26-letni Norrie je postal prvi Britanec z zmago v Indian Wellsu, tudi precej bolj slavnemu Norriejevemu rojaku Andyju Murrayju to ni uspelo. Leta 2009 ga je v finalu ugnal Rafael Nadal.
Norrie, ki je bil na lestvici ATP uvrščen na 26. mesto, je postal prvi teniški igralec, ki je osvojil turnir v kalifornijski puščavi in ni bil uvrščen med 25 najboljših igralcev sveta po Ivanu Ljubičiću leta 2010.
Zdaj ima lepe možnosti za nastop na sklepnem turnirju sezone
To je bila njegova druga turnirska zmaga v šestem finalu v tej sezoni, najboljši je bil tudi v Los Cabosu. Norrie ima zdaj lepe možnosti, da se uvrsti na zaključni turnir osmerice v Torino, saj je napredoval že na 10. mesto po letošnjih izidih. Pred njim je Hubert Hurkacz, deveto mesto pa bo zadostovalo, saj Rafael Nadal zaradi poškodbe stopala ne bo igral.
Tennys Sandgren, Roberto Bautista Agut, Tommy Paul, Diego Schwartzman, Grigor Dimitrov in Basilašvili so morali v zadnjih desetih dneh priznati premoč novi britanski številki ena.
Basilašvili sijajno končal uvodni niz
V prvem nizu je Norrie v tretji igri odvzel servis Gruzijcu in nato brez izgubljene točke zadržal servis za 3:1. 29-letnik iz Tbilisija, ki do tega tedna še nikoli ni igral v četrtfinalu mastersa, je nato z izjemno močnimi forhendi narekoval oster ritem iz osnovne črte. Zanesljivo je dobil pet zaporednih iger in s tem tudi uvodni niz.
Gruzijec zapravil prednost v drugem nizu
V tretji igri drugega niza se je Norrie prehitro odločil za prihod ob mrežo. Zgrešil je volej in s tem tudi izgubil servis. Basilavšili je nato v četrti igri zgrešil štiri forhende in izid je bil izenačen na 2:2. Neizsiljene napake so Gruzijca pokopale tudi v deseti igri, v kateri je brez dobljene točke izgubil začetni udarec in s tem tudi niz.
Norrie je zalet prenesel v odločilni niz, v katerem je v drugi igri prišel do brejka. V tretji igri je po 0/40 nanizal pet točk in povedel s 3:0. Odpor Gruzijca je bil strt, neizsiljene napake so se vrstile, skupaj jih je naredil kar 44.
Obračun je trajal uro in 49 minut. Basilašvili je zadel 23 "winnerjev", njegovi udarci so bili precej močnejši, a napak je bilo preveč. Končno razmerje v točkah je bilo 79:67.
Norrie: V tej sezoni se je vse poklopilo
"Ko se je turnir začel, nisem niti pomislil, da bom dvignil pokal. Težko je opisati občutke po največji lovoriki v karieri. Na začetku je bilo res težko, saj je Nikoloz zadel veliko 'winnerjev'. V tej sezoni se je vse poklopilo. Veliko sem se naučil ob porazih. Začel sem uživati na igrišču in vse gre po načrtih," je bil navdušen Norrie.
Badosa blestela v obeh podaljšanih igrah
Ženske igrajo v Indian Wellsu od leta 1989, Paula Badosa pa je postala prva Španka z zmago na tem turnirju. Viktorija Azarenka ostaja pri dveh naslovih (2012 in 2016), ni ji uspelo osvojiti rekordne tretje lovorike. Napet finalni obračun je trajal kar tri ure in štiri minute.
V prvem nizu je Badosa dvakrat prišla do brejka, a ji ga ni uspelo potrditi. Pri vodstvu s 6:5 je servirala za niz, vendar ni bila uspešna. V podaljšani igri je zapravila vodstvo s 4:0. Pri izidu 6:5 je dobila izjemno izmenjavo, po 28 udarcih se je veselila uvodnega niza, ki je trajal kar 79 minut.
V drugem nizu je Belorusinja blestela pri udarcih z osnovne črte, kar trikrat je odvzela servis Španki.
Odločilni niz je bil zelo izenačen. V deveti igri je Badosa izgubila servis. Azarenka je servirala za naslov, a ji je spodletelo. V podaljšani igri je Španka hitro povedla s 3:0 in končala obračun z izjemnim forhendom (7:2).
Azarenka je osvojila devet točk več (133:124), v odločilnih trenutkih pa ni bila dovolj zbrana.
INDIAN WELLS
(9.146.125 am. dolarjev, trda podlaga)
Finale (M):
NORRIE (VB/21) - BASILAŠVILI (GRU/29)
3:6, 6:4, 6:1
Finale (Ž):
BADOSA (ŠPA/21) - AZARENKA (BLR/27)
7:6 (5), 2:6, 7:6 (2)
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje