Museveni je dobil 5,85 milijona oz. 58,6 odstotka glasov, Wine pa 3,48 milijona oziroma 34,8 odstotka glasov, je po četrtkovih volitvah zdaj sporočila ugandska volilna komisija.
Bobi Wine je še pred uradnimi izidi razglasil zmago in volitve označil za "najbolj goljufive v zgodovini Ugande". Državljane je pozval, naj izide zavrnejo.
Prestolnico Kampala danes nadzirata vojska in policija. Internetne povezave so ugasnjene že od srede, od četrtka pa je tudi onemogočen dostop do družbenih omrežij.
Bobi Wine je sporočil, da je vojska obkrožila tudi njegov dom in mu ne dovoli oditi. Govorec ugandske vojske je za Reuters sporočil, da mu vojaki "morda preprečujejo izhod v interesu njegove varnosti".
Wine, s pravim imenom Robert Kyagulanyi, trdi, da ima videoposnetke, ki dokazujejo goljufije na volitvah, a jih ne more objaviti zaradi blokade medmrežja. Predsednik volilne komisije je sporočil, da je dokazno breme na njegovi strani.
EU in ZDA niso poslali opazovalcev, opazovalci AU brez komentarja
ZDA in EU v Ugando niso poslali svojih opazovalcev, kljub temu pa je vodilni diplomat ameriškega State Departmenta za Afriko Tibor Nagy sporočil, da je bil "volilni proces bistveno pomanjkljiv" zaradi poročil o goljufiji, zavračanja akreditacij opazovalcem, nasilja in nadlegovanja predstavnikov opozicije ter aretacij civilnih aktivistov.
Afriška unija in Vzhodnoafriška skupnost sta na volitve poslali svoje ekipe opazovalcev, ki pa se niso odzvali na prošnje mednarodnih medijev za komentarje.
Policija je sicer popisala 42 volilnih kršitev, med katerimi so napadi, podkupovanje volivcev in kraja ter poškodovanje volilnih gradiv.
Pred volitvami aretacije predstavnikov opozicije in več deset ubitih protestnikov
Volilno kampanjo je sicer zaznamovalo precej več nasilja kot pred preteklimi volitvami, poroča Al Džazira. Varnostne sile so aretirale več opozicijskih kandidatov. Aretacija Bobija Wina novembra lani je sprožila množične proteste, v katerih je bilo ubitih več kot 50 ljudi.
38-letni Bobi Wine je bil pred vstopom v politiko znan kot glasbenik. S svojo kampanjo, v kateri je obljubil konec diktature in razširjene korupcije, je pritegnil številne mlade Ugandčane, ki zahtevajo politične spremembe.
76-letni Museveni je na čelu Ugande že od leta 1986 in se je potegoval za svoj šesti mandat. V svoji kampanji je trdil, da ima zaradi dolgoletnega mandata dovolj izkušenj za dobro vodenje in zagotavljanje stabilnosti ter napredka v državi.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje