jezi), k žogi je nato pristopil Didier Drogba in postavil izid tekme. Foto: EPA
Najdaljša tekma v Ligi NBA je trajala krepko čez štiri ure. Indianapolis Olympiansi so 6. januarja 1951 šele po šestih podaljških strli odpor Rochester Royalsov s 75:73. Olympiansi so obstajali le med letoma 1949 in 1953, Royalsi pa so večkrat zamenjali ime, od leta 1985 jih poznamo kot Sacramento Kingse, za katere od leta 2007 igra tudi slovenski reprezentant Beno Udrih. V evropski košarki je bil nazadnje tako dolg podaljšek odigran aprila leta 2007, ko je Hapoel Jeruzalem po šestih podaljških premagal Elitzur Aškelon s 151:146. Aškelon je dva tedna prej odigral še dve tekmi s po dvema podaljškoma. Foto: EPA
Več kot 75 let je minilo od najdaljše hokejske tekme. Detroit je 24. marca 1936 v gosteh premagal Montreal Marronse šele v 6. podaljšku z 1:0. Edini zadetek je dosegel Mud Bruneteau. Redni del tekme je trajal 60 minut, podaljšek pa kar 116 minut in pol. Le še ena tekma v zgodovini je bila odločena v 6. podaljšku (Toronto je leta 1933 z 1:0 premagal Boston). Le dvakrat je bila tekma odločena v 5. podaljšku, obakrat v bližnji preteklosti. Leta 2000 je Philadelphia z 2:1 ugnala Pittsburgh, leta 2003 pa je bil Anaheim s 4:3 boljši od Dallasa. Slika prikazuje tipičen prizor Detroita v končnici Lige NHL, kjer navijači na led mečejo hobotnice. Foto: EPA
Najmlajši od rekordov je bil dosežen lani, ko je John Isner v 1. krogu teniškega turnirja v Wimbledonu po 11 urah in petih minutah premagal Nicolasa Mahuta s 6:4, 3:6, 6:7, 7:6 in 70:68. Dvoboj je bil odigran kar v treh različnih dneh, rekorden je bil tako po časovni komponenti kot številu odigranih iger (183). Isner je postavil rekord po številu asov na eni tekmi (113), stotico je kot drugi Zemljan prebil tudi Mahut (103). Samo zadnji niz je trajal kar osem ur in 11 minut. Mahut je 'mali maraton' odigral že v 2. krogu kvalifikacij, kjer je v odločilnem nizu s 24:22 premagal Alexa Bogdanovica. Foto: EPA
Najdaljši ženski dvoboj je trajal 6 ur in 31 minut. Vicki Nelson je leta 1984 v prvem krogu turnirja v Richomdu premagala Jean Hepner s 6:4 in 7:6. A ta dvoboj omenjamo zaradi drugega rekorda - najdaljše točke v zgodovini tenisa, v kateri je bilo kar 643 udarcev in je trajala 29 minut! Foto: EPA
Ameriški nogomet je vse bolj priljubljen tudi v Evropi. Angleški nogometni vratar David James se je pred leti v Miamiju celo udeležil priprav tamkajšnjih Delfinov. Miami Dolphinse najdemo v rekordnih knjigah, saj so zmagali na najdaljši tekmi v zgodovini ameriškega nogometa. V 2. krogu končnice so decembra 1971 premagali Kansas City s 27:24. Tekma je bila končana po 82 minutah in 40 sekundah igre. V ameriškem nogometu se le redko pripeti, da je v končnicah odigran več kot en podaljšek. Drugi podaljšek je bil v zgodovini Lige NFL odigran natanko petkrat. Foto: EPA
Najdaljša tekma v zgodovini Lige MLB je trajala osem ur in šest minut. Chicago White Soxi so šele po 25 inningih premagali Milwaukee Brewerse s 7:6. V rednem delu je na sporedu sicer 9 inningov. Foto: EPA
Te dni bo Sheffield spet gostil svetovno prvenstvo v snookerju. Eden najbolj znamenitih finalov se je pripetil leta 1985, v katerem je Dennis Taylor v šokantnem obračunu ugnal Steva Davisa s 18:17. Davis, daleč najboljši igralec 80 let, je bil velik favorit, kar je pokazal tudi na začetku finala, saj je povedel z 8:0. A žilavi Severni Irec se ni vdal, saj je vzpostavil ravnotežje in po 14 urah in 50 minutah le dokončal preobrat. To je bil najdaljši dvoboj od leta 1980, ko so omejili finale na 18 osvojenih iger. Foto: MMC RTV SLO
Danes je boks pravi spektakel, v katerem se pretakajo milijoni dolarjev. Včasih je bil veliko bolj krut ... in brez omejitev. Danes se boksarju 12 rund proti zahtevnemu nasprotniku morda zdi pekel, a kaj poreči na najdaljši uradno zabeležen dvoboj, ki je trajal kar 111 rund oziroma natančno sedem ur in 19 minut? Andy Bowen in Jack Burke sta se toliko časa 'tepla' 6, aprila 1893. Oba borca sta bila povsem izmučena, Burke si je, denimo, polomil vse kosti v obeh rokah. Sodnik je po 111 rundah dvoboj prekinil in ni razglasil zmagovalca. Bowen je umrl leto in pol pozneje, v dvoboju proti Kidu Lavignu je z glavo nesrečno trčil v leseno ponjavo. Foto: EPA
Od najdaljšega dvoboja v zgodovini rokoborbe mineva natanko 99 let. Finale rokoborbe v grško-rimskem slogu na OI-ju 1912 med Švedom Andersom Ahlgrenom in Fincem Ivarjem Böhlingom je trajal kar 9 ur! Lahko bi trajal še dlje, saj nobenemu od borcev ni uspelo nasprotnika spraviti v položaj, ki bi mu prinesel zmago. Sodniki so se zato odločili, da dvoboj prekinejo in podelijo dve srebrni medalji. Zlata niso želeli podeliti, saj v finalu nihče ni zmagal. Tekmovanja se je udeležilo 29 tekmovalcev, ki so se v dolgih šestih stopnjah prebijali do finalne skupine. Tam je poleg omenjenih borcev tekmoval še Madžar Bela Varga, ki je proti obema preostalima finalistoma izgubil in tako osvojil bron. Foto: EPA
Gari Kasparov in Anatolij Karpov sodita med največje šahovske genije vseh časov. V letih 1984 in 1985 pa sta zakuhala enega največjih dvobojev za naslov svetovnega prvaka. Leta 1984 bi svetovni prvak postal tisti, ki bi prej dosegel šest zmag. Aktualni prvak Karpov je bil temu zelo blizu, saj je po 9 partijah vodil že s 4:0. Kasparovu je nato s številnimi remiji (skupaj jih je bilo kar 40) uspelo fizično in psihično treti nasprotnika. Karpov je v 27. partiji povedel s 5:0, a Kasparov se ni vdal, v 32. partiji je prišel do svoje prve zmage, po 14 zaporednih remijih je nato dobil 47. in 48. partijo ter znižal na 5:3. Predsednik Fide Florencio Campomanes je nato dvoboj na lastno pest prekinil, saj ga je skrbelo za zdravje obeh igralcev. Ta sta sicer želela nadaljevati. Dvoboj je trajal kar pet mesecev (od 10. septembra 1984 do 8. februarja 1985). Prejšnji rekord po številu partij je bil podaljšan kar za 14 iger (leta 1927 je Aleksander Alekna s 6:3 po 34 dvobojih premagal Joseja Raula Capablanco). Dvoboj je spremenil obraz šaha, saj so se od takrat dalje delile tudi polovične točke za remi. Kasprov je tako leta 1985 premagal večnega tekmeca s 13:11 in z 22 leti postal najmlajši svetovni prvak. Kasparov je pozneje v svojih spominil opozoril na ključno 16. partijo finala leta 1984. Takrat je Karpov namreč spregledal lahko potezo za zmago, s katero bi povedel s 5:0. Z zmago v 27. partiji bi tako gladko slavil s 6:0, Kasparov v svojih spominih špekulira, da v tem primeru morda ne bi tako vztrajno nadaljeval in morda leta 1993 ne bi ustanovil svoje šahovske zveze. Foto: EPA