Športniki so se morali zaradi novega koronavirusa posloviti od misli na olimpijske igre (te bodo leto pozneje) in prilagoditi treninge, da nekako ostanejo pripravljeni na trenutek, ko bodo spet lahko tekmovali. "Že v normalnem ciklusu treningov se v ponedeljek zjutraj pozna enodnevni nedeljski odmor, ko se moraš nekako spet "privaditi" na vodo - "vplavati" v nov teden," Tjaša Vozel najlepše ponazori, kaj za športnika pomeni en mesec izolacije.
Prvi mesec vrnitve v bazen bo zelo naporen
"Plavalec mora biti v vodi, če želi ohranjati formo. Treningi na suhem lahko pomagajo pri vzdrževanju splošne kondicije, vendar so treningi v vodi nujni, da ohranjamo pravilno tehniko, vzdržljivost in hitrost," pravi plavalka, ki se je zelo resno lotila projekta Tokio 2020 in, kot je povedala že jeseni, garala kot žival. Zdaj so se olimpijske sanje začasno razblinile in ni ji lahko. "Obdobje, v katerem smo se znašli, je naporno predvsem s psihološkega vidika, saj ne vemo, kdaj se bo življenje vrnilo v normalo, kdaj bomo lahko začeli trenirati v bazenu in kako se bo spremenil koledar plavalnih tekem. Menim, da bo prvi mesec vrnitve v bazen zelo naporen, saj bo treba znova najti prave občutke in pravilno tehniko. Že v normalnem ciklusu treningov se v ponedeljek zjutraj pozna enodnevni nedeljski odmor, ko se moraš nekako spet "privaditi" na vodo - "vplavati" v nov teden."
Morda pa vse le ni tako slabo
"Letošnje olimpijske igre bi v moji karieri predstavljale neko prelomnico, bile bi že moje tretje. Maja sem si na evropskem prvenstvu želela 100-odstotno potrditi normo, nato pa to formo še stopnjevati do iger. V Tokiu sem si želela dobrega dosežka, v katerem bi združila vsa leta trdega dela in izkušenj, po igrah pa bi se odločila o nadaljevanju kariere. Cilj zdaj ostaja isti, samo malo dlje bo trajalo, da ga dosežem. Po eni strani to mogoče tudi ni tako slabo, saj imam zdaj več časa, da dodelam malenkosti in dvignem pripravljenost na še višjo raven. Upam, da se bom po prihodu v bazen na raven svojih najboljših rezultatov vrnila čim hitreje, nato pa nadaljevala po zastavljenem načrtu," je še povedala 25-letna plavalka.
Naj vsaj ne odpade avgustovski EP
Tako kot Tjaša Vozel pogreša bazen, Maja Mihalinec pogreša atletsko stezo. "Epidemija mi je precej podrla načrte. Med dvoransko sezono sem bila uspešna, tudi ko sem začela treninge za sezono na prostem, sem bila na višji ravni kot lani. Zelo sem se veselila olimpijske sezone in bila razočarana, ko sem spoznala, da olimpijskih iger letos ne bo. Seveda odločitev razumem in je povsem logična, saj ne moremo normalno trenirati. Upam, da bodo lahko izpeljali vsaj avgustovsko evropsko prvenstvo, na katerem bi si želela na 100 metrov priti v finale," nam je povedala trenutno najhitrejša Slovenka, ki ima na sto metrov osebni rekord 11,27.
Po načrtu bi morala biti zdaj na Cipru
Kako se znajde brez atletske steze? "Nekatere stvari lahko delam kar normalno, na primer trening za moč, pa neke elemente vzdržljivostnega treninga, manjka pa vadba tehničnega treninga, manjka mi hitrejših tekov, torej tisto, kar delaš le na atletski stezi v šprintericah. Kljub vsemu nekako vzdržujem splošno pripravljenost." Bi lahko ocenila, kako hitra bi bila v tem trenutku? "Verjetno nekako tako kot lani v tem obdobju. Mislim, da nisem toliko izgubila. Letos sem šla namreč v poletno sezono bolje pripravljena. Zdajle bi sicer po načrtu morali biti na Cipru na dvotedenskih pripravah, kjer bi se posvetili tehničnemu treningu. Sezona se očitno ne bo začela prej kot konec junija, do takrat je pomembno, da vzdržujem pripravljenost," nam je še povedala Mozirjanka, ki z zaročencem živi v Ljubljani.
Mohorič dobil hčerko Julijo
Med tistimi, ki si bodo čas epidemije novega koronavirusa zapomnili tudi po čem dobrem, je kolesar Matej Mohorič, saj je marca dobil hčerko Julijo. Tako mu v teh dneh kar ustreza, da je več doma, čeprav si seveda še kako želi na kakšno daljšo turo s kolesom: "Dejstvo, da je trenutno vožnja s kolesom dovoljena le znotraj občine, zagotovo ni idealno za vzdrževanje naše pripravljenosti. Vendar se zavedam, da trenutno stanje od vseh nas zahteva, da malo potrpimo in se osredotočimo na skupno dobro. Trenutno je pomembno, da vsi sodelujemo in upoštevamo ukrepe odgovornih. Čas za vračanje v ustaljene tirnice bo slej ko prej prišel."
Časa za pripravo na dirke bo dovolj
In koliko časa bo potreboval, da bo spet v najboljši formi? "Težko rečem, koliko časa bom potreboval, da spet dosežem vrhunsko fizično kondicijo za dirke. Odvisno od tega, kako dolgo bo vse skupaj še trajalo. Telo se na trening vsakič odzove drugače, ker je v lovljenju forme ogromno spremenljivk in je nemogoče in nespametno vsakič trenirati po istem kopitu." Se kaj boji, da bi Dirka po Franciji, če jo bodo seveda lahko izpeljali, prišla prehitro? "Verjamem, da bo sprostitev ukrepov postopna in da bo več kot dovolj časa, da se v lokalnem okolju pripravimo na nastope na dirkah. Verjetno pa vlade po svetu ne bodo prav kmalu sprostile letalskega prometa in dovolile organizacije množičnih dogodkov. "
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje