Foto:
Foto:
Tatjana Tomašova proslavlja nepričakovan naslov na 1.500 m.
Djabir Said-Guerni je po silovitem finišu Alžiriji pritekel prvo medaljo v Parizu.
Hestrie Cloete je neuspešno naskakovala le svetovni rekord na 210 cm.
Kenijski najstnik Eliud Kipchoge pred velikim Maročanom Hichamom El Guerroujem.
Yerome Young je obranil napad Marca Raquila v zadnjih metrih štafete.

28-letna Rusinja je v zadnjih 20 metrih z najboljšim časom kariere (3:58,52) ugnala evropsko prvakinjo Turkinjo Sureyyo Ayhan (3:59,04), ki je kot edina, ki je letos že tekla pod štirimi minutami, pred tekom napovedovala celo svetovni rekord. Tudi tretjeuvrščena Britanka Hayley Tullett je tekla pod štirimi minutami (3:59,95), s čimer so se izpolnile napovedi mnogih, da se bo za kolajno Čeplakova morala spustiti pod to mejo. Velenjčanka želja ni izpolnila, temveč je po 800 metrih povsem popustila, zaostala za skupino v ospredju, v cilj pa pritekla deset sekund za enajstouvrščeno. S časom 4:14,18 se res ne more pohvaliti.

"Borila sem se po najboljših močeh in dokazala, da se zlepa ne predam. Zahvalila bi se rada vsem v Sloveniji in tistim na stadionu, ki so navijali zame po vseh težavah, ki so me spremljale. Prvih 800 m sem še zdržala, potem pa nisem mogla storiti ničesar več. Letos sem šele drugič tekla na 1500 m, te razdalje pa nisem trenirala. Največje distance na treningih so bile petsto metrov, morala pa bi teči tudi 1.000 m, če bi želela uspešno nastopati na 1500 m. Kilometrsko distanco pa sem zadnjič na treningu tekla aprila. Tako sem bila po treh tekih že povsem brez moči. Če k temu prištejem še težave s poškodbo, potem sem lahko zadovoljna z uvrstivijo v finale. Pred menoj je še vsaj pet velikih prvenstev in gotovo bom imela še priložnost za dokazovanje. Vsekakor bo to v teku na 800 m, ker tek na 1500 m sovražim in na tej razdalji ne bom nikoli več nastopila," je dejala Čeplakova in pojasnila, da bo na 800 m nastopila še na treh mitingih, najprej na zlati ligi v Bruslju, kjer bo skušala odvzeti milijon dolarjev nagrade Mozambičanki Marii de Lourdes Mutoli.

"Sedaj sicer še ne vem, kako bo z nogo potem, ko se bo shladila. Vsekakor bom iz Pariza odpotovala v Bruselj. Upam, da bom lahko tam uspešno tekla. Prav tako pa sem potrdila udeležbo na finalu Velike nagrade v Monte Carlu. Vesela sem tudi, da so me atleti izbrali v komisijo športnikov IAAF. Verjetno je na njihovo odločitev vplivala tudi moja upornost in neomajnost, da sem se po poškodbi vrnila na SP in se nisem predala. Tudi Haile Gebrselassie mi je čestital in dejal, da naj čimprej pozabim sezono," je še povedala Čeplakova.

V ženskem maratonu je bila z rekordom svetovnih prvenstev (2:23:55) najhitrejša Kenijka Catherine Ndereba, v moškem teku na 800 m pa Alžirec Djabir Said-Guerni. Kopje je najdlje vrgel Rus Sergej Makarov, v višino pa je zlato medaljo osvojila Hestrie Cloete. Na 5.000 metrov je presenetil mladinec Kenijec Eliud Kipchoge, vse tri štafete (4 X 100 metrov moški in obe 4 X 400 metrov) pa so pripadle Američanom.

MARATON (Ž): KENIJA NA ZLATO ČAKALA DO ZADNJEGA DNE
30-letna Ndereba je svoji državi pritekla prvo zlato medaljo v Parizu, z dobro taktiko nekaj kilometrov pred ciljem pa je pridobila neubranljivo prednost pred japonsko falango. Druga je bila Mizuki Noguči (2:24,14), tretja Masako Čiba (2:25:09), četrta pa Naoko Sakamoto (2:25:25). Naslov svetovnega prvaka v maratonu roma v Kenijo prvič, za odličen čas pa je krivo tudi hladno vreme. Sicer pa je bila Kenijka ob odsotnosti branilke naslova Romunke Lidie Simon in svetovne rekorderke Britanke Paule Radcliffe tudi pred tekom favoritinja za zlato.

800 M (M): PO SILOVITEM FINIŠU ZMAGA ALŽIRCA
Tek je postregel z izjemnim bojem med Alžircem Djabirom Saidom-Guernijem in Rusom Jurijem Boržakovskim. Slednji je približno 200 metrov pred ciljem silovito potegnil, vendar ni zdržal do konca. Tekmeca sta zadnje metre odtekla z ramo ob rami, Afričan pa je Boržakovskega prehitel praktično na ciljni črti. Said-Guerni je s časom 1:44,81 Alžiriji priboril prvo medaljo v francoski prestolnici in prvo zlato po letu 1995 (Noureddine Morceli in Hassiba Boulmerka na 1.500 m), Rus pa je zaostal le tri stotinke za njim. Tudi tretjeuvrščeni Južnoafričan Mbulaeni Mulaudzi ni bil daleč zadaj (1:44,90). Svetovni rekorder Danec Wilson Kipketer kaj več od četrtega mesta (1:45,23) ni zmogel.

ŠTAFETA 4 X 100 M (M): JOHNSON PREPREČIL NOV AMERIŠKI DEBAKL
Moška štafeta 4 X 100 metrov je po debaklu v posamični konkurenci, ko so Američani ostali brez kolajne, le prinesla zadovoljstvo atletom onstran Atlantika. John Capel, Bernard Williams in Darvis Patton so se na koncu za zlato medaljo morali zahvaliti svojemu kolegu Joshui J. Johnsonu, ki se je v zadnji predaji s tretjega mesta prebil na vrh. Za četrtim članom britanske štefate, ki je osvojila drugo mesto, Dwainom Chambersom, je Johnson zaostajal že dva metra, na cilju pa preprečil, da bi ZDA prvič na SP-jih in olimpijskih igrah ostale brez najžlahtnejšega odličja tako v ženski kot v moški konkurenci. Američani so tekli 38,06, Britanci (Malcolm/Campbell/Devonish/Chambers) dve stotinki slabše, bronasti Brazilci (de Lima, Ribeiro/da Silva/Souza) pa 38,26. Po Göteborgu 1995 je šele drugič za zlato zadostoval čas slabši od 38 sekund, verjetno pa bi ZDA tekle bolje, če bi nastopili Maurice Greene, Tim Montgomery in Jon Drummond.

KOPJE (M): MAKAROVU PRVO ZLATO
30-letni Rus Sergej Makarov je v metu kopja prvič slavil na največjih tekmovanjih. Zasluženo, saj je edini letos orodje vrgel prek 90 metrov. Tokrat je bilo za zmago dovolj že 85,44 metra, kolikor je zmogel v prvem poskusu. Tudi preostala dobitnika kolajn, Estonec Andrus Värnik (85,17) in Nemec Boris Henry (84,74), sta svoja najboljša izida dosegla ob uvodnem metu. Värnik je Estoniji prinesel šele drugo medaljo na SP-jih, Henry pa se je po doping aferi svojega dekleta Kelly White (mimogrede: test po 200 m naj bi bil negativen) težko zbral, a vseeno premagal trikratnega svetovnega prvaka in olimpijskega zmagovalca Čeha Jana Železnyja, ki je bil četrti (84,09).

VIŠINA (Ž): AFRIŠKI REKORD ZA UBRANITEV NASLOVA
25-letna Južnoafričanka Hestrie Cloete je bila prvakinja že v Edmontonu pred dvema letoma, vse višine do 206 cm, kar je afriški rekord in tretji najboljši izid vseh časov, pa je preskočila v prvem poskusu. Naskakovala je tudi svetovni rekord na 210 cm, a je trikrat podrla letvico. Južnoafričani so se zlata v skoku v višino veselili že v moški konkurenci, kjer je bil najboljši Jacques Freitag. Srebro je pripadlo Rusinji Marini Kupcovi, bron pa evropski prvakinji Švedinji Kajsi Berqvist, ki je nastopila s poškodovanim stopalom. Obe sta dosegli magično mejo dveh metrov.

5.000 (M): NAJSTNIK PRED LEGENDO
Kenijski najstnik Eliud Kipchoge je pokopal sanje Maročana Hichama El Guerrouja in Etiopijca Kenenise Bekeleja, da bi se vpisala med legende s prestižnim dvojčkom. Prvi je namreč zmagal na 1.500 metrov, drugi pa na 10 kilometrov. Enega vrhuncev SP-ja je Kenijec dobil s časom 12:52,79, El Guerrouj je tekel 12:52,83, Bekele pa 12:53,12. Kipchoge je postal drugi najmlajši moški svetovni prvak. Njegov rojak Ismael Kirui je prav tako star 18 let zmagal na SP-ju v Stuttgartu (1993). El Guerrouj je potegnil dva kroga pred ciljem, Kenijec pa je napadel v zadnjem. "Tri kroge do konca sem se počutil dovolj močnega in vedel sem, da imam možnost za zmago," je presrečen povedal novinarjem. Tudi "poraženca" nista bila razočarana.

4 X 400 M (Ž): HLADNA VOJNA AMERIČANKAM
ZDA so tekle 3:22,63, kar je bilo dovolj za zanesljivo zmago pred Rusinjami (3:22,91) in branilkami naslova Jamajčankami (3:22,92). Ameriška postava: Me'Lisa Barber, Demetria Washington, Jearl Miles Clark in Sanya Richards.

4 X 400 M (M): FRANCOZI BLIZU, A HKRATI DALEČ
Američani Calvin Harrison, Tyree Washington, Derrick Brew in posamični prvak Jerome Young so imeli v Francozih (Djhone/Keita/Diagana/Raquil) dostojne tekmece, saj je zadnji tekač gostiteljev resno zagrozil v zadnjih metrih. Na koncu je bila razlika vsega osem stotink sekunde (2:58,88 - 2:58,96). Bron so si okrog vratu nadeli Jamajčani (Simpson/McFarlane/Clarke/Blackwood) - 2:59,60.