V tej majhni državi, ki leži v osrednjem delu Afrike, so prejšnji teden v provinci Kie-Ntem izolirali več kot 200 ljudi, drugim pa omejili gibanje. Poleg devetih smrtnih žrtev iz te države poročajo tudi o 16 domnevnih primerih virusa Marburg. Oblasti sklepajo, da so se ljudje okužili na pogrebni slovesnosti.
Ukrepe je sprejel tudi sosednji Kamerun, ki je prepovedal čezmejno gibanje v Ekvatorialno Gvinejo.
Simptomi virusa Marburg vključujejo vročino, utrujenost, bruhanje s krvjo in drisko. Virus ima lahko 88-odstotno stopnjo smrtnosti, zanj pa ne obstajajo cepiva ali zdravila, dodaja WHO. A bolniki imajo možnost preživetja, če se zdravijo določeni simptomi in če so deležni oskrbe v obliki rehidracije.
Prvi izbruh potrdili v Nemčiji
Prvi izbruh virusa Marburg so sicer potrdili v Nemčiji leta 1967, potem ko se je osebje v laboratoriju v Marburgu okužilo z boleznijo od opic, ki so jih za raziskave pripeljali iz Ugande. Odtlej so izbruhe večinoma zaznavali v vzhodni in južni Afriki.
Po inkubacijski dobi, ki traja od dva do 21 dni, lahko okuženi začutijo glavobol, bolečine v mišicah, vročino in mrzlico. Virus lahko povzroči krvavitev, nedelovanje organov, izgubo telesne teže, zlatenico, delirij in vnetje slepiča, pravijo v WHO-ju. V smrtonosnih primerih praviloma prihaja do krvavitev.
Prvi simptomi so podobni tistim drugih tropskih vročinskih bolezni, kot so ebola, malarija in tifus, zato je pravo okužbo težko določiti.
Povprečna stopnja smrtnosti je 50-odstotkov. V prvem izbruhu v Nemčiji je bila ta stopnja sicer najnižja, in sicer 24-odstotna, leta 2005 v Angoli pa je bila najvišja, 88-odstotna. Takrat je umrlo 329 ljudi.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje