Hvala za vsa vprašanja! Foto: MMC RTV SLO/Klavdija Kopina

Ob tej priložnosti se vam iskreno zahvaljujem za vsa poslana vprašanja, hkrati pa se opravičujem za vsa vprašanja, ki še vedno niso dobila odgovora. Športni SOS bo z vami tudi v 13. letu, ko bo cilj, da ob letu obsorej pridemo do številke 2600.

Vabljeni k sodelovanju

Vprašanja o športu, športni zgodovini in statistiki lahko pošljete po elektronski pošti ali omrežju X.

Športni SOS deluje tudi v avdioobliki ‒ naročite se na podkast SOS-odmev!

2400. Koliko športnikov/ic je 12-kratnih svetovnih, evropskih ali olimpijskih prvakov/prvakinj? S tem mislim zgolj na eno disciplino katerega koli športa.
Kristina, Jesenice

Aleksander Karelin je bil v 90. letih pojem rokoborbe v grško-rimskem slogu. Ruski medved je bil nepremagan več kot desetletje. Foto: EPA

Izjemno zanimivo vprašanje. Ter zahtevno.

Kot pri marsikaterem prejšnjem vprašanju je treba takoj omeniti nekaj omejitev. Marsikateri športi sploh v začetku obstoja niso omogočali nastopanja na svetovnih ali celinskih prvenstvih (evropska prvenstva iz vprašanja sem razširil na celinska, da lahko zajamemo tudi neevropske športnike). Pomembna je tudi pogostost tekmovanj: nekateri športi namreč svetovna prvenstva organizirajo vsako leto, nekateri na dve ali celo štiri.

Ker obstaja še vedno ogromno športnikov, ki ustrezajo vsem pogojem, sem na koncu pristavil dodatno pravilo, in sicer vsak od njih je moral osvojiti v isti disciplini vsaj tri zlate medalje na olimpijskih igrah. Pri tem sem na primer upošteval športnike, ki so zamenjali kategorijo v boksu, dviganju uteži ali rokoborbi, ker so njihove organizacije v neki točki spremenile težnostne kategorije in so se preselili v novo najbližjo možno. Na koncu je na situ še vedno ostalo 15 športnikov. Gremo po vrsti.

1. Aleksander Karelin
Država: Sovjetska zveza, Rusija
Obdobje (osvajanja zlatih medalj): 1988−2000
Šport: Rokoborba, grško-rimski slog
Disciplina: Nad 130 kg
Zlate medalje: 24 (3 olimpijske igre + 9 svetovnih prvenstev + 12 celinskih prvenstev)

Eden najbolj dominantnih športnikov, ki je kadar koli tekmoval v katerem koli športu. Z vzdevkom Ruski medved je bil hrust, ki je premagoval oviro za oviro. Svoj edini poraz na mednarodni sceni je doživel v popolnoma zadnjem obračunu kariere, ko ga je v finalu olimpijskih iger v Sydneyju 2000 presenetil Američan Rulon Gardner. Pred tem dvobojem nobenemu tekmecu ni uspelo doseči niti točke šest let zapored.

2. Sonja Henie
Država: Norveška
Obdobje: 1927−1936
Šport: Umetnostno drsanje
Disciplina: Posamezno
Zlate medalje: 19 (3 + 10 + 6)

Prva zvezdnica umetnostnega drsanja je na velikih tekmovanjih osvojila le eno medaljo, ki ni bila zlatega leska, na svetovnem prvenstvu leta 1926 je bila druga, nato je sledil zlati plaz. Po koncu kariere je postala filmska igralka.

3. Saori Jošida
Država: Japonska
Obdobje: 2002−2015
Šport: Rokoborba, prosti slog
Disciplina: Do 55 kg
Zlate medalje: 18 (3 + 11 + 4)

Japonka je najuspešnejša rokoborka v zgodovini, saj ima poleg omenjenih medalj še dva naslova svetovne prvakinje do 53 kg. Na največjih tekmovanjih ima le en poraz, in sicer prav na zadnji tekmi, v finalu olimpijskih iger v Riu 2016 je (v kategoriji do 53 in ne 55 kg) izgubila proti Američanki Helen Maroulis.

4. Teddy Riner
Država: Francija
Obdobje: 2007−2024
Šport: Judo
Disciplina: Nad 100 kg
Zlate medalje: 17 (3 + 9 + 5)

Gre za najbolj popularnega judoista v zgodovini tega športa, ne nazadnje je na igrah v Parizu prižgal olimpijski ogenj. V drugih disciplinah (odprta kategorija in ekipna tekma) ima še dve zlati olimpijski medalji ter še tri zlate s svetovnih prvenstev).

5. Laša Talahadze
Država: Gruzija
Obdobje: 2015−2024
Šport: Dviganje uteži
Disciplina: Nad 102/105/109 kg
Zlate medalje: 17 (3 + 7 + 7)

Gruzijec je vedno tekmoval v odprti najtežji kategoriji, ki od tekmovanja do tekmovanja spreminja mejo, kar sicer zanj nima vpliva, saj ima več kot 180 kg. Postavil je že 26 svetovnih rekordov. Svojo zadnjo olimpijsko zlato medaljo je osvojil letos v Parizu.

6. Naim Süleymanoğlu
Država: Bolgarija, Turčija
Obdobje: 1984−1996
Disciplina: Do 60/64 kg
Zlate medalje: 16 (3 + 7 + 6)

Morda najbolj znan dvigovalec uteži v zgodovini, njegov vzdevek je bil Žepni Herkul. Rodil se je kot Naim Sulejmanov v Bolgariji, za katero je sprva tekmoval, leta 1986 pa prevzel turški potni list. Umrl je leta 2017 pri le 50 letih zaradi ciroze jeter.

7. Mijain Lopez
Država: Kuba
Obdobje: 2003−2024
Disciplina: Nad 120/130 kg
Zlate medalje: 15 (5 + 5 + 5)

42-letnik je bil eden od junakov iger v Parizu, saj je postal prvi človek, ki je na petih olimpijskih igrah osvojil zlato medaljo v isti disciplini. Po igrah se je upokojil.

8. Halil Mutlu
Država: Turčija
Obdobje: 1994−2008
Disciplina: Do 54/56 kg
Zlate medalje: 15 (3 + 4 + 8)

Športnik, ki meri v višino le 150 centimetrov, je hitro dobil vzdevek Dinamo. Rodil se je v Bolgariji, tekmoval pa za Turčijo. V različnih kategorijah je postavil več kot 20 svetovnih rekordov. Ob koncu kariere je bil kaznovan zaradi ponavljajočih se kršitev protidopinških pravil.

9. Valentina Vezzali
Država: Italija
Obdobje: 1998−2011
Šport: Sabljanje
Disciplina: Floret
Zlate medalje: 14 (3 + 6 + 5)

Najuspešnejša sabljačica ima poleg omenjenih posamičnih naslovov še ogromno uspeha na ekipnih tekmah, kjer je osvojila še dodatnih 21 (!) zlatih medalj (3 + 10 + 8).

10. Buvajsar Sajtijev
Država: Rusija
Obdobje: 1995−2008
Disciplina: Do 74/76 kg

Še eden izrazito uspešnih rokoborcev, ki je leta 1988 evropski prvak postal tudi v kategoriji do 85 kg. V tej kategoriji je leta 2000 olimpijski prvak postal njegov brat Adam.

Zlate medalje: 12 (4 + 6 + 2)

Gre za najuspešnejšo plavalko v zgodovini, ki ima skupaj s štafetami kar 9 zlatih olimpijskih medalj in 21 naslovov svetovne prvakinje. Daleč največji pečat pa je pustila na 800 metrov.

12. Ralf Schumann
Država: Vzhodna Nemčija, Nemčija
Obdobje: 1987−2004
Šport: Strelstvo
Disciplina: hitrostrelna pištola, 25 m
Zlate medalje: 12 (3 + 2 + 7)

Na olimpijskih igrah je nastopil sedemkrat, v svoji paradni disciplini je osvojil pet medalj (tri zlate, dve srebrni, en finale pa je končal na petem mestu; na zadnjih igrah v Londonu je osvojil 12. mesto).

13. Natalie Geisenberger
Država: Nemčija
Obdobje: 2008−2022
Šport: Sankanje
Disciplina: posamezno
Zlate medalje: 12 (3 + 4 + 5)

Geisenberger je osvojila še devet zlatih medalj na ekipnih tekmah.

14. Kaori Ičo
Obdobje: 2002−2013
Disciplina: Do 63 kg
Zlate medalje: 12 (3 + 8 + 1)

Kot nakazuje slika, je Kaori Ičo dobila štiri zlate olimpijske medalje, zadnje leta 2016, ko je v Riu postala olimpijska prvakinja do 58 kg. V tej kategoriji je ob koncu kariere osvojila tudi dva naslova svetovne prvakinje.

15. Lisa Carrington
Država: Nova Zelandija
Obdobje: 2011−2023
Šport: Kajak in kanu na mirnih vodah
Disciplina: K-1, 200 m
Zlate medalje: 12 (3 + 9 + 0)

Končujemo z najuspešnejšo kajakašico na mirnih vodah, ki je bila dolgo nepremagana na 200 metrov. Letos ta disciplina ni bila več na sporedu olimpijskih iger, zato je presedlala na 500 metrov, kjer pa je prav tako zmagala. Skupaj ima v vseh disciplinah osem zlatih olimpijskih medalj ter 15 zlatih na svetovnih prvenstvih.