Tjaša Oder je na evropskih prvenstvih že tretjič osvojila četrto mesto v tej disciplini, nazadnje pred dvema letoma v Londonu. Foto: EPA
John Peter Stevens
Peter John Stevens se bo v sredo boril za medalje na 50 m prsno. Foto: AP
Andrij Govorov
Ukrajinec Andrij Govorov je na 50 m delfin zmagal z rekordom evropskih prvenstev 22,48. Foto: EPA
Odrova četrta, Stevens v sredo po medaljo
Odrova zadovoljna, Stevens gre na vse ali nič

Korošica je po tihem ciljala na zmagovalni oder, a so bile nasprotnice premočne. Za bronom je Odrova zaostala sedem sekund. Zmagala je Italijanka Simona Quadarella (15:51,61) pred Nemko Sarah Koehler (15:57,85) in Madžarko Ajno Kesely (16:03,22).

Odrova, ki je za svojim slovenskim rekordom zaostala le dve sekundi, ni imela pravih možnosti za kolajno, saj so nosilke odličij ušle že na startu, po nekaj 100 metrih sta bili v ospredju le še Italijanka in Nemka, po dobri tretjini pa je Italijanka dvignila ritem in zanesljivo zmagala.

Odrova zadovoljna z drugim izidom kariere
"Mislim, da je bil to moj najboljši nastop na tem prvenstvu. Borila sem se, kolikor se je dalo, in z izidom sem zelo zadovoljna, saj je to moj drugi najboljši dosežek v karieri. Je četrto mesto, ne sveti se tako, kot se prva tri, a ni daleč,"
je po tekmi vesela povedala Korošica.

Stevens s četrtim mestom v finale na 50 m prsno
Drugi slovenski adut Peter John Stevens se je uvrstil v finale na 50 m prsno s četrtim izidom polfinala (27,08). Stevens je v svoji skupini zaostal le za Britancem Adamom Peatyjem (26,23). Pred 23-letnim Stevensom sta bila skupno še Italijan Fabio Scozzoli (26,80) in Srb Caba Siladji (26,99). Stevens bo v sredo v finalu, ki bo ob 17.48, branil srebrno medaljo iz Londona.

Predvsem se moram naspati
"Sem v finalu, dobil sem, kar sem hotel, in zdaj gremo na vse ali nič. Imam nekaj rezerve, bilo je nekaj manjših napak, a popravil sem vsaj prihod v cilj. Preveč agresiven je bil prihod iz vode, namesto da bi se enostavno ustrelil s starta,"
je rezerve razložil plavalec in dodal: "Sicer pa se zaradi dolge poti še nekoliko borim z občutki v vodi, posledično pa s tempom. Jutri bom imel še več energije, ko bo na vrsti finale, predvsem pa se moram naspati."

Plavalke daleč od preboja iz kvalifikacij
Torkov tekmovalni dan sta v slovenskem taboru sicer odprli Neža Klančar in Janja Šegel, ki sta v kvalifikacijah na 100 m prosto zasedli 22. in 31. mesto, Klančarjeva pa se je s 55,58 na vsega nekaj stotink približala tudi osebnemu rekordu s sredozemskih iger v Tarragoni. Obema sta se nato v štafeti 4 x 200 m prosto pridružili še Sara Račnik in Katja Fain, mlada slovenska vrsta pa je na koncu s povprečnim nastopom in dosežkom 8:14,96 zasedla 11. mesto. Slovenke so bile daleč od osebnih rekordov, saj bi bil v nasprotnem primeru dosegljiv finale in dosežek 8:05,93, ki so ga odplavale Nizozemke.

Ukrajinec Govorov plaval rekord na 50 m delfin
Skupaj so prireditelji v torek razdelili šest kompletov kolajn. Svetovni rekorder Ukrajinec Andrij Govorov je z novim rekordom prvenstev 22,48 ubranil naslov iz Londona 2016 na 50 m delfin. Na 100 m hrbtno je slavila Rusinja Anastasija Fesikova in se maščevala Britanki Georgii Davis za poraz na pol krajši razdalji, saj sta tekmovalki danes zamenjali mesti. Rusinja Julija Jefimova je zlatu na 100 m prsno dodala še zlato na 200-metrski razdalji. Na 200 m prosto je tekmece na zunanji osmi progi presenetil Britanec Duncan Scott, v štafeti na 4 x 200 m prosto pa so se zmage veselile plavalke Velike Britanije in v navdušenje spravile še občinstvo na tribunah.

Žakljeva v krosu do 12. mesta
Najboljša slovenska gorska kolesarka v olimpijskem krosu Tanja Žakelj je na evropskem prvenstvu, ki prav tako poteka v Glasgowu, zasedla 12. mesto. Zmagala je svetovna prvakinja, Švicarka Jolanda Neff, in se razveselila tretjega naslova najboljše na stari celini. Na pet krogov dolgi dirki oziroma po 28 kilometrih je Neffova drugouvrščeno Francozinjo Pauline Ferrand Prevot prehitela za dve minuti in štiri sekunde. Na tretjem mestu je končala Belgijka Githa Michiels s tremi minutami in 27 sekundami zaostanka. Žakljeva je na 12. mestu zaostala sedem minut in 20 sekund.

Slovenka je v Glasgowu dirkala v slogu letošnje sezone – s slabšo prvo polovico in boljšo drugo polovico dirke. Po dveh krogih je bila na 17. mestu, nato pa počasi začela pridobivati mesta, vendar je bil zaostanek previsok, da bi se nekdanja dvakratna evropska prvakinja vmešala v boj za višja mesta. Ob progi je Žakljevo bodrilo 24 zvestih navijačev iz njenih Ledin nad Idrijo. Popoldne so dirkali še moški, na startu pa ni bilo nobenega Slovenca.