Kako se Los Angeles pripravlja na olimpijske igre 2028?

A po menjavi Luke Dončića ne več tako daleč od srca. V rubriki Zakulisje smo se tokrat sprehajali po ulicah mesta angelov in iskali olimpijski utrip.

Mesto zvezd igre prvič gostilo leta 1932

Ekosistem, v katerem uspevajo zvezde, bo olimpijske igre gostil tretjič. Tiste prve iz leta 1932 niso bile velik presežek – bile so krajše kot kdaj prej in z manj tekmovalci. Le navijači so jih zelo vzljubili. A vpeljali so dve pomembni novosti: še danes čislane zmagovalne stopničke in olimpijsko vas, podobno taki, kot jo poznamo danes.

Obiskali smo mehiško skupnost, kjer smo si ogledali skromno leseno kajžico, v kateri so bili za dva dolarja na noč nastanjeni mehiški športniki. Po koncu iger so jih predali v spomin veliki mehiški skupnosti v Los Angelesu. Še danes je to živahna mehiška vasica, sosedje strežejo najboljši tacos v mestu. Že takrat je bilo to miniaturno mesto, na voljo tuši, bolnišnica in gledališče – ne pretirano prestižno, bolj kot kak vojaški tabor. Lokacijo so izbrali premišljeno – ta del mesta je za 10 stopinj hladnejši kot drugi, bali so se namreč, da tuji športniki niso vajeni kalifornijske vročine. Za igre 2028 ne bodo zgradili ničesar novega, športnike bo gostil univerzitetni kampus. Zadovoljna, da ne bo potrebne nove gradnje, je tudi članica mednarodnega olimpijskega komiteja Nicole Hoevertsz: »Ob vsakem obisku bom poudarila, da vam ni treba nič zgraditi, saj imate vrhunska prizorišča, kar je velika prednost.«

Slalom na divjih vodah v Oklahomi

Organizatorji še niso razkrili vsega, bodo pa za dobre stare čase gotovo osvežili nekatera stara že videna olimpijska prizorišča. Če bodo ponovili kolesarsko dirko iz leta 1932, bo ta navduševala ob oceanu. Tokrat zagotovo s posnetki iz zraka. Ko smo že pri letenju po zraku – tekmovanja v slalomu na divjih vodah bodo recimo v Oklahomi. Do tja je slabe tri ure z letalom. V Kaliforniji namreč tradicije tega tekmovanja nimajo, torej računajo na letalski promet … na cestah bo gotovo kaotično. Dobra tri leta pred velikim dogodkom se zdi, da bo skoraj neobstoječ javni promet največja težava.

Javni in pametni promet v Los Angelesu

40 let je imel Los Angeles kultni status najbolj obupnega, groznega prometa v Združenih državah Amerike, šele v zadnjih letih ga je prevzel Chicago. Prebivalcem Los Angelesa to ni najbolj všeč, ker če že morajo trpeti v prometu, si želijo trpeti najbolj na svetu. To je ta zdrava ameriška obsedenost s slavo in avtomobili.

Predsednik organizacijskega odbora iger leta 2028 Reynold Hoover vseeno ostaja optimist: "Mislimo, da lahko izkoristimo različne trajnostne priložnosti, še posebej pri učinkovitem prevozu obiskovalcev in tekmovalcev na prizorišča."

V Los Angelesu sicer imajo metro, vsak delovni dan ga uporabi dobrih 200 tisoč ljudi, a kaj ko imajo več kot 18 milijonov prebivalcev. Povprečen voznik v prometnih zamaških izgubi 95 ur na leto. Vožnja v službo najdlje traja ob sredah med 8. in 9. uro zjutraj. Za nekaj, kar je oddaljeno približno 30 minut, menda porabijo kar uro in pol. Nič takega, česar ne bi poznali Slovenci na primorski avtocesti.

Le en pas je namenjen za vozila z dvema ali več potniki, kar šest pasov pa za vozila z le šoferjem. Naš šofer v mestu ne mara prehitevanja, ima mirnejše živce kot večina in je skoraj edini, ki vestno uporablja smernike. Je namreč pametno samovozeče vozilo Jaguar, ki ga upravlja velikan Google. Menda precej zanesljivejši od človeških rok, raje kot po avtocestah vozi po središču mesta.

V njem ima 17 športnikov svojo slavno zvezdo, vsi na tleh, le eden na steni, ker po njem pač nihče ne bo hodil. Mohamed Ali. Zvezde sicer nima največji zvezdnik iger leta 1984, Carl Lewis, pa čeprav se je po športni karieri preživljal še kot igralec v Hollywoodu.

Ameriška politika, hitra prehrana in igre

Američani so srečni, ker se bodo igre končno vrnile domov in bodo svetu pokazali, da noben posel ni tako dober kot šovbiznis. Tudi ameriški predsednik Donald Trump je prišel do pomembnega spoznanja: "Po srečnem naključju ali čem drugem bom predsednik med svetovnim prvenstvom v nogometu in olimpijskimi igrami."

Ameriški voditelji imajo zelo radi olimpijske igre. Tiste leta 1984 je odprl Ronald Reagan – prvič v olimpijski zgodovini je igre odprl kak svetovni voditelj. In stadion je po mnenju Američanov seveda največji in najboljši stadion na svetu, ki je gostil že praktično vse na tem svetu. Prvi Superbowl v zgodovini, govor Nelsona Mandele, sveto mašo papeža Janeza Pavla II., leta 1938 je del tribune gostil skakalnico za smučarske skakalce.

Tokrat slovesnost ob odprtju ne bo na istem stadionu, a bo losangeleški Kolosej vseeno del zgodbe. Bo prvi na svetu, ki ga bodo igre obiskale tretjič. Da je videti mogočno in zgodovine poln, so se zgledovali po izvirniku v Rimu.

Povsem njihov izum pa je hitra hrana. Marsikoga so igre nasitile, končale so se z dobičkom milijon dolarjev. Kruha in iger torej gledalcem, a nekdo je končal v rdečih številkah. Kaj imata skupnega olimpijska zgodovina in najstarejši še delujoči McDonalds na svetu? Oba se dobro spomnita iger leta 1984. McDonalds je namreč tistega leta za vsako uvrstitev ameriškega športnika na stopničke obljubil brezplačne hamburgerje in krompirček. A to je bil račun brez sovjetskih športnikov – ker so ti igre bojkotirali, so imeli Američani bistveno lažjo pot do medalj, McDonalds je zašel v finančne težave, ponekod v Kaliforniji je celo zmanjkalo žemljic. Pa so nekateri vseeno ostali lačni …

Blišč in beda

Los Angeles je blišč in beda Združenih držav Amerike. Lahko je bleščav, lahko pa zelo ubog in siromašen. Skoraj 4000 brezdomnih Američanov ima svoj stalni dom na ulicah, kjer je skupina U2 snemala videospot za skladbo Kjer še ulice nimajo imen. Ulice starega središča so polne žalostnih zgodb, nobeno mesto zahodnega sveta jih nima toliko. Večina stanovalcev je prišla lovit nove sanje, pa ni ubežala staremu življenju. Brezdomci se tu zbirajo že od leta 1930, tudi zanje bodo to že tretje olimpijske igre. Tu se skrivajo najbolj žalostne zgodbe v mestu, veliko brezdomnih trpi zaradi duševnih težav ali zasvojenosti, večina zaradi obojega. Olimpijske igre se jim bodo v velikem loku ognile, dobiček bodo šteli na drugih naslovih.