Madžarska telovadka je bila najstarejša živeča dobitnica olimpijske zlate medalje na svetu, in med drugo svetovno vojno preživela preganjanje Judov na Madžarskem, je sporočil madžarski olimpijski komite.
Agnes Keleti se je 9. januarja 1921 v Budimpešti rodila kot Agnes Klein in je leta 1938 začela nastopati na gimnastičnih tekmovanjih, leta 1940 je prvič postala prvakinja Madžarske, a so ji zaradi judovskega rodu še istega leta prepovedali vse športne dejavnosti.
Po preživeti drugi svetovni vojni se je vrnila h gimnastiki in takoj postala ena najboljših telovadk na svetu, ki pa je ostala brez olimpijskih iger v Londonu leta 1948 zaradi strganih vezi v gležnju.
Na svoj prvi olimpijski nastop je morala čakati vse do 31. leta, ko je v Helsinkih leta 1952 osvojila olimpijski naslov na parterju, z ekipo Madžarske je bila srebrna, bronasta pa na dvovišinski bradlji in ekipno na premičnih orodjih.
Hkrati športni vrhunec in begunstvo
Športni vrhunec je doživela na igrah v Melbournu 1956, ko je kot 35-letnica postala tedaj najstarejša olimpijska zmagovalka, ki je osvojila kar štiri zlata odličja (dvovišinska bradlja, gred, parter in ekipno na premičnih orodjih), k čemur je dodala še srebrno odličje v mnogoboju in z ekipo Madžarske.
Ravno med igrami v Melbournu je Sovjetska zveza na Madžarskem zatrla protikomunistično vstajo leta 1956, zaradi česar je skupaj s 44 športniki zaprosila za politični azil. Leto zatem se je preselila v Izrael, kjer je trenirala in živela vse do leta 2015, ko se je vrnila v rodno Budimpešto.
"Agnes Keleti je največja telovadka Madžarske, ki pa je bila v svojem življenju in karieri prepletena s politiko svoje države in vero," je Mednarodni olimpijski komite zapisal na svoji spletni strani. Med olimpijskimi igrami je dodala še po eno zlato, srebrno in bronasto medaljo na svetovnem prvenstvu v Rimu 1954.
Najuspešnejša madžarska olimpijka
Med drugo svetovno vojno se je za las izognila deportaciji v uničevalna taborišča, kjer so nacisti ubili njenega očeta in več bližnjih sorodnikov. Med vojno se je reševala z ukradeno identiteto, poroko z gimnastičnim kolegom Nejudom Istvanom Sarkanyjem in skrivanjem po Budimpešti in okolici.
V zgodovini madžarskega športa je deset olimpijskih odličij osvojil le še sabljač Aladar Gerevich. Ko je leta 2016 umrl njen rojak Sandor Tarics, je postala najstarejša še živeča olimpijska zmagovalka, leta 2023 pa je presegla tudi njegovo rekordno starost med olimpioniki.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje