V pogovoru za MMC je Roni Pikec, ki ga je konec marca izvršni odbor Plavalne zveze Slovenije potrdil za naslednika Vladimirja Čermaka, pojasnil, kako je recesija opazna tudi v plavanju, razložil svoje cilje in razmišljal o vlogi plavalnega selektorja, ki se seveda ne more meriti z vlogo, kot jo imajo selektorji v moštvenih športih.
Verjetno je kar velika čast, da ste že tako mladi na tako pomembnem mestu?
Je čast, še bolj pa je to velika odgovornost. Finančno stanje ni rožnato. Recesija je tudi nas prizadela. Od septembra do danes so programi obstali, posebej članski, zdaj je treba vse spraviti v pogon.
Torej medalja Sare Isaković v Pekingu ni pritegnilo novih pokroviteljev?
Žal ne, vsaj za zdaj. Novo predsedstvo se seveda trudi pridobiti pokrovitelje. Največji problem je, ker država zaostaja s plačili, tu mislim zlasti na Fundacijo za šport.
Kakšne so glavne usmeritve vašega programa?
Prej smo sicer imeli dober sistem, a je bil netransparenten. Preveč mladincev se je izgubilo, ko so prehajali v člansko kategorijo. Prehitro so obupali, saj so bile norme za nekatere previsoke. Škoda, saj bi marsikdo lahko pozneje dosegel svoj maksimum. Narediti želim pravilnike, ki bodo jasno zapisani. Z A- B- in C-reprezentancami poskušam doseči, da je prehod iz mladinsko v člansko kategorijo lažji in da gre vse postopoma. Zdaj je bil vmes prepad. S tem želim dolgoročno pridobiti kakega vrhunskega plavalca več.
Lahko razložite, zakaj so osnova vsega Fina-točke?
Gre za točke, ki so postavljene glede na 10 najboljših izidov vseh časov v določeni disciplini. Na podlagi teh točk sem naredil reprezentance. Prejšnji sistem je bil tak, da si se v reprezentanco uvrstil zgolj na podlagi izidov preteklih tekmovanj. S Fina-točkami je sistem preglednejši, trenerji zdaj točno vedo, koliko točk je treba odplavati. Do zdaj tudi ni bilo dolgoročne orientacije, zdaj bodo trenerji za štiri leta naprej točno vedeli, kakšni so kriteriji.
Bosta vaša varovanca pri Triglavu Matjaž Markič in Emil Tahirovič prikrajšana, ker ste postali selektor?
Ne, selektor je le honorarna funkcija. Moje trenersko delo na klubski ravni ostaja nespremenjeno.
Na nedavnem evropskem prvenstvu v kratkih bazenih na Reki kar niste mogli zadržati solz, ko sta bila Markič in Tahirovič na zmagovalnem odru. Menite, da se lahko od sreče jokate tudi na olimpijskih igrah v Londonu?
Zagotovo, s tem da bom tam v vlogi selektorja morda solze dobil za vsakega slovenskega plavalca, ki se bo uvrstil v finale.
Plavalni selektor gotovo nima takšne vloge, kot jo ima selektor v ekipnih športih. Kakšno je sodelovanje s plavalci? Ste se že pogovorili z najboljšimi?
Najprej moramo vse uskladiti, da se z njimi lahko začnem pogovarjati. Poudariti moram, da se zgodbe dogajajo na klubski ravni. Glavna poanta so trenerji, oni so plavalcem vse, od a do ž, kot drugi starši. Če je trener zadovoljen, je tudi plavalec. Moja primarna naloga bo pomagati trenerjem do čim boljših razmer, da delajo v miru, brez stresov. Vloga Plavalne zveze je le v dodani vrednosti, da torej plavalcem omogočimo najboljše priprave, trenerjem pa izobraževanje.
Kako kaže s pokritim 50-metrskim bazenom v Ljubljani?
Kot selektor sicer nimam s tem, predsedstvo se pa gotovo ukvarja s tem. Jasno, moje mnenje je, da kot prestolnica Ljubljana potrebuje takšen objekt. Navsezadnje smo plavalci v zadnjih letih zelo uspešni. Več lahko pove predsednik Darjan Petrič, ki je ob meni.
Darjan Petrič: "Nič novega ni. Usklajujemo se za sestanek z ministrom Igorjem Lukšičem in njegovo ekipo, vzporedno pa tudi z mestno oblastjo. Konkretnih dogovorov še ni, je pa to ena od prioritetnih nalog, ki smo si jo zadali na zvezi."
T. O.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje