Tridnevno prekinitev ognja, za katero sta se sprti strani dogovorili v petek zaradi praznovanja bajrama ob koncu muslimanskega svetega meseca ramazan, so ponoči po navedbah novinarja tiskovne agencije DPA večinoma spoštovali, izbruhnili so le občasni spopadi. Prestolnica Kartum je bila tudi znova tarča bombardiranja.
Spopadi v Sudanu so po večtedenskem sporu med poveljnikom sudanske vojske Abdelom Fatahom Al Burhanom in njegovim namestnikom na položaju voditelja države Mohamedom Hamdanom Dagalom – Hemedtijem, ki poveljuje paravojaškim Silam za hitro podporo (RSF), izbruhnili pred tednom dni.
Al Burhan je danes v intervjuju za televizijo Al Arabija dejal, da se morata sprti strani "usesti kot Sudanci in najti pravi izhod za povrnitev upanja in življenja". "V tej vojni vsi izgubimo," je dejal. V preteklih dneh sta obe strani sporočali, da se lahko nesoglasja razrešijo le na bojišču.
V spopadih je po podatkih Svetovne zdravstvene organizacije (WHO) doslej umrlo 413 ljudi, še 3551 pa je bilo ranjenih.
Sudanska vojska obljublja pomoč pri evakuaciji – RSF bo odprl letališča
Vsa prizadevanja mednarodne skupnosti za prekinitev spopadov so bila doslej neuspešna. Diplomati želijo prekinitev ognja doseči tudi za evakuacijo svojih veleposlaništev in državljanov, saj je mednarodno letališče v Kartumu v središču spopadov.
Sudanska vojska je medtem sporočila, da bo general Al Burhan zavaroval evakuacijo državljanov ZDA, Združenega kraljestva, Francije in Kitajske. Evakuacijo naj bi izvedli v "prihodnjih urah".
Poveljnik Sil za hitro podporo (RSF) Hemedti je obljubil, da bodo za evakuacijo delno odprli letališča. Govoril je tudi z generalnim sekretarjem Antoniem Guterresem, s katerim sta "poudarila nujnost spoštovanja popolne prekinitve ognja in zagotavljanja zaščite humanitarnih in zdravstvenih delavcev".
Diplomatsko osebje Savdske Arabije evakuirali prek Port Sudana
Sudanska vojska je še sporočila, da so že evakuirali člane diplomatskega osebja Savdske Arabije, ki so jih po kopnem prepeljali do mesta Port Sudan, od koder so poleteli iz države. Kmalu naj bi evakuirali tudi osebje Jordanije.
Namero za evakuacijo so v prejšnjih dneh izrazile tudi Japonska, Nemčija, Tanzanija in Južna Koreja.
Austin: ZDA na območje poslale vojake
Vodja Združenega štaba ZDA Mark Milley je v telefonskem pogovoru s poveljnikom sudanske vojske Al Burhanom razpravljal o varnosti ameriških državljanov v Sudanu, so sporočili iz Pentagona.
Ameriški obrambni minister Lloyd Austin je v petek sporočil, da so ZDA v bližnje države napotile svoje vojake za morebitno pomoč pri evakuaciji Američanov v Sudanu, poroča Guardian. "V teater (bližnje države, op. p.) smo namestili nekaj naših sil, da zagotovimo čim več možnosti, če bomo morali nekaj storiti. Nismo pa še bili pozvani, naj storimo kar koli," je povedal Austin na srečanju zaveznic Ukrajine v nemškem oporišču Ramstein.
Na evakuacijo več sto svojih državljanov naj bi se pripravljala tudi britanska vojska.
Slovensko zunanje ministrstvo je v petek sporočilo, da trenutne razmere v Sudanu ne dopuščajo evakuacije, je pa ministrstvo v stalnem stiku z državljani in drugimi članicami EU-ja za morebitno usklajeno evakuacijo. Ministrstvo sicer od začetka tega tedna slovenskim državljanom odsvetuje vsa potovanja v Sudan.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje