Skupnost Oruma na območju delte reke Niger v Nigeriji še vedno trpi za posledicami izlitja leta 2005, ko se je surova nafta izlila iz Shellovega naftovoda na kmetijska zemljišča.
Nafta je povzročila obsežno škodo tamkajšnjim ekosistemom. Bujni gozdovi, ki so bili nekoč glavni vir prihodkov za kmete in ribiče, so se spremenili v onesnaženo pokrajino, kjer se ne da kmetovati.
Omenjeno poročilo komisije pravi, da je količina izlite nafte v Bayelsi najmanj desetkrat večja od količine izlite nafte v katastrofi tankerja Exxon Valdez leta 1989. Takrat je bilo onesnaženih okoli 1000 kilometrov obalnega območja ameriške zvezne države Aljaske.
V poročilu piše, da bi morali podjetji plačati najmanj 12 milijard dolarjev za čiščenje. Podjetji medtem zanikata svojo odgovornost za izlitje in krivita nezakonite rafinerije in krajo nafte, poroča nemški portal Deutsche Welle.
Komisija ob tem predlaga tudi precejšne spremembe zakonodaje na področju nadzora nad naftno in plinsko industrijo v ZDA, Združenem kraljestvu, Evropi in Nigeriji.
Učinek onesnaženja za nafto ni omejen na okolje. Poročilo opozarja, da so visoke vsebnosti strupov odkrili tudi v krvi prebivalcev.
Aktivisti in lokalne skupnosti so dolgo časa naftna podjetja obtoževali, da ne skrbijo ustrezno za svoje naftovode.
Leta 2021 je nizozemsko sodišče razsodilo, da je Shell odgovoren za katastrofo v Nigeriji, in podjetju odredilo plačilo odškodnine skupnosti Oruma.
Prejšnji teden pa je britansko vrhovno sodišče razsodilo v korist Shella v drugem primeru onesnaženja v delti Nigra. Sodišče je ugotovilo, da je prepozno, da bi tožniki tožili dva Shellova podizvajalca za izlitje nafte v morju med polnjenjem naftnega tankerja na Shellovem nafnem polju Bonga leta 2011.
Nigerija je največja proizvajalka nafte v Afriki. Vsak dan načrpa skoraj milijon sodov surove nafte.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje