Obvestila

Ni obvestil.

Obvestila so izklopljena . Vklopi.

Kazalo

Predlogi

Ni najdenih zadetkov.


Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

MMC RTV 365 Radio Televizija mojRTV × Menu
Pogovori o prihodnosti: Podnebna kriza, izzivi in priložnosti

Zgodovina strank



SLOVENSKA DEMOKRATSKA STRANKA - SDS

USTANOVITEV: 11. januar 1989 (SDZ), 16. februar 1989 (SDSS)

PREDSEDNIKI: DIMITRIJ RUPEL (SDZ), France Tomšič (SDSS) , Jože Pučnik (SDSS), Janez Janša

Predhodnici stranke Slovenska demokratična zveza (SDZ) in Socialdemokratska stranka Slovenije (SDSS) sta bili ključni akterki demokratizacije konec osemdesetih. Po razkolu v SDZ na demokratsko (DS) in narodno demokratsko frakcijo (NDS) je leta 1994 prišlo do združitvenega kongresa med SDSS in NDS. Na tretjem kongresu maja 1993 je bil za predsednika izvoljen Janez Janša, ki je bil ponovno izvoljen za predsednika na kongresih stranke leta 1995, 1999, 2001, 2005, 2009 in 2013. Leta 2003 se je stranka preimenovala v Slovensko demokratsko stranko. S polnopravnim članstvom Slovenije v EU 1. maja 2004 je postala polnopravna članica Evropske ljudske stranke.

VIR: www.sds.si http://sl.wikipedia.org/wiki/Slovenska_demokratska_stranka

DRŽAVLJANSKA LISTA

USTANOVITEV: 21. oktober 2011

PREDSEDNIKI: Gregor Virant, Bojan Starman

Osnova za nastanek Državljanske liste je bila Pobuda Resetirajmo Slovenijo pred državnozborskimi volitvami 2011, preko katere so državljane s posebno spletno stranjo pozivali, naj podprejo predčasne volitve. Pobudniki so se oblikovali v listo, vendar so se zaradi zapletenega postopka zbiranja po tisoč podpisov v posamezni volilni enoti, odločili, da bodo ustanovili politično stranko, ki je v državnem zboru zasedla 8 sedežev. DLGV se je 24. aprila 2012 preimenovala v Državljansko listo (DL). Po slabem rezultatu na evropskih volitvah je Gregor Virant 25. maja odstopil z mesta predsednika, na kongresu 9. 6. 2014 je vodenje prevzel Bojan Starman. Umestili smo se v prostor politične sredine, ki jo v tradicionalnih evropskih demokracijah zasedajo liberalne in demokratske stranke.

http://www.d-l.si/ http://sl.wikipedia.org/wiki/Dr%C5%BEavljanska_lista

POZITIVNA SLOVENIJA

USTANOVITEV: 22. oktober 2011

PREDSEDNIKI: ZORAN JANKOVIĆ

Ljubljanskega župana Zorana Jankovića je 10. oktobra 2011 skupina 26ih znanih Slovencev pozvala, naj kandidira na prihajajočih volitvah. Dan kasneje je napovedal, da se bo udeležil volitev in skušal kot mandatar sestaviti vlado. Na volitvah 2011 je osvojil 28 poslanskih mandatov, a nato Janković, ki ga je predsednik Danilo Türk predlagal za mandatarja, ni zbral 46 glasov poslancev. Po objavi poročila Komisije za preprečevanje korupcije o premoženjskem stanju predsednikov parlamentarnih strank je januarja 2013 vodstvo stranke prevzela Alenka Bratušek. Na kongresu stranke 25. aprila je bil za predsednika stranke ponovno izvoljen Janković, kar je povzročilo odstop Alenke Bratušek in odhod dela članstva in funkcionarjev iz stranke.

http://pozitivnaslovenija.si/ http://sl.wikipedia.org/wiki/Pozitivna_Slovenija

SLOVENSKA NACIONALNA STRANKA

USTANOVITEV: 17. marec 1991

PREDSEDNIK: ZMAGO JELINČIČ PLEMENITI

Na prvih volitvah po ustanovitvi leta 1992 je bila SNS najbolj uspešna, dobila je deset odstotkov, kar je pomenilo 12 sedežev vdržavnem zboru. Ko se je glasovalo o podpori Bajukovi vladi, je odločilni glas za potrditev vlade dala SNS-ova poslanka Polonca Dobrajc, zatem pa zapustila stranko in postala članica SDS-a. Januarja 2008 so iz protesta nad domnevnim sodelovanjem Zmaga Jelinčiča z vlado iz poslanske skupine SNS izstopiliSašo Peče,Barbara Žgajner Tavš,Boštjan Zagorac in ustanovili samostojno poslansko skupino Lipa, ki pa se kot stranka ni prebila v parlament. Na predčasnih volitvah 2011 stranka SNS z 1,80 odstotka glasov ni dosegla parlamentarnega praga in je izpadla iz parlamenta.

http://www.sns.si/ http://sl.wikipedia.org/wiki/Slovenska_nacionalna_stranka

ZAVEZNIŠTVO ALENKE BRATUŠEK

USTANOVITEV: 31. maj 2014

PREDSEDNICA: Alenka Bratušek

Po izvolitvi Zorana Jankovića na mesto predsednika Pozitivne Slovenije 25. aprila 2014 (422 glasov od 750 veljavnih glasovnic) so nekdanja predsednica Alenka Bratušek in del članov zapustili stranko. Sredi maja so začeli zbirati 200 podpisov za ustanovitev nove stranke in jih po treh dneh zbiranja 21. maja zbrali dovolj. Dober teden po tem so na kongresu tudi uradno ustanovili stranko Zavezništvo AB. Od trinajstih poslancev, kolikor jih je zapustilo Pozitivno Slovenijo, se jih je novi stranki pridružilo deset, ki imajo v Državnem zboru Poslansko skupino nepovezanih poslancev.

http://www.alenkabratusek.si/ http://sl.wikipedia.org/wiki/Alenka_Bratu%C5%A1ek

STRANKA MIRA CERARJA

USTANOVITEV: 2. junij 2014

PREDSEDNIK: Miro Cerar

Po daljšem snovanju političnih aktivnosti preko Zavoda Hrast in nato Zavoda 14, se je Miro Cerar maja tudi uradno odločil za vstop v politiko in ustanovitev politične stranke, ki je bila na kongresu 2. junija tudi ustanovljena. Profesor ustavnega prava Cerar je pred tem že sodeloval z državnim zborom kot zunanji svetovalec za pravna vprašanja. V Stranki Mira Cerarja so v programskih načelih izpostavili, da se zavzemajo za državo blaginje, temelječo na sodelovanju, znanju in odgovornosti. Pri teženju k tem ciljem pa kot temeljna vodila izpostavljajo pravno državo, trajnostni razvoj, družbeno odgovornost in človekovo dostojanstvo.

http://mirocerar.si/ http://sl.wikipedia.org/wiki/Stranka_Mira_Cerarja

SLOVENSKA LJUDSKA STRANKA - SLS

USTANOVITEV: 12. maj 1988 (SKZ), 27. junij 1992 (SLS)

PREDSEDNIKI: IVAN OMAN, MARJAN PODOBNIK, FRANC ZAGOŽEN, FRANC BUT, JANEZ PODOBNIK, BOJAN ŠROT, RADOVAN ŽERJAV, FRANC BOGOVIČ

Je stranka z najdaljšo zgodovino med vsemi političnimi strankami v Sloveniji in pravna naslednica zgodovinske SLS, prve demokratične politične stranke, ustanovljene po 2. svetovni vojni, v Sloveniji. Sprva je bila ustanovljena kot društvo, prvi predsednik pa je postal Ivan Oman. 25. januarja 1990, ko je to omogočil Zakon o političnem združevanju, je bila registrirana tudi kot stranka - takrat še pod imenom Slovenska kmečka zveza - Ljudska stranka. Junija 1992 se je preimenovala v Slovensko ljudsko stranko, osem let kasneje pa na kongresu vLjubljani združila s Slovenskimi krščanskimi demokrati v SLS+SKD. Decembra 2001 se je stranka spet preimenovala v SLS. V Državnem zboru je prisotna od leta 1990, največ poslancev pa je osvojila pod predsedovanjem Marjana Podobnika leta 1996. V vladi je do sedaj sodelovala sedemkrat. Je članica Evropske ljudske stranke.

http://www.sls.si/ http://sl.wikipedia.org/wiki/Slovenska_ljudska_stranka

NOVA SLOVENIJA - NSi

USTANOVITEV: 4. avgust 2000

PREDSEDNIKI: ANDREJ BAJUK, LJUDMILA NOVAK

Nova Slovenija - Krščanski demokrati je nastala ob razcepuSLS+SKD leta 2000, le nekaj mesecev po tem, ko sta se po dolgih letih prizadevanj združili takratni vladna SLS in opozicijski Slovenski krščanski demokrati (SKD). Prvi predsednik stranke je bil dr. Andrej Bajuk, ki je istega leta postal tudi predsednik pete slovenske vlade. Kasneje je stranka sodelovala tudi v obeh vladah Janeza Janše. Na prvih volitvah v Evropski parlament leta 2004 je NSi dosegla 23 % glasov in tako zmagala. Andrej Bajuk je septembra 2008 zaradi slabih rezultatov na državnozborskih volitvah vodstvu stranke ponudil svoj odstop. Stranka se namreč ni uvrstila v državni zbor. NSi je polnopravna članica Evropske ljudske stranke.

http://www.nsi.si/ http://sl.wikipedia.org/wiki/Nova_Slovenija

DEMOKRATIČNA STRANKA UPOKOJENCEV SLOVENIJE - DeSUS

USTANOVITEV: 8. februar 1990

PREDSEDNIKI: IVO SISINGER, RADO LIPIČ, JOŽE GLOBAČNIK, JANKO KUŠAR, ANTON ROUS, KARL ERJAVEC

Leta 1990 je stranka nastala iz jedra članov Društva upokojencev Maribor-center z nazivom "Zveza društev upokojencev Maribor", njen prvi predsednik pa je postal Ivo Sisinger. Maja 1991 je stranka dobila ime Demokratična stranka upokojencev Slovenije. DeSUS jepolitična stranka, ki primarno zastopa upokojence. Uvršča se med levosredinske politične stranke. Leta 1992 je na skupni listi z Združeno listo socialnih demokratov dobila eno poslansko mesto, v Državni zbor pa je bila s petimi poslanci samostojno prvič izvoljena štiri leta kasneje, torej leta 1996. Po preboju v parlament je takoj vstopila tudi v vladno koalicijo in z LDS ter SLS pod mandatarstvom Janeza Drnovška sestavljala četrto slovensko vlado. Od takrat dalje je, z izjemo v letu 2000, sodelovala v vseh vladnih koalicijah do danes, skupaj torej v sedmih vladah.

www.desus.si http://sl.wikipedia.org/wiki/Demokrati%C4%8Dna_stranka_upokojencev_Slovenije

ZARES – SOCIALNO LIBERALNI

USTANOVITEV: 6. oktober 2007

PREDSEDNIKI: GREGOR GOLOBIČ, PAVEL GANTAR

Stranka je bila ustanovljena v začetku oktobra 2007 kot rezultat izstopa šestih poslancev iz Liberalne demokracije Slovenije, njen prvi predsednik pa je postal Gregor Golobič. Predhodnica stranke je bilo društvo Zares. Na državnozborskih volitvah je prvič sodelovala leta 2008 in se z devetimi poslanci uvrstila na tretje mesto. Še istega leta je skupaj s strankami SD, LDS in DeSUS sestavljala koalicijo v deveti slovenski vladi pod vodstvom Boruta Pahorja in imela štiri ministrske resorje. Na volitvah v Evropski parlament junija 2009 je stranka dobila eno poslansko mesto v Evropskem parlamentu, zasedel ga je Ivo Vajgl. Na prvih predčasnih volitvah leta 2011 stranki ponovna izvolitev v parlament ni uspela, leto kasneje je nato dobila tudi novega predsednika, ki pa je odstopil po slabem rezultatu na evropskih volitvah 2014. Zares je stranka, ki se uvršča med levo-sredinske stranke in je članica skupine ALDE.

http://www.zares.si/ http://sl.wikipedia.org/wiki/Zares

SOCIALNI DEMOKRATI – SD

USTANOVITEV: 29. maj 1993

PREDSEDNIKI: JANEZ KOCIJANČIČ, BORUT PAHOR, IGOR LUKŠIČ, DEJAN ŽIDAN (v funkciji predsedujočega)

Socialni demokrati so pod imenom Združena lista socialnih demokratov nastali po nastopu volilne koalicije levosredinskih strank “Združena lista” na parlamentarnih volitvah konec leta 1992. Maja 1993 so stranke te volilne koalicije – SDP Slovenije, Delavske stranke, SDU in dve močni skupini iz Socialistične stranke ter DeSUS-a na združitvenem kongresu ustanovile ZLSD, njen prvi predsednik pa je postal Janez Kocijančič. Na 5. kongresu, ki je potekal aprila 2005 v Ljubljani, se je stranka preimenovala v Socialne demokrate. V vlado je prvič vstopila leta 1992, do danes pa je sodelovala v šestih vladnih koalicijah. Najboljši rezultat je na državnozborskih volitvah dosegla leta 2008, ko je s 30 % zmagala in dobila tudi svojega predsednika vlade. Je članica Stranke evropskih socialdemokratov.

http://www.socialnidemokrati.si/

http://sl.wikipedia.org/wiki/Socialni_demokrati

VERJAMEM – LISTA DR. IGORJA ŠOLTESA

USTANOVITEV: 4. junij 2014

PREDSEDNIK: IGOR ŠOLTES

Stranka je bila ustanovljena na kongresu v Kranju, junija 2014. Kot Lista Dr. Igorja Šoltesa se je na volitvah prvič pomerila mesec dni pred tem in z desetimi odstotki zasedla tretje mesto ter v evropskem parlamentu dobila en mandat. Zaseda ga prvoizvoljeni predsednik Igor Šoltes, sicer nekdanji predsednik Računskega sodišča. V stranki verjamejo v drugačno, vsem dostopno politiko in boljši način upravljanja z državo. Zavzemajo se za skupne cilje, jasno opredeljene in predvsem razvojno trajnostno naravnane, verjamejo tudi v vključenost ljudi v proces oblikovanja države za skupno prihodnost.

http://www.verjamem.si/

http://sl.wikipedia.org/wiki/Igor_%C5%A0oltes

ENAKOPRAVNI DEŽELANI - NAPREJ SLOVENIJA

USTANOVITEV: 13. oktober 1996

PREDSEDNIKI: Blaž Svetek

Naprej Slovenija (NPS) je neparlamentarna politična stranka. Blaž Svetek je njen predsednik že od ustanovitve. Stranka je sodelovala na
državnozborskih volitvah leta 1996 (dosegla 0,08 % glasov), 2000 (0,31 % glasov), 2004 (0,10 % glasov), 2008 (0,05%) in 2011 (0,10%). Za
kandidaturo na volitvah poslancev v Evropski parlament 2014 so Državni volilni komisiji namesto zahtevanih tisoč predložili štiri podpise volivcev, s
čemer so izrazili prepričanje, da bi morali biti ti podpisi enakovredni podpisom poslancev Državnega zbora (štirje podpisi poslancev so po zakonu o
volitvah dovolj za kandidaturo). Komisija je njihovo kandidaturo zavrnila.

www.naprejslovenija.si

http://sl.wikipedia.org/wiki/Naprej_Slovenija

PIRATSKA STRANKA SLOVENIJE

USTANOVITEV: 17. oktober 2012

PREDSEDNIK: ROK DEŽELAK

Slovenska piratska stranka je bila po daljšem času pobud, gibanj in društva ustanovljena šest let po ustanovitvi prve piratske stranke na Švedskem. Primarno se zavzema za zasebnost vsakega posameznika, svobodno in odprto družbo, večjo transparentnost javne uprave in prost dostop do informacij. Začetek leta 2012 so predstavniki stranke aktivno sodelovali v javni debati o spornem in kasneje zamrznjenem sporazumu ACTA. Stranka je bila naposled ustanovljena na ustanovnem kongresu 17. oktobra 2012, ki je potekal v Kinu Šiška in se ga je udeležilo 140 ljudi. Na volitvah v Evropski parlament leta 2014 je zbrala 2,58 % glasov in ji ni uspelo osvojiti poslanskega mandata.

piratskastranka.si

Prijavite se na e-novice

Prijavite se na e-novice

Neveljaven email naslov