Medtem ko skušajo ruske oblasti reorganizirati najemniško vojsko Wagner po njenem uporu letos junija proti ruskemu vojaškemu vodstvu in smrti njenega ustanovitelja Jevgenija Prigožina dva meseca kasneje, iščejo zahodne države po mnenju vojaških analitikov nove priložnosti.
Srednjeafriška republika je bila med prvimi afriškimi državami, ki je za usluge najela zasebno rusko varnostno družbo Wagner, katere pripadniki v državi v osrčju Afrike delujejo že od leta 2018 in so poleg urjenja domačih vojakov med drugim zadolženi tudi za varovanje predsednika Faustina Archangeja Touadereja, leta 2020 pa so pomagali zaustaviti prodor upornikov proti prestolnici Bangui.
V teh letih si je Wagner v državi pridobil velik vpliv, zato se pojavljajo številna vprašanja, kako bo lahko ameriška zasebna varnostna družba delovala v državi ob boku ruskih najemniških vojakov.
Iz Bancroft Global Development so za francosko tiskovno agencijo AFP zanikali, da bi bili njihovi pripadniki nameščeni v Srednjeafriški republiki, so pa potrdili pogovore z vlado v Banguiju. "Začenši julija, se je Bancroft z vlado Srednjeafriške republike strinjal z okvirom pogovorov o mogočih prihodnjih dejavnostih," so pojasnili v družbi s sedežem v Washingtonu.
Po poročanju AFP-ja je radio Ndeke Luka konec prejšnjega tedna predvajal posnetek, kjer je tiskovni predstavnik predsednika Albert Yaloke Mokpeme povedal, da Srednjeafriška republika izvaja dejavnosti za "diverzifikacijo svojih odnosov" glede varnosti.
"V okviru prenove nacionalne vojske smo se obrnili na partnerje, med drugim Rusko federacijo, Angolo, Maroko, Gvinejo, ki nam pomagajo pri usposabljanju naših vojakov," je dejal. "Tudi ZDA ponujajo Srednjeafriški republiki usposabljanje njenih vojakov, tako na srednjeafriških kot na ameriških tleh," je še pojasnil.
Na vprašanje AFP-ja o že dejanski prisotnosti Bancrofta v državi tega ni potrdil. "Usposabljanje naše vojske ostaja naša prednostna naloga," je le dejal in dodal, da "o vsebini zadeve ne morem govoriti".
ZDA kot protiutež ruskemu vplivu
Glede na poročanje francoskega dnevnika Le Monde, je Washington konec lanskega leta predsedniku Touaderi ponudil varnostni sporazum v zameno za distanciranje od Wagnerja, česar pa nobena stran ni potrdila.
Varnostni vir je za AFP povedal, da je Touadera nameraval "izkoristiti Wagnerjevo reorganizacijo, da bi oslabil svojo odvisnost od Rusov".
V pojasnili za AFP je Bancroft zapisal, da se distancirajo od ameriških oblasti, in za napačne označil članke, ki povezujejo politiko podjetja s politiko ameriške vlade. Na spletni strani podjetja je sicer zapisano, da je ameriško zunanje ministrstvo največji financer dejavnosti Bancrofta.
Colin Clarke iz ameriškega varnostnega inštituta Soufan je za AFP pojasnil, da so vse povezave med ameriškimi zasebnimi varnostnimi družbami in ameriško vlado neuradne, a ker veliko zaposlenih v teh družbah predstavljajo nekdanji ameriški vojaki, obstajajo osebni in taktični odnosi, ki služijo kot komunikacijski kanali.
Po besedah Clarka se v prihodnjih letih pričakuje stopnjevanje rivalstva med velikimi silami v Afriki, zato bi se administracija ameriškega predsednika Joeja Bidna lahko zavedala, da morajo biti ZDA usmerjene v Sahel in druge dele Afrike glede na vse slabše varnostne razmere.
Ustanovitelj spletnega portala Militant Wire Lucas Weber je podobnega mnenja in je prepričan, da si ZDA prizadevajo izpodbijati nedavno razširjeni ruski vpliv na afriški celini, pri čemer se je Bancroft izkazal kot pomembna zasebna varnostna sila, ki velja tudi za zanesljivega partnerja za ta namen.
Družba ima že izkušnje v Afriki, kjer v Somaliji pomaga pri urjenju pripadnikov somalijske vojske in afriških mirovnih sil.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje