M23 veljajo za najbolje opremljeno in izurjeno uporniško skupino na vzhodu DR Konga, kar naj bi bila predvsem zasluga ruandske vojaške podpore. Foto: Reuters
M23 veljajo za najbolje opremljeno in izurjeno uporniško skupino na vzhodu DR Konga, kar naj bi bila predvsem zasluga ruandske vojaške podpore. Foto: Reuters

Tiskovni predstavnik M23 Willy Ngoma je po telefonu za Reuters potrdil, da so uporniki vkorakali v glavno mesto pokrajine Južni Kivu. O upornikih v središču drugega največjega mesta na z naravnimi viri bogatem vzhodu DR Konga so poročali tudi tamkajšnji uradniki, varnostni viri in očividci.

"Doma sem in na lastne oči vidim, kako M23 vstopa v naše mesto," je za Reuters povedal lokalni uradnik, ki je iz varnostnih razlogov želel ostati anonimen.

Vodja uporniškega zavezništva, katerega del je tudi M23, Corneille Nangaa, je že v petek sporočil, da so njihove sile vstopile v dvomilijonski Bukavu.

Kongovska vlada vojska ni komentirala navedb o padcu Bukavuja.

Uporniki, ki uživajo podporo Ruande, so konec januarja zavzeli Gomo, prestolnico pokrajine Severni Kivu in največje mesto na vzhodu države, od koder so nato napredovali proti jugu.

Kongovska vlada in mednarodni opazovalci že dolgo obtožujejo Ruando, da z orožjem in urjenjem podpira upornike M23, skupaj s katerimi naj bi se borilo tudi nekaj tisoč ruandskih vojakov, kar pa Kigali zanika.

Na vzhodu DR Konga je že iz prejšnjih konfliktov razseljenih več milijonov ljudi. Foto: Reuters
Na vzhodu DR Konga je že iz prejšnjih konfliktov razseljenih več milijonov ljudi. Foto: Reuters

Kongovska premierka Judith Suminwa je v soboto Ruando pozvala k umiku njenih vojakov s kongovskega ozemlja. "Prosimo eno stvar in ne moremo sprejeti ničesar drugega: umik ruandskih vojakov s kongovskega ozemlja. Smo neodvisna država in moramo zaščititi celovitost našega ozemlja," je dejala Suminwa.

"Drvenje v prepad"

Razmere na vzhodu druge največje afriške države so bile tudi tema pogovorov na vrhu Afriške unije v Adis Abebi, kjer je bil gost tudi generalni sekretar ZN-a, ki je dejal, da se je treba za vsako ceno izogniti zaostrovanju konflikta in brez vojaške rešitve.

"Boji, ki divjajo v Južnem Kivuju, kot posledica nadaljevanja ofenzive M23, grozijo, da bodo celotno regijo potisnili čez prepad," je dejal Guterres, ne da bi pri tem omenil Ruando.

"Spoštovati je treba suverenost in ozemeljsko celovitost DR Konga," je še dodal prvi mož svetovne organizacije, ki je vse strani pozval k "diplomaciji in dialogu".

Skupina M23 trdi, da se bori za pravice etničnih Tutsijev na tem območju in proti pripadnikom uporniške skupine Demokratične sile za osvoboditev Ruande, ki jo sestavljajo Hutujci, od katerih so nekateri sodelovali pri genocidu nad Tutsiji v Ruandi leta 1994.