Organizatorji protestnih shodov v Nigeriji so sredstva za podporo svojemu gibanju prenehali zbirati, protesti pa so se v večini nigerijskih mest umirili.
Protesti so Nigerijo sicer zajeli 7. oktobra, ko so večinoma mladi ljudje na ulicah zahtevali, da se razpusti zloglasna policijska enota, znana po svojem nasilju. Enoto so ukinili čez nekaj dni, vendar so se protesti nadaljevali in v različnih nigerijskih mestih stopnjevali z nasiljem in zažiganjem vozil in stavb.
Med drugim je bila v plamenih tudi avtobusna postaja v Lagosu, policija je zaprla nekatere ceste, protestniki pa so gradili barikade, poroča Guardian.
V torek je izbruhnilo najhujše nasilje, ki ga je med drugim obsodil tudi generalni sekretar Združenih narodov Antonio Guterres, ki je vlado pozval, naj ustavi nasilje policije.
Streljanje na množico
V največjem mestu v državi Lagosu so po poročanju Amnesty Internationala s streljanjem ubili najmanj 12 ljudi, zatem pa so se protesti še stopnjevali, poroča BBC.
"Člani nigerijske policije so začeli streljati na nas," je CNN-u dejal očividec Akinbosola Ogunsanya in dodal: Streljali so vse povprek, neposredno na nas, veliko ljudi so zadeli. Jaz sem preživel, komaj."
Predsednik svari pred "huligani"
V protestih je umrlo 51 civilistov, 11 policistov in sedem vojakov, je sporočil predsednik Buhari.
77-letni državni voditelj je obljubil, da bo oblast ugodila zahtevam protestnikov, hkrati pa je obsodil "huligane", ki so po njegovem mnenju "ugrabili proteste".
Predsednik je prek televizijskega prenosa protestnike pozval, naj končajo shode in naj se raje povežejo z vlado, da "bodo našli rešitve".
Policijska ura
Po izbruhu množičnih protestov v petek so v Lagosu najprej uvedli celodnevno policijsko uro, s katero so skušali umiriti proteste, zatem pa so napovedali, da ta ne bo veljala v soboto med 8.00 in 18.00.
Oblasti so pripravile seznam 23 policistov, ki so jih ali jih še bodo obsodili nasilnih dejanj med protesti, na primer umora, mučenja, oboroženega ropa in povzročitve hudih poškodb.
Protesti tudi v Londonu
Tudi pred nigerijskim veleposlaništvom v Londonu in drugih svetovnih prestolnicah se, da bi pokazali podporo shodom v Nigeriji, zbirajo protestniki.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje