Beseda leta je genocid

Glasovali ste lahko med 11 predlogi (deset jih je izbrala strokovna komisija, eno pa je bila Delova beseda leta). Skupaj je glasovalo 6210 ljudi, genocid pa je prejel 45 odstotkov glasov oziroma 2801 glas. Na drugem mestu je pristala beseda omrežnina, na tretjem pa dvoživka.

Kot je ob razglasitvi dejala vodja projekta Simona Klemenčič, so besedo genocid uvrstili zaradi izrednega porasta njene rabe v zadnjih desetletjih in še posebej v zadnjem letu. Po besedah predstojnika Inštituta za kulturno zgodovino Gregorja Pobežina, ki je podal komentar besede, so ta izraz ustvarili antični Rimljani, ki so tudi sami večkrat v svoji zgodovini zagrešili genocid. Žalostno pa se mu zdi, da se o tem pogovarjamo danes.

V komisiji, ki je izbrala finalistke, so bili predstavniki ZRC SAZU Kozma Ahačič, Marijan Dović, Dan Podjed, Agata Tomažič in vodja akcije Simona Klemenčič (na fotografiji), Slavko Jerič z MMC RTV Slovenija in Valerija Škof iz Zveze društev gluhih in naglušnih Slovenije. Foto: Žiga Živulović jr./BoBo
V komisiji, ki je izbrala finalistke, so bili predstavniki ZRC SAZU Kozma Ahačič, Marijan Dović, Dan Podjed, Agata Tomažič in vodja akcije Simona Klemenčič (na fotografiji), Slavko Jerič z MMC RTV Slovenija in Valerija Škof iz Zveze društev gluhih in naglušnih Slovenije. Foto: Žiga Živulović jr./BoBo

Raba besed dvoživka in omrežnina prav tako v porastu
Na razglasitvi so komentirali tudi drugo- in tretjeuvrščeni besedi leta. Kot je dejala Klemenčič, besedo dvoživka poznamo že več desetletij, politične okoliščine pa so ji dale nov zalet in zlasti po letu 2021 se je njena raba začela izjemno večati. Besedo je pokomentirala predstojnica Družbenomedicinskega inštituta Lilijana Šprah, ki je spomnila, da se beseda povezuje z zdravniki, ki hkrati opravljajo zdravstveno dejavnost tako v okviru javnega kot zasebnega sektorja. V sebi nosi tudi določeno mero kritike, saj opozarja na pomanjkljivosti in različne izzive v zdravstvu.

Besedo omrežnina je komentiral antropolog Dan Podjed z Inštituta za slovensko narodopisje. Spomnil je, da se je z njo prvič srečal v 80. letih preteklega stoletja, ko sta bili popularni še besedi redukcija in stabilizacija ter ko so bili časi varčevanja z električno energijo. Danes je, kot verjetno še mnogi, obupan, ko skuša ugotoviti, "kako po novem omrežnina pravzaprav funkcionira". Omrežnino smo po njegovem danes "prepustili nebu, nebesom, neznanemu". Menil je, da je prav, da jo vzamemo nazaj v roke.

Prireditev je vodil jezikoslovec dr. Kozma Ahačič. Foto: Žiga Živulović jr./BoBo
Prireditev je vodil jezikoslovec dr. Kozma Ahačič. Foto: Žiga Živulović jr./BoBo

Mir je kretnja leta
Predstavniki Zveze društev gluhih in naglušnih Slovenije so razglasili kretnjo leta – to je mir. Kretnjo leta je razglasila Valerija Škof iz Zveze društev gluhih in naglušnih Slovenije. Kot je povedala, so bile letos med nominiranimi kretnjami še umetna inteligenca, Trump, Gaza, Palestina in Mastercard. Na drugo mesto se je uvrstila umetna inteligenca in na tretje Mastercard.

Komisija je za novotvorjenko leta izbrala besedo preturizem (ustreznik za angleški izraz overtourism, čezmerni turizem).

Beseda leta je ilustracija, in ne tekmovanje
Klemenčič je predstavila tudi ozadje izbora: "Beseda leta je ilustracija in ni tekmovanje. Gre za nabor besed, o katerih se je največ govorilo v zadnjem letu. To ne more biti ime športnika, politika ali dobrotnice. Pri tem izbiramo besede, ki so – kolikor je to mogoče – nekaj novega, zanimajo nas besede, ki smo jih veliko uporabljali. Upoštevali smo tako obstoječe besede kot neologizme."

Zbiranje predlogov za besedo leta 2025

Že zdaj lahko začnete s pošiljanjem predlogov za besedo leta 2025!

Dozdajšnje besede leta

2024 genocid
2023 ujma
2022 gasilec
2021 PCT
2020 karantena
2019 podnebje
2018 čebela
2017 evropski prvaki
2016 begunec

Posnetek prireditve