Adrian Peterson je bil poškodovan že v uvodni četrtini, a njegova poškodba naj ne bi bila resnejša. Foto: EPA
LeSean McCoy
LeSean McCoy je v drugem polčasu osmešil obrambo Detroita. Foto: Reuters
Rob Gronkowski
Rob Gronkowski sodi med najboljše tight ende, a zadnje čase se pogosto ubada s poškodbami. Foto: Reuters
Charles Clay
Eden ključnih trenutkov v Pittsburghu se je zgodil 2 minuti 53 sekund pred koncem, ko je bil Charles Clay že na tleh, a se je nekako le iztrgal domači obrambi in povedel Miami v vodstvo z 31:28. Foto: Reuters
Matt Prater
Prejšnji rekord 63 jardov so si delili štirje igralci. Od petih zadetih prostih strelov, dolgih vsaj 63 jardov, so bili kar trije doseženi v Koloradu, kjer je zrak zaradi visoke nadmorske višine redkejši. Foto: Reuters

V nedeljo je na nekaterih stadionih Lige NFL snežilo, kar je pripomoglo k enemu najbolj dramatičnih dni v zgodovini ameriškega nogometa. Spektakularni dogodki so se kar vrstili in poskrbeli za najboljšo mogočo reklamo za ta šport. Omenimo le nekaj neverjetnih dogodkov.

58 minut = 19 točk, 2 minuti = 36 točk
Prvak Baltimore je v snegu na svojem stadionu pričakovano ugnal Minnesoto z 29:26. A razplet je bil neverjeten. V prvih 58 minutah sta obe ekipi skupaj dosegli 19 točk (Vikingi so vodili z 12:7), v zadnjih 125 sekundah pa sta skupaj dosegli pet zadetkov, oziroma 36 točk. Touchdowni so izmenično deževali, zadnjega je štiri sekunde pred koncem tekme dosegel Marlon Brown, ki je ujel 9 jardov dolgo podajo Joea Flacca. Ravensi so po slabšem srednjem delu sezone spet na mestih, ki vodijo v končnico.

Peterson se je pritoževal
Najboljši nogometaš Minnesote Adrian Peterson je bil poškodovan takoj na začetku tekme in se ni več vrnil. Tekač Vikingov se je po tekmi pritoževal nad slabim sojenjem ter navijači v Baltimoru, ki naj bi kepali igralce v vijoličastih dresih.

McCoy v snegu raztrgal obrambo Levov
Še več snega je bilo v Philadelphii, kjer so domači Eaglesi premagali Detroit s 34:20. Močno sneženje je ekipama onemogočalo izvajanje prostih strelov, celo po zadetku sta se trenerja odločala za akcijo za dve točki. V slabih vremenskih razmerah so Levi izgubili kar sedem žog (samo podajalec Matthew Stafford pet), a Orli v prvem polčasu nikakor niso znali poleteti. Detroit je prvi polčas dobil 8:0, še pred zadnjo četrtino je bilo 14:6. Nato je eksplodiral tekač LeSean McCoy, ki je dosegel dva zelo dolga zadetka (40 in 57 jardov), tekmo pa končal z 217 jardi (klubski rekord). Domači podajalec Nick Foles (11/22, 179 jardov) je prvič v sezoni vrgel prestreženo podajo. V dresu Detroita je blestel Jeremy Ross, ki je v zadetek spremenil tako vračanje punta (58 jardov) kot predajo žoge (98 jardov).

Patsi slavili s pomočjo on-side kicka
New England je še dve minuti in 39 sekund pred koncem tekme zaostajal proti Clevelandu s 26:14, a nato v zadnjih 61 sekundah dosegel dva zadetka. Tom Brady je najprej zaposlil Juliana Edelmana, Patsom je nato uspel tvegan on-side kick (sploh prvič po 19 letih), zaradi česar so spet dobili žogo, odločilno podajo za zadetek pa je nato ujel Danny Amendola. Gostitelji so zaradi poškodbe spet ostali brez Roba Gronkowskega. V zadnji minuti so sodniki zelo strogo dosodili prekršek v škodo Clevelanda. Ta je imel ob izteku časa možnost za zmago, a je Billy Cundiff zgrešil prosti strel, dolg 58 jardov.

Brown v nori akciji stopil na črto
V gosteh sta slavili le dve ekipi, ena izmed njiju je bil Miami, ki je ugnal Pittsburgh s 34:28. Jeklarji so še tri minute pred koncem vodili z 28:24, a je Miamiju uspelo nanizati deset zaporednih točk. Pittsburgh je sekundo pred iztekom časa začel zadnjo akcijo na lastnih 21 jardih. Ben Roethlisberger je žogo podal naprej, nato je sledila akcija iz obupa - serija šestih podaj nazaj, žoga je na koncu prišla v roke Antonia Browna, ki se je po fantastičnem teku znašel v končni coni, a počasni posnetek je pokazal, da je pri teku z eno nogo enkrat stopil na rob igrišča, zaradi česar je bil zadetek razveljavljen.

Prater podrl 43 let star rekord
Denver si je z zmago nad Tennesseejem (51:28) zagotovil končnico. Peyton Manning (39/59, 397 jardov, 4 TD) je bil spet v izjemni formi, a dogodek tekme je bil delo Matta Praterja, ki je ob izteku prvega polčasa zadel prosti strel, dolg 64 jardov. S tem je za en jard popravil rekord lige, ki je bil prvič dosežen leta 1970 (Tom Dempsey).

San Francisco dobil divizijski obračun
Omenimo še dva divizijska derbija. San Francisco je ugnal Seattle z 19:17, Phil Dawson je 26 sekund pred koncem tekme zadel prosti strel, dolg 22 jardov. Seahawksi so si kljub porazu zagotovili nastop v končnici. New Orleans pa je v svoji dvorani zlahka premagal Carolino (31:13), ki je izgubila prvič po nizu osmih zmag.

Lestvice, Konferenca AFC

Vzhod: New England (10-3), Miami (7-6), NY Jets (6-7), Buffalo (4-9).
Sever: Cincinnati (9-4), Baltimore (7-6), Pittsburgh (5-8), Cleveland (4-9).
Jug: Indianapolis * (8-5), Tennessee (5-8), Jacksonville (4-9), Houston (2-11).
Zahod: Denver * (11-2), Kansas City (10-3), San Diego (6-7), Oakland (4-9).

Konferenca NFC

Vzhod: Philadelphia (8-5), Dallas (7-5), NY Giants (5-8), Washington (3-10).
Sever: Detroit (7-6), Chicago (6-6), Green Bay (6-6-1), Minnesota (3-9-1).
Jug: New Orleans (10-3), Carolina (9-4), Tampa Bay (4-9), Atlanta (3-10).
Zahod: Seattle * (11-2), San Francisco (9-4), Arizona (8-5), St. Louis (5-8).
Ekipe z zvezdico so se že uvrstile v končnico. Tja napredujejo vsi zmagovalci divizij in po dve najboljši preostali ekipi iz vsake konference.