Bertrand Gille in Luc Abalo sta v prvem delu dosegla 10 od 20 francoskih zadetkov. Foto: EPA
Sergej Rutenka in Aleš Pajovič sta skušala zaustaviti Jeroma Fernandeza.
Obramba je bila v prvem delu podobna švicarskemu siru. Foto: EPA
Guillaume Gille
Guillaume Gille je dosegel tri gole. Miladin Kozlina (desno) se je razigral v drugem delu. Foto: EPA

Slovenci za napredovanje v polfinale, kamor vodita prvi dve mesti, zdaj potrebujejo vsaj neodločen izid v sredo proti Nemčiji in zmago v četrtek proti Španiji.

Slovenija je srečanje začela s premalo agresivno obrambo 5-1, ki so jo Francozi razbijali z igro na gibljivega krožnega napadalca Bertranda Gilla in po krilnih položajih. Kot da to ne bi bilo dovolj, so številne tehnične napake, predvsem zunanje linije Vugrinec - Zorman - Pajovič, omogočile hitre protinapade, ki jih je pridno izkoriščal mladi Luc Abalo, z 8 zadetki najboljši strelec Francozov.

Usodnih 13 minut
Tudi s prihodom Sergeja Rutenke se napad ni izboljšal, galski petelini pa so začeli zabijati tudi z zunanjih položajev (Karabatic, Fernandez). Z delnim izidom 11:2 v 13 minutah so že po tretjini srečanja ušli na varno prednost 10 zadetkov (16:6). Ob koncu polčasa se je Sloveniji uspelo približati na 9 golov zaostanka (11:20). Ob luknjasti slovenski obrambi se nista mogla izkazati niti vratarja, ki obranila le štiri strele.

Bertrand Gille zaustavil Zormana, izključen Rutenka
Ker je že omenjeni Gille s svojo agresivno igro v obrambi povsem odrezal prvega organizatorja naše reprezentance, Uroša Zormana, je na tem položaju konec prvega polčasa in v nadaljevanju igral Rutenka. Ta je bil že v prvem delu dvakrat izključen za dve minuti. Tretjo izključitev, ki ga je poslala pod tuš, pa je dobil v 38. minuti.

V 49. minuti le še minus tri
Takoj na začetku drugega dela so Francozi povedli za 11, in ko je kazalo na dokončen zlom, so se varovanci Slavka Iveziča le pobrali. Našim rokometašem je v drugem polčasu z menjavami in bolj zavzeto igro v 49. minuti uspelo znižati na minus tri (29:26). Večjo priložnost v napadu je dobro izkoristil najboljši strelec Slovenije Miladin Kozlina, ki je dosegel osem zadetkov, razbranil pa se je tudi Beno Lapajne.

Francija je na znižanje vodstva na le tri zadetke odgovorila s tremi zadetki zapored in dokončno rešila vprašanje zmagovalca. Žarek upanja je sicer posijal še v 57. minuti (33:30), vendar je usodo srebrnih vitezov z EP-ja 2004 že v naslednjem napadu zapečatil Nikola Karabatic.

Visoki zmagi Španije in Nemčije
V sredo ob 15.15 se bodo Slovenci pomerili z Nemčijo, v četrtek ob 20.00 pa s Španijo. Na prvi današnji tekmi v skupini I je Nemčija zlahka s 36:22 premagala Ukrajino, ki je v prvem delu krepko namučila Slovenijo. Španija je lomila odpor Poljske 40 minut, na koncu pa slavila z devetimi zadetki prednosti (34:25).

Selektor Slavko Ivezič: S tako bledo in mehko igro, kot smo jo prikazali v prvem polčasu, nismo imeli nobenih možnosti za zmago. Francozi so nas zasenčili v vseh pogledih, v obrambi predvsem z malimi prekrški, ki so se razvili v učinkovite nasprotne napade. V obrambi smo bili slabi, v napadu pa prav nemočni. V drugem polčasu je bila naša igra boljša. Sredina tekma bo pokazala, ali so moji varovanci pravi profesionalci.

Claude Onesta, selektor Francije: Vse dvome o zmagovalcu smo razrešili v prvem delu tekme, nadaljevanje je bilo le stvar rutine. Namenoma sem spočil nekatere naše nosilce igre, da naše zmage v nobenem trenutku nismo postavili pod vprašaj.