Iga Swiatek je postala šele druga igralka od leta 1968 in Chris Evert, ki je dobila 34 od prvih 36 odigranih dvobojev na igriščih Rolanda Garrosa, s tremi zaporednimi naslovi pa se je izenačila tudi z Monico Seleš in Justine Henin. Foto: EPA

Prvi niz je bil izenačen do 2:2, pri čemer je Italijanka kot prva odvzela servis tekmici, a je Poljakinja odgovorila z rebrejkom, in to brez oddane točke. Potem ko je Paolini z brejkom povedla z 2:1, je v nadaljevanju osvojila le še štiri točke, izgubila tri zaporedne servise in Swiatek je po pol ure igre dobila uvodni niz s 6:2.

V drugem nizu se je prva igralka sveta sprostila. V štirih igrah na svoj servis je oddal le pet točk. Še agresivneje je vračala servise Italijanke, ki je delala vse več neizsiljenih napak. V drugi in četrti igri je izgubila začetni udarec. Swiatek je izkoristila že prvo zaključno žogo za zmago.

"Čeprav sem bila v drugem krogu že pred izpadom, ste me ves čas podpirali in spodbujali. Hvala, Pariz, to je moj najljubši kraj in vsako leto komaj čakam, da se vrnem. Čestitke tudi Jasmine za izjemne predstave ta dva tedna," je po prejemu pokala Suzanne Lenglen povedala Swiatek.

Jasmine Paolini je tudi v finalu osvojila le tri igre. Do danes sta se igralki pomerili na dveh medsebojnih obračunih, oba je gladko dobila Poljakinja. Leta 2018 je bila s 6:2 in 6:1 boljša v osmini finala turnirja v Pragi, štiri leta pozneje je zmagala v 1. krogu Odprtega prvenstva ZDA v New Yorku s 6:3 in 6:0. Foto: EPA

Poljakinja razred zase na pesku
Za 23-letnico iz Varšave je to peti naslov na turnirjih velike četverice. Najboljša je bila tudi v New Yorku leta 2022. Impresivna je tudi njena statistika v finalih. Na turnirjih za grand slam ga še ni izgubila (5:0), na turnirjih WTA pa je v finalih zdaj pri izkupičku 22:3. Letos je to njen peti naslov po štirih mastersih WTA serije 1000 v Dohi, Indian Wellsu, Madridu in Rimu.

Skoraj nepremagljiva je na peščeni podlagi. Na Rolandu Garrosu je nanizala že 21 zaporednih zmag, v letošnji sezoni je na pesku zmagala že 19-krat zapored.

Proti Osaki rešila zaključno žogo, nato pa se je odprlo
Ključen je bil dvoboj 2. kroga, ko je izločila Naomi Osako v treh napetih nizih. Japonka je v odločilnem nizu vodila s 5:2 in imela že zaključno žogo. To je bil najboljši ženski obračun leta. Od tedaj naprej je v naslednjih petih nastopih prva igralka sveta skupno oddala le 17 iger.

Sorodna novica Iga Swiatek za svoj četrti Roland Garros v soboto z Jasmine Paolini

Paolini prvič v elitni deseterici
Pet let starejša Paolini je na vrhuncu kariere in je tudi prvič zaigrala v finalu enega izmed turnirjev velike četverice. Pariz bo zapustila z 1,2 milijona evrov v žepu, v ponedeljek pa bo prvič v karieri uvrščena med deset najboljših igralk na svetu. Pred tem je bil njen najboljši dosežek 3. krog Odprtega prvenstva Avstralije leta 2021 in letos.

Paolini je znana tudi slovenskim ljubiteljem tenisa, saj je leta 2021 dobila turnir WTA v Portorožu.

V nedeljo jo čaka še finale dvojic
"Za mano je 15 nepozabnih in najboljših dni v mojem življenju, ob tem, da me jutri čaka še finale v dvojicah. Hvala, Pariz, obožujem te. Hvala direktorica turnirja Amelie Mauresmo za neverjeten turnir in gostoljubje. Ponosna sem nase, kar sem naredila v teh dneh, hkrati pa čestitke, Iga. Igrati proti tebi na tem igrišču je najtežja stvar v življenju," je povedala Italijanka.

V nedeljo v finalu dvojic se bo z rojakinjo Saro Errani pomerila proti Američanki Coco Gauff in Čehinji Katerini Siniakovi.

Nova zanesljiva zmaga Ige Swiatek na pariškem pesku

Arevalo in Pavić dobil turnir dvojic
Zmagovalca turnirja dvojic sta Marcelo Arevalo iz Salvadorja in Hrvat Mate Pavić. V finalu sta bila boljša od italijanskega para Simone Bolelli in Andrea Vavassori s 7:5 in 6:3.

Za Arevala je to drugi naslov na Rolandu Garrosu, Pavić pa je s pariško lovoriko dopolnil zbirko naslovov na turnirjih za grand slam. Na vseh štirih največjih turnirjih je slavil z različnimi partnerji.

Italijana sta drugič zapored izgubila finale na turnirjih velike četverice. V Avstraliji sta morala premoč priznati Rohanu Bopani iz Indije in Avstralcu Matthewu Ebdenu.