Mnogi jadralci, ki so garali v prejšnjem olimpijskem ciklu, si vzamejo nekaj časa za razmislek in počitek, zimo navadno izkoristijo za vse tiste obveznosti, ki so bile prej potisnjene v kot. Je pa res, da prav dolgo ne zdržijo brez jadrnice, tako da jih v poletni sezoni, dobro pripravljene ali ne, že srečujemo na tekmovanjih. Zato smo tudi mi zelo nestrpno pričakovali regato svetovnega pokala v Kielu, saj naj bi se na njej prvič v novi jadrnici, jadrnici razreda finn, predstavil olimpijski junak Vasilij Žbogar.
Dva mojstra, a le ena olimpijska vstopnica
Vasko se je po Pekingu, kjer je osvojil srebro v razredu laser in tako stopil še stopničko višje kot v Atenah, odločil, da si od laserja malce oddahne in se preizkusi v jadrnici, ki je med zvezde izstrelila Gašperja Vinčeca. Najboljša slovenska jadralca naj bi torej tekmovala v istem razredu, kar je na prvi pogled dokaj čudna odločitev, saj lahko državo na olimpijskih igrah v posameznem razredu zastopa le en tekmovalec. Ampak o tem pozneje.
V Kielu brez obeh
Regata v Kielu se je končala včeraj, med uvrščenimi pa ni niti enega Slovenca. Nič čudnega, saj tudi na startu ni bilo nobenega, čeprav naj bi nastopila vsaj dva - Vasko in Gašper. Kaj se je torej zgodilo?
Od izpitov do pridobivanja kilogramov
Žbogar, ki je po olimpijskih igrah pošteno pljunil v roke in se posvetil študijskim obveznostim - od oktobra je opravil 9 izpitov in mu do konca študija manjka samo še diploma - se je obenem resno lotil tudi projekta "razred finn". Najprej je začel pridobivati kilograme, ki so za ta razred zelo pomembni, 10 do 12 kilogramov več pa mu že povzroča težave. Težo najbolj občutijo kolena, zato ima Izolan z njimi probleme in to kar resne. Prav danes naj bi bil zato na pregledih pri strokovnjaku s katerim bosta naredila tudi načrt vadbe, ki bo vključevala vaje za krepitev kolenskih mišic. In ker se Vasiliju nikamor ne mudi, se je tudi odpovedal nastopu v Kielu, kdaj bo prvič tekmoval v jadrnici razreda finn na kakšni resni regati, pa zaenkrat še ni znano. Na treningih ima še nekaj težav, kar pa je razumljivo, glede na to, da je tako rekoč vso kariero prejadral v laserju.
Dobil priložnost za poročno potovanje
Ker ga tako ni bilo v Kielu, se je nastopu na regati odpovedal tudi Vinčec - iz preprostega razloga. Gašper je želel v živo videti, kako se je v novi jadrnici znašel njegov novopečeni konkurent, zaradi tega se je tudi odpovedal poročnemu potovanju, ko pa je izvedel za Vasilijevo odločitev, je razveselil ženo Vanjo in odpravila sta se na medeni teden. Ne boste verjeli, z jadrnico na Kornate.
Malo posadk, a veliko jih je razpadlo
Kiel je torej minil brez slovenskega predstavnika, kar je res žalostno. S tem se strinja tudi novi prvi mož stroke, nekdanji odlični jadralec Tomaž Čopi. Tomaž je šele pričel delati, iz omar pa padajo novi in novi okostnjaki. Tako je ugotovil, da je prejšnje vodstvo zveze kljub drugačnim zagotovilom zelo slabo delalo z mladinskimi selekcijami, ki bi morale počasi zamenjati naše najboljše - to sta po razpadu posadk razreda 470 - moške Hmeljak/Nevečny in ženskih Dekleva/Maučec ter sestri Černe - zdaj le še Vinčec in Žbogar. In to se bo še bolj poznalo v prihodnosti. Sploh, ker edina dva, ki sta v svetovnem vrhu, kot že rečeno, zdaj nastopata v istem razredu.
Kako dolgo bodo še prihajali uspehi?
Prihodnost slovenskega jadranja torej ni prav svetla - hrabri nas lahko samo to, da so tudi v preteklosti slovenski jadralci tekmovali po načelu - več je bilo težav v zvezi, večji so bili uspehi. Je pa res na mestu vprašanje - kako dolgo še?
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje