Igralec Kiela Filip Jicha, najboljši igralec preteklega evropskega prvenstva, ni igral. Foto: EPA
Luka Žvižej
Luka Žvižej je dosegel deset zadetkov, kar pa je bilo premalo za zmago. Foto: Reuters
Zorman po porazu s Čehi

Slovenija je vodila s 30:28, vendar so Čehi izenačili na 32:32. Namesto da bi Slovenci izkoristili napad za zmago, so izgubili žogo, Jan Štehlik pa je po protinapadu postavil končni rezultat. Varovancem Zvonimirja Serdarušića, ki niso igrali v najmočnejši postavi (manjkal je tudi Vid Kavtičnik), je ostalo še nekaj sekund za zadnji napad, a strela na gol in izenačenja ni bilo. Najboljši strelec v slovenski izbrani vrsti je bil Luka Žvižej z desetimi zadetki. Pet jih je dosegel s sedemmetrovk.

Škof serijsko branil sedemmetrovke
Slovenija je bolje začela (0:2, 3:5), po treh čeških golih pa je bilo v 9. minuti 6:5. Ob odličnih obrambah Gorazda Škoda (v šestih minutah je ubranil tri sedemmetrovke) so Slovenci imeli nato spet pobudo in so v 21. minuti vodili z 8:11. Z zadetkoma pred polčasom so Čehi izenačili in ob odmoru je bilo 15:15.

Prvi reprezentančni zadetek Dolenca ...
Na začetku drugega polčasa sta v igro stopila Uroš Zorman in Jure Dolenec, ki je takoj dosegel svoj prvi reprezentančni zadetek. Toda Slovenija je ostala brez Aleša Pajoviča, ki je moral zaradi poškodbe z igrišča in se do konca tekme ni več vrnil. Kljub temu so Slovenci po delnem izidu 4:0 povedli s 23:20.

... in Žurana
Gostitelji, ki so igrali brez prvega zvezdnika Filipa Jiche (najboljši igralec letošnjega EP-ja), so s tremi zaporednimi zadetki izenačili na 25. Krizne minute je prekinil Rok Žuran (26:25), predvsem po zaslugi vratarja Gorazda Škofa (skupaj 13 obramb) in učinkovitega Luke Žvižeja (10 zadetkov) pa je Serdarušićeva četa povedla z 29:27 in 30:28.

Štehlik dosegel odločilni gol
Pri gostiteljih se je takrat razigral krožni napadalec Bednarik in s tremi zaporednimi goli izid izenačil. Sledila je dramatična končnica, v kateri je Žuran v 58. minuti slovenski reprezentanci priigral zadnje vodstvo (32:31). Na nasprotni strani je dobro minuto pred koncem v polno zadel Zdrahala. Slovenija je imela napad za zmago, vendar izgubila žogo. V protinapadu je končni izid postavil Jan Štehlik.

1. dan turnirja:
ČEŠKA
- SLOVENIJA 33:32 (15:15)
Češka: Slaby (7 obramb), Štochl (2 obrambi), Vitek 1, Mičkal 1, Zdrahala 3, Kubeš 1, Filip 5, Čip, Horak, Motl 4 (2), Šik 4, Štehlik 5, Hynek 1, Hrstka 1, Bednarik 5, Berka 1.

Slovenija: Škof (13 obramb), Vran (2 obrambi), Skok, Miklavčič 2, Dobelšek, Pucelj 2, Dolenec 3, Žuran 2, Skube, Špiler 2, Pajovič 3, Gajič 5 (2), Cehte 1, M. Žvižej 1, L. Žvižej 10 (5), Zorman.

AVSTRIJA - RUSIJA 31:32 (14:17)