Turk se je tako odzval na pismo, ki mu ga je 14. junija poslal predsednik Olimpijskega komiteja Slovenije (OKS) Janez Kocijančič in v katerem ga je med drugim opozoril, da zmanjšanje sofinanciranja OKS-ja iz javnih virov "izredno otežuje priprave na nastop na olimpijskih igrah".
OKS-ju 259.000 evrov manj kot lani
OKS je za letos dobil za 259.000 evrov manj iz državnega proračuna kot lani, kar predstavlja 31-odstotno znižanje, ob tem pa so panožne športne zveze dobile podobne zneske, kot v preteklem letu. Športna krovna organizacija je včeraj (v ponedeljek) dobila še 168.666 evrov za programe.
Podpora športnikom in trenerjem nespremenjena
Turk pojasnjuje, da je podpora športnikom in trenerjem, ki se pripravljajo na igre, ostala nespremenjena: "Odločitev, ki smo jo na ministrstvu sprejeli je - glede na to, da je olimpijsko leto -, da moramo zagotoviti nemotene priprave in delo trenerjev oziroma športnikov, ki zares tekmujejo. Ohranili smo 100-odstotni indeks pri financiranju panožnih športnih zvez za priprave na olimpijske igre. Se je pa zaradi tega indeks pri Olimpijskem komiteju Slovenije (OKS) za uradništvo, potovanja, različne študije in druge stvari, ki so verjetno tudi koristne, ampak ne tako nujne kot priprava športnikov, zmanjšal," je razložil Turk.
Na skuščini OKS-ja brez pretresov
OKS je sicer v Ljubljani opravil skupščino, ki je minila v mirnem ozračju. Delegati so poslanskim skupinam poslali svoje amandmaje na spremembe in dopolnitve zakona o lastninskem preoblikovanju Loterije Slovenije. Glasovanja o zaupnici vodstvu OKS-ja ni bilo, izvolili pa so svoje člane strokovnega sveta za šport slovenske vlade.
OKS želi člane Fundacije za šport predlagati sam
Glede zakona o lastninskem preoblikovanju Loterije Slovenije, ki posega tudi v izbor in sestavo članov sveta Fundacije za šport (FŠO), ki je lani športnim organizacijam razdelila 13 milijonov evrov, letos pa devet, je OKS poslanskim skupinam državnega zbora predlagal amandmaje, po katerih bi člane sveta FŠO predlagal sam, po vladnem predlogu pa bi to počel strokovni svet vlade. OKS nasprotuje tudi nezdružljivosti funkcij, ker meni, da je pri nas 7.500 športnih organizacij z od 15.000 do 20.000 vodilnimi, ki ne bi mogli odločati o delitvi denarja v športu. Skupščina je vse predloge IO-ja OKS-ja potrdila soglasno.
Do decembra vsebinske in razvojne smernice slovenskega športa
Skupščina je za člane strokovnega sveta na zaprti listi predlagala Janeza Sodržnika (Športna zveza Ljubljane) in Branka Žnidariča (Športna zveza Ljutomer) kot predstavnika občinskih športnih zvez, Klemena Bedenika (Gimnastična zveza Slovenije) iz olimpijskih individualnih športov, Vlada Makuca (Smučarska zvez Slovenije) iz zimskih športov, Marto Bon (Rokometna zveza Slovenije) iz moštvenih športov, Meto Zagorc (Plesna zveza Slovenije) iz neolimpijskih športov in Blaža Perka (strokovne službe OKS). Lista je dobila 66 od 77 mogočih glasov. Žnidarič bo vodil 18-člansko skupino, ki bo do decembra pripravila vsebinske in razvojne smernice slovenskega športa. OKS je sprejel okoljevarstveni in naravovarstveni kodeks.
Letošnji proračun vreden 4,4 milijona evrov
OKS je imel lani 4,3 milijona evrov prihodkov, na koncu pa mu je ostalo 217.228 evrov, kar bodo za programe porabili v letošnjem olimpijskem letu. Odbor za vrhunski šport je porabil 42 odstotkov denarja, marketing 18, šport za vse sedem, za boj proti dopingu je bilo namenjeno štiri odstotke, za preostalo, med drugim mednarodno dejavnost in strokovne službe, pa 29 odstotkov. Za letos načrtujejo 4,4 milijona evrov prihodkov in 15.517 evrov presežka. Lani so iz lastne dejavnosti, marketinga pridobili 2,4 milijona evrov, za letos načrtujejo 2,3 milijona, iz tujine pa naj bi dobili 935.275 evrov (lani 408.600). Ministrstvo je lani namenilo 844.241 evrov (letos naj bi 585.817), FŠO pa 901.664 (letos 656.900).
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje