Slovenski atleti pred odštevalnikom v Ljubljani, ki kaže čas do začetka olimpijskih iger gluhih. Foto: Žiga Korenčan/Zsis.si
Slovenski atleti pred odštevalnikom v Ljubljani, ki kaže čas do začetka olimpijskih iger gluhih. Foto: Žiga Korenčan/Zsis.si

Iris Breganski, Leja Glojnarič in Tadej Enci bodo nastopali v atletiki, Marino Kegl, ki odhaja na svojo tretjo olimpijado, pa v tenisu.

"Po dveh letih negotovosti naši gluhi športniki le odhajajo na njihovo največje tekmovanje. Dobro so pripravljeni, tudi po zaslugi 14-dnevnih priprav, ki jih je organizirala Zveza ŠIS-SPK. Kljub temu da imamo mlado ekipo, je to zasedba, ki bi lahko posegla po odličnih rezultatih," je pred odhodom odprave v Brazilijo povedal Damijan Lazar, predsednik Zveze ŠIS-SPK.

"Slovenci smo vse od prvih nastopov veljali za uspešne, v času Jugoslavije so gluhi športniki osvojili šest medalj na olimpijskih igrah, po osamosvojitvi Slovenije pa še sedemnajst. Gluhi se ne morejo meriti s športniki-invalidi, ki imajo omejene gibalne sposobnosti, zato se športno udejstvujejo s sebi enakimi na olimpijskih igrah gluhih," je v nagovoru spomnil Anton Petrič, strokovni sodelavec Zveze društev gluhih in naglušnih Slovenije.

Najuspešnejši slovenski športnik med gluhimi je Samo Petrač, ki je osvojil šest medalj, kot edini pa se lahko pohvali tako odličjem z zimske in poletne olimpijade gluhih.

Iris Breganski (2001) je mlada gluha športnica iz Radovljice in članica kluba AD Kronos. Na atletske steze tekmovanj gluhih je prvič nastopila na 4. mladinskem evropskem prvenstvu v Sofiji v Bolgariji (leta 2018), kjer je osvojila dve zlati medalji in eno srebrno medaljo. Nastopila je na svetovnem prvenstvu gluhih v dvoranski atletiki v Talinu v Estoniji (2019), kjer je osvojila 6. mesto v disciplini v skoku v višino. Lani se je merila na svetovnem prvenstv v atletiki v Lublinu na Poljskem, ko je nastopila v treh disciplinah (sedmeroboj, skok v daljino in skok v višino). Prvič bo nastopila na olimpijskih igrah gluhih v Braziliji, kjer bo tekmovala v mnogoboju, skoku v višino in skoku v daljino. Iris trenira pod taktirko trenerke Mojce Breganski.

Marino Kegl (1995) je teniški igralec iz Murske Sobote, ki se je rodil popolnoma gluh. S tenisom se je začel ukvarjati pri osmih letih. Pri 12 letih je prvič postal teniški državni prvak med gluhimi. Marino je kot najmlajši teniški igralec leta 2013 prvič nastopil na olimpijskih igrah gluhih v Sofiji v Bolgariji, kjer je prišel do četrtfinala. Na zadnjih olimpijskih igrah gluhih v Samsunu v Turčiji, leta 2017, je osvojil četrto mesto. Novega uspeha se je razveselil leta 2021, ko je v Grčiji na evropskem prvenstvu osvojil bronasto medaljo. Na olimpijske igre gluhih odhaja v Brazilijo kot tretji najboljši teniški igralec s svetovne teniške lestvice gluhih. Marino trenira pod vodstvom trenerja Darka Kegla.

Leja Glojnarič (2002) je vsestranska atletinja, ki najbolj uživa v skoku v višino. V tej disciplini Brežičanka dosega tudi najboljše rezultate, čeprav tudi tekmuje v disciplini sedmeroboja in meta v kopja. V lanskem letu je prvič nastopila na velikem tekmovanju gluhih, svetovnem prvenstvu gluhih v atletiki v Lublinu na Poljskem. Tekmovala je v disciplini v metu kopja in osvojila 5. mesto. Lejin trener je Iztok Glojnarič, na igrah v Braziliji se bo merila v sedmeroboju, skoku v višino in metu kopja.

Tadej Enci (1994) je tekač iz Velenja. Vadi s trenerjem Gregorjem Doberškom. Tekmuje v svoji paradni disciplini teku na 400 metrov, od katere pričakuje svoj najboljši rezultat prav na olimpijskih igrah gluhih v Braziliji. Preizkusil se bo tudi v teku na 400 metrov z ovirami. Leta 2015 je v poljskem mestu Bydgoszcz osvojil bronasto medaljo v teku na 400 m. Leto dni pozneje si je v isti disciplini pritekel naslov dvoranskega evropskega prvaka. Leta 2018 je še posebej navdušil na dvoranskem državnem prvenstvu Slovenije v Zagrebu, ko si je v absolutni konkurenci slišečih športnikov priboril tretje mesto v teku na 400 m in s tem postal prvi gluhi atlet, ki je osvojil medaljo na članskem atletskem državnem prvenstvu Slovenije. Leta 2017 je debitiral na svojih prvih olimpijskih igrah gluhih v Samsunu v Turčiji, v teku na 400 m je bil 12.