Danski rokometaši so od leta 2016 na velikih tekmovanjih osvojili osem medalj, od tega kar pet zlatih. Foto: Reuters

Na portalu Športni SOS tudi tokrat odgovarjamo na vaši vprašanji o olimpijskih igrah. Še vedno ste vabljeni k postavljanju vprašanj (ne glede na šport).

Vabljeni k sodelovanju

Vprašanja o športu, športni zgodovini in statistiki lahko pošljete po elektronski pošti ali omrežju X.

Športni SOS deluje tudi v avdioobliki ‒ naročite se na podkast SOS-odmev!

2386. Zdi se, da je vrh pri košarki, rokometu in odbojki vse ožji. V primerjavi s Tokiem sta dve ekipi ubranili zlato, pri košarki smo videli celo isti finale, tudi pri rokometu pa sta dva od treh dobitnikov medalj ista. Zanima me, koliko različnih držav je v času od olimpijskih iger 2016 naprej osvajalo medalje na velikih tekmovanjih (svetovna in evropska prvenstva ter olimpijske igre)?
Miha Pavlič

Pri košarki je bilo v tem času organiziranih sedem turnirjev, na voljo je bilo torej 21 medalj, osvojilo pa jih je devet držav, med temi tudi Slovenija. Le pet držav je sicer osvojilo vsaj dve medalji.

Kanada0011

Pri odbojki sta bila organizirana dva turnirja več (evropska prvenstva so na dve leti), medalje pa je osvojilo deset držav, od tega vsaj dve medalji osem držav.

Argentina0011

Za konec pa poglejmo še rokomet, kjer je bilo organiziranih kar 12 turnirjev (tako evropska kot svetovna prvenstva se igrajo na vsako drugo leto, v enem olimpijskem ciklusu je tako na sporedu kar pet velikih turnirjev). Tu pa je dobitnikov medalj najmanj (8), vsi pa prihajajo iz Evrope.