Izjava kitajskega urada na Tajvanu ne omenja možne uporabe sile. Kitajska državna tiskovna agencija Šinhua pa je iz svoje pisarne na Tajvanu poslala dokument, v katerem ocenjuje, da nekateri členi v zakonu o referendumu dopuščajo separatistična dejanja. Ta označuje za možne težave pri ponovnem združenju s Kitajsko.
Tajvan poval Kitajsko, naj ne reagira pretiranoTajvan je Kitajsko že pred tem pozval, naj se vzdrži pretiranih odzivov ob sprejetju referendumskega zakona. Kot je povedal predstavnik vladnega sveta za odnose s Kitajsko Chen Ming-tong, tajvanska politika do Kitajske ostaja nespremenjena. "Naša odločenost, da ohranimo suverenost Tajvana in si prizadevamo za mir s Kitajsko je nespremenjena," je zatrdil tajvanski predstavnik, ki je oblasti v Pekingu še pozval, naj pravilno razumejo proces demokratizacije na Tajvanu, ker bo to "zmanjšalo napetost v dvostranskih odnosih".
V četrtek sprejeli referendumski zakon
Na Tajvanu so v četrtek sprejeli referendumski zakon, ki vladi omogoča, da v primeru napada na državo razpiše referendum. Več političnih strank, med njimi vladajoča Demokratična napredna stranka, je sicer predlagalo, da bi sprejeli zakon o referendumu o tajvanski neodvisnosti, a predlog ni bil sprejet. Na Kitajskem so zavrnitev slednjega predloga sprejeli z olajšanjem, kljub temu pa oblastem na otoku še naprej očitajo, da si prizadevajo za tajvansko neodvisnost.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje