Komisija je sporočila, da se je od prejšnjega tedna poročalo o najmanj osmih smrtnih žrtvah, "ki se jih večinoma pripisuje uporabi pravega streliva".
"Oboroženi in uniformirani pripadniki zimbabvejske vojske in policije so izvajali sistematično mučenje. Tarče so bili moški, ki so bili blizu območij z barikadami in območij, kjer so protestniki zažigali in ropali," je sporočila komisija.
Komisija je sporočila tudi, da so varnostne sile ponoči vdirale v hiše in moške, celo fante, stare le 11 let, prisilila, da se uležejo na tla, nato pa so jih preteple.
"Napotitev vojske za zadušitev civilnih nemirov vodi v izgubo življenj in resne telesne poškodbe ter druge kršitve človekovih pravic, a vlada kljub temu izvaja takšne napotitve," je še sporočila komisija.
Po drugih poročilih je bilo ubitih najmanj 12 ljudi, še več pa se jih zdravi zaradi strelnih ran.
Pojavila so se namreč poročila o napadih, ki naj bi jih v različnih delih glavnega mesta Harare izvajala vojska. BBC-jev novinar je v mestu govoril z moškim, ki pravi, da so vojaki pretepli njega in še okoli 30 drugih ljudi.
V Zimbabvejskem kongresu sindikatov, krovni organizaciji, ki je pozvala k protestom, so sporočili, da je bil aretiran njihov vodja Japhet Moyo.
Vodja opozicijske stranke MDS Nelson Chamisa je medtem dejal, da ni "nobenega opravičila, da so na ulicah vojaki s pravim strelivom, s puškami, mitraljezi in kalašnikovkami, ki pretepajo državljane". V stranki ne zaupajo predsedniku glede obljub o preiskavi nasilja.
Ima predsednik vojsko pod nadzorom?
Nasilje v državi poraja dvome o tem, ali ima predsednik Emmerson Mnangagwa pod nadzorom vojsko, ki mu je pred 14 meseci pomagala priti na oblast. Predsednik je obljubil, da zlorab nad civilisti ne bodo dopuščali. Nasilje ali neprimerno ravnanje varnostnih sil je "nesprejemljivo in izdaja novega Zimbabveja," je sporočil preko Twitterja. "Če bo treba, bodo padale glave," je dodal.
76-letni Mnangagwa je v ponedeljek prekinil obisk Evrope, da bi se ukvarjal z nemiri. Udeležil naj bi se Svetovnega gospodarskega foruma v Davosu, kjer naj bi iskal vlaganja v Zimbabve.
Po vrnitvi v Harare je vse strani pozval k izboljšanju gospodarstva.
Cene goriva kaplja čez rob
Proteste je sprožila predsednikova napoved velikega povečanja cen goriva, katerega namen je reševati pomanjkanje goriva. Po nekaterih podatkih ima Zimbabve zdaj najvišje cene goriva na svetu.
Številni Zimbabvejci, ki že leta preživljajo težke čase, si nenadoma ne morejo privoščiti več niti vožnje z avtobusom na delo.
Zelo so se podražile tudi druge osnovne dobrine, kot sta riž in sladkor.
Vlada medtem opozicijsko stranko MDC obtožuje, da izkorišča proteste v politične namene. Predstavnik predsednika George Charamba je dejal, da vodstvo MDC-ja vztrajno sporoča, da bodo z nasiljem na ulicah preklicali izide lanskih volitev.
Opozicija je zavrnila odločitev sodišča iz avgusta lani, ki je potrdilo zmago Mnangagwe nad vodjo MDC-ja Chamiso.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje