Barcelona je evropski prvak tretjič v zadnjih štirih sezonah. Lani je njeno vladavino prekinil Magdeburg. Foto: EPA

Barca je v soboto v polfinalu visoko ugnala Kiel (30:18), medtem ko je danski kolektiv, pri katerem si kruh služi Aleks Vlah in je po treh letih drugič igral v finalu, tesno ugnal še drugo nemško zasedbo Magdeburg (28:26). Vlah se je v finalu prav tako dvakrat vpisal med strelce.

Že sedmo sezono zapored je med zmagovalci Lige prvakov najmanj en Slovenec. Janc in Makuc sta se z Barcelono naslova veselila že v sezonah 2020/21 in 2021/22.

Skupno se je doslej 26 Slovencev podpisalo pod zmago v Ligi prvakov, največ (14) seveda ob naslovu Celja Pivovarne Laško v sezoni 2003/04. Lani je bil na evropskem tronu Marko Bezjak z Magdeburgom.

Rokometaši Barcelone so že 17. igrali v finalu, v sezoni 2020/21 so bili prav tako boljši od Aalborga. Letos je Dance doletela enaka usoda, čeprav so bili v izenačenem dvoboju ves čas blizu španskim tekmecem, ki so rekorderji po številu evropskih naslovov.

Janc: Finalna tekma je bila nora, a na koncu nam je uspelo

Ves čas tesen obračun

Barcelona je prevzela pobudo v silovitem uvodu in povedla z 2:5. Ko se je ritem tekme le nekoliko umiril, je Aalborg znižal na 5:6. Kar nekaj obramb je hitro nabral vratar Niklas Landin Jacobsen in po 15 minutah je bilo 8:8.

Slavje rokometašev Barcelone v Kölnu. Foto: EPA

V nadaljevanju je Barcelona večinoma držala gol ali dva prednosti. Toda še naprej je dobro branil Landin in Aalborg je pred koncem prvega polčasa povedel s 15:14. Ob odmoru je bilo 15:15.

Tudi v drugem polčasu si je Barcelona nekajkrat priigrala gol prednosti, a je bil Aalborg ves čas blizu. Po desetih minutah nadaljevanja je blaugrana ušla na +2 (20:22), a le za trenutek, saj so Danci vnovič izenačili.

Nato je še enkrat več sledil izenačen boj. Barcelona je blizu zmage prišla po golu Janca, ki je zadel za vodstvo s +3 pri 27:30, a so se Danci znova približali na gol zaostanka. 12 sekund pred koncem tekme so imeli še napad za podaljšek, a so s strelom z devetih metrov stresli le prečko.

Po osem zadetkov Richardsona in Hansena

Pri Kataloncih je bil z osmimi zadetki najboljši strelec Melvyn Richardson, Dika Mem jih je dodal sedem. Za Aalborg je osem golov dosegel Mikkel Hansen, šest pa Thomas Arnoldsen, medtem ko je Landin zbral 12 obramb.

Predtem so na tekmi za tretje mesto rokometaši Kiela z 32:28 premagali Magdeburg.