Bolnik z opičjimi kozami v Demokratični republiki Kongo. Foto: EPA
Bolnik z opičjimi kozami v Demokratični republiki Kongo. Foto: EPA

"Zaradi dveh primerov mpoxa smo v skladu z zakonom o javnem zdravju takoj ukrepali," je sporočil minister za zdravje Austin Demby. "Izredne razmere na področju javnega zdravja nam omogočajo takojšnje ukrepanje in mobilizacijo virov, potrebnih za obvladovanje bolezni, preprečevanje nadaljnjega širjenja in oskrbo prizadetih," je dodal minister.

Sierra Leone je prvi primer mpoxa potrdil prejšnji teden, je poročala Al Džazira. Nobeden od obolelih ni bil v stiku z okuženimi živalmi ali drugimi bolnimi ljudmi, so še sporočili z ministrstva za zdravje. Oba bolnika sta hospitalizirana.

Minister Demby je še napovedal ostrejši mejni nadzor in testiranje ter vsedržavno kampanjo ozaveščanja. Dodal je, da je zdravstveni sistem Sierre Leone pripravljen na odzivanje na primere, in opozoril na izkušnje, pridobljene med izbruhi ebole in covida-19.

"Vse državljane pozivamo, naj ostanejo mirni in o vseh domnevnih primerih nemudoma obvestijo zdravstvene organe," je poudaril Demby.

Mpox (angl. monkeypox), znan tudi kot opičje koze, je virusno obolenje s simptomi povišane telesne temperature in značilnimi kožnimi spremembami. Virus je soroden virusu črnih koz, ki so bile izkoreninjene leta 1977. Virus mpoxa so prvič identificirali na opicah leta 1958. Do nedavnega so bili vsi primeri okužbe v osrednji in zahodni Afriki med ljudmi, ki so bili v stiku z okuženimi živalmi.

Leta 2022 so prvič potrdili, da se virus širi s spolnimi odnosi. Bolezen je takrat izbruhnila v več kot 70 državah po vsem svetu, ki prej niso poročale o okužbah.

Epidemija je najbolj prizadela Demokratično republiko Kongo, ki je imela največ okužb v Afriki, in sicer približno 43.000 primerov in 1000 smrtnih žrtev.