Ogromna množica pred Branderburškimi vrati

S tem je kar za 43 sekund izboljšal dosežek Khalida Khannouchija z lanskega londonskega maratona, kjer je bil Tergat s takratnim osebnim rekordom drugi. Tergat, ki je v silovitem finišu za sekundo premagal rojaka Sammyja Korirja (4:04:56), je tudi lastnik svetovnega rekorda v polmaratonu.

Končno! Odličen tek. Dolgo sem treniral za to. Res sem presrečen," je povedal Tergat, ki je že pred štartom berlinske preizkušnje razmišljal o svetovnem rekordu.

Maratona se je udeležilo kar 35.000 tekačev, ki so imeli izvrstne vremenske razmere. Temperatura je bila 15 stopinj, vetra pa nobenega.

Za Kenijec, tudi nekdanji svetovni rekorder na 10.000 metrov, prejel 30.000 evrov za zmago in še 50.000 evrov za dosežen svetovni rekord.

34-letni atlet je najboljši kenijski dolgoprogaš. Med leti 1995 in 1999 je bil petkrat zapored svetovni prvak v krosu, z zadnjih dveh olimpijskih iger pa ima srebrni medalji na 10.000 metrov.

Pred Berlinom je Tergat letos najhitreje tekel v Londonu (2:07:59), najboljši čas sezone pa je imel sicer doslej Michael Rotich (aprila v Parizu je tekel 2:06:33).

V ženski konkurenci je s časom 2:26:32 slavila Japonka Jasuko Hašimoto.