Tadej Pogačar ima na tritedenskih dirkah popolno statistiko: šest nastopov in šest zmagovalnih odrov. Izjemen izkupiček ima tudi Jonas Vingegaard (4/5, 80 odstotkov), a ga ni na spodnji lestvici, ker še ni nastopil na Giru. Foto: AP

Na portalu Športni SOS tokrat odgovarjamo na vaši kolesarski vprašanji. Še vedno ste vabljeni k postavljanju vprašanj (ne glede na šport).

Vabljeni k sodelovanju

Vprašanja o športu, športni zgodovini in statistiki lahko pošljete po elektronski pošti ali omrežju X.

Športni SOS deluje tudi v avdioobliki ‒ naročite se na podkast SOS-odmev!

2349. Tadej Pogačar je postal 108. član skupine kolesarjev, ki so zmagali vsaj na eni etapi na Touru, Giru in Vuelti, Julian Alaphilippe pa 109. Na koliko kolesarjev se zmanjša ta številka, če upoštevamo samo tiste, ki so na koncu osvojili eno od prvih treh mest (kar je zdaj vselej uspelo Pogačarju)? Menim, da je velika razlika med sprinterji in ubežniki na eni strani ter tistimi, ki dirkajo na skupno zmago. Mislim, da bo odgovor pokazal Pogačarjevo in Rogličevo veličino.
Edi Bregar

Sorodna novica Fink: Pogačarjevi tekmeci so se od starta sprijaznili, da dirkajo za drugo mesto

Takih kolesarjev je le še 21, o čemer smo poročali v več člankih in podkastu SOS-odmev takoj po koncu Gira.

Prvi se je na ta elitni seznam vpisal Francoz Jacques Anquetill, ki je leta 1963 osvojil Vuelto. Zadnji trije so se na seznam vpisali Primož Roglič, Richard Carapaz in Tadej Pogačar.

V spodnji tabeli prinašam vseh 21 kolesarjev, ki pa so razvrščeni po deležu tritedenskih dirk, ki so jih končali na zmagovalnem odru. Ta hip je na vrhu Pogačar, ki ima popoln izkupiček (6 nastopov, 6 odrov), izjemno visoko pa je tudi Roglič, ki je del elitne sedmerice, ki ima delež, večji od 50.

Opombe:
− V celicah Tour/Giro/Vuelta je število uvrstitev po posameznih mestih. Pogačarjev Tour pomeni, da je Dirko po Franciji dvakrat osvojil in dvakrat končal na drugem mestu. Rogličeva Vuelta pomeni, da je trikrat zmagal, enkrat pa končal na tretjem mestu.
− Skupaj: Skupno število vseh zmagovalnih odrov.
− Nastopi: Skupno število vseh nastopov (šteje se tudi, če je kolesar odstopil ali bil diskvalificiran).
− Odstotek: Delež dirk, ki jih je posamezni kolesar končal na zmagovalnem odru.

Bernard Hinault se je vpisal med nesmrtne. Foto: AP

Oba Slovenca sta torej res odlična in lahko svoj delež še spreminjata (podobno kot Carapaz, Quintana in Froome). Med kolesarji, ki so kariero končali, je nekaj posebnega Bernard Hinault, ki je dobil deset tritedenskih dirk, dvakrat je bil drugi, brez zmagovalnega odra je ostal samo na Touru 1980, na katerem je bil po 12 etapah v vodstvu, a je moral nato zaradi težav s kolenom odstopiti.

2350. Kdo je osvojil največ tritedenskih dirk, pri čemer ni osvojil vseh različnih?
Peter Zupan

To sta Fausto Coppi in Miguel Indurain, ki sta dobila po 7 grand tourov, oba pa nista nikoli dobila Dirke po Španiji.