Konec leta 2007 smo imeli predsedniške volitve tudi v Sloveniji. Takrat je MMC od udeležencev drugega kroga Danila Türka in Lojzeta Peterleta na kraju samem ugotavljal, kakšen odnos imata do športa. Čeprav je do volitev predsednika ZDA še slabo leto, pa si oglejmo, kakšen odnos imajo tamkajšnji morebitni kandidati do športa.
Bush mlajši je bil predsednik Rangersov
V četrtek so se v zvezni državi Iowa začeli prvi izbori v iskanju predsedniškega kandidata tako v demokratski kot republikanski stranki. Znano je, da so bili nekateri ameriški predsedniki tesno povezani s športom, nekateri pa zgolj ljubiteljsko. Trenutni predsednik George Bush je bil pet let celo predsednik Teksas Rangersov, bejzbolske ekipe, ki igra v elitni ligi MLB. Svoj položaj je zapustil leta 1994, ko je postal guverner v zvezni državi Teksas.
Najvidnejši kandidati, ki se potegujejo za vstop v Belo hišo, so različno povezani s športom, nekateri kot navijači, spet drugi so celo reševali olimpijske igre. Poglejmo najprej v demokratski tabor.
Kako je Hillary dobila svoje ime?
Hillary Clinton se je v mladosti ukvarjala s košarko, softballom in tenisom. Njen najljubši šport je bejzbol, kjer stiska pesti tako za Chicago Cubse in New York Yankeeje. Prvi prihajajo iz njene rojstne zvezne države Illinois, drugi pa iz njenega zdajšnjega domovanja, saj je senatorka v New Yorku. Zanimiva je tudi zgodba o njenem imenu. Njen mož in nekdanji predsednik Bill Clinton je v svoji avtobiografiji zapisal, da je Hillary ime dobila po siru Edmundu Hillaryju, ki se je leta 1953 kot prvi človek povzpel na Mount Everest. Zanimivo je, da se je Hillary Clinton rodila šest let pred prvim vzponom na najvišji vrh sveta.
Obama je pripravljen ... za Bearse!
Barack Obama, ki se poteguje, da bi postal prvi temnopolti predsednik ZDA, je zaprisežen košarki, saj jo spremlja in tudi igra vse od mladih let. Njegov največji vzornik je bil Julius Erving. Pred dobrim letom, ko so se ugibanja o njegovem morebitnem vstopu v boj za predsedniško nominacijo, bližala vrhuncu, je znal vsako priložnost dobro izkoristiti v svoj prid. Tako je decembra 2006 pred tekmo ameriškega nogometa med Chicago Bearsi in St. Louis Ramsi na eni od televizij dramatično nastopil: "Danes bo konec dvoma. Po dolgem premisleku bi rad objavil svojemu Chicagu in vsej Ameriki, da sem pripravljen ... da gredo Bearsi vse do konca." Vsak nastop na televiziji je izjemno pomemben in tega se zaveda tudi senator Illinoisa.
Edwards na poti do nogometnega zvezdnika
John Edwards je v mladosti igral ameriški nogomet in bil zvezdnik na svoji srednji šoli. Ker ni prejel športne štipendije, se je njegova športna kariera hitro končala. Rekreativno je igral tudi košarko in baseball, v svojem življenju pa je pretekel tudi nekaj maratonov. Na svojem ogromnem posestvu v Severni Karolini naj bi imel telovadnico, teniško igrišče, bazen in prostor za dviganje uteži.
Giuliani v prvih vrstah Yankeejev
V republikanskih vrstah za največjega športnega privrženca velja Rudy Giuliani. Nekdanji župan New Yorka je v svojem mandatu navdušeno obiskoval tekme Yankeejev, ki so pod njegovo "vladavino" (1994-2001) v bejzbolski Ligi MLB osvojili štiri naslove. "In niti enega več po mojem slovesu," poudari 63-letnik. Iz tega obdobja sodi tudi škandal, saj naj bi bil edini, ki je kdaj sedel na županskem stolčku v ZDA in imel v lasti šampionski prstan zmagovalca Lige MLB. Tega naj bi prejel od ekipe v zahvalo za svojo podporo, a tega po predpisih ne bi smel. Darila, ki jih funkcionarji njegovega kova lahko prejmejo, so namreč lahko vredna največ 50 dolarjev. Iz kluba so leta pozneje sporočili, da naj bi Giuliani plačal 16.000 dolarjev, prstan pa naj bi bili vreden okrog 200.000 dolarjev.
McCain bi omejil športne stave
Tudi življenje Johna McCaina je povezano s športom. V srednji šoli se je ukvarjal z rokoborbo. Ko se je priključil mornarici, je dal prednost boksu, kjer je tri leta celo tekmoval v lahki kategoriji. Leta 2004 je predsedoval ekipi senatorjev, ki je preiskovala razširjenost nedovoljenih poživil v športu. 71-letnik je znan borec proti stavnicam, saj podpira prepoved stav na univerzitetne športe in sploh popolno prepoved spletnih stav.
Romney rešil olimpijske igre 2002
Med politiki, ki so se največ ukvarjali s športom, pa je gotovo Mitt Romney. Leta 1999 so se organizatorji zimskih olimpijskih iger 2002 v Salt Lake Cityju znašli v škripcih. Prirediteljem je manjkalo 379 milijonov dolarjev, vse glasnejše pa so bile govorice, da si je mesto v ameriški zvezni državi Utah organizacijo dobilo s pomočjo podkupovanj. Februarja tega leta je Romney prevzel organizacijski odbor, se uspešno spopadel s številnimi terorističnimi grožnjami po napadih na ZDA 11. 9. 2001 in bdel nad potekom samih iger, ki so prinesle več kot 100 milijonov dolarjev čistega dobička. Istega leta je postal guverner Massachusettsa. Romney je sicer strastni privrženec bejzbolske ekipe Red Sox. Leta 2005 je z guvernerjem Pennsylvanie Edom Rendellom stavil na finale Lige NFL v ameriškem nogometu med "njegovim" New Englandom in Philadelphio, ki so jo dobili prvi. Poraženec Rendell je moral tako odpeti himno na domači tekmi Bostona. Če pa bi zmagala Philadephia, bi moral Romney himno odpeti na domači tekmi košarkarjev Philadelphie.
Slavko Jerič
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje