Demokratska senatroka Hillary Clinton je s 67 odstotki glasov v državi New York znova osvojila sedež v senatu. Foto: EPA
Demokratska senatroka Hillary Clinton je s 67 odstotki glasov v državi New York znova osvojila sedež v senatu. Foto: EPA
Nancy Pelosi
Nancy Pelosi se veseli zmage in nove smeri za Ameriko. Foto: EPA

Danes je ameriško ljudstvo volilo za spremembe in za demokrate, da bi državo popeljali v novo smer. In natanko to nameravamo storiti.

Nancy Pelosi, voditeljica demokratov v predstavniškem domu
George Bush
George Bush je razočaran nad porazom republikancev. Foto: Reuters
Ameriško volišče
Volilna udeležba je bila tokrat zelo velika. Foto: EPA
Američani so se odločili za demokrate

Kot kažejo delni izidi volitev, so demokrati republikancem v predstavniškem domu prevzeli okoli 30 sedežev, kar je dovolj, da so prvič po letu 1994 v večini. V boju za senat, kjer za osvojitev večine potrebujejo šest sedežev, so zagotovo pridobili pet sedežev, za enega pa še vedno ni znano, saj je izid v Virginii zelo tesen in demokrati vodijo le z majhno razliko nekaj tisoč glasov, kar lahko pripelje do ponovnega štetja.

Dozdajšnja voditeljica demokratske manjšine v predstavniškem domu Nancy Pelosi je izide volitev označila za "veliko zmago ameriškega ljudstva", veseli pa se tudi prevzema mesta vodje večine v predstavniškem domu. Dejala je, da bodo demokrati v Washington vrnili poštenost in neokrnjenost. Republikanci so pred volitvami strašili Američane, da se bo, če bo ona vodja kongresa, zmanjšala varnost pred terorizmom, povečali davki in konec bo s tradicionalnimi vrednotami.

Volitve terjale prvo žrtev
Prva žrtev volitev je obrambni sekretar Donald Rumsfeld, ki je odstopil s položaja, potem ko se je spopadal s hudimi kritikami zaradi vojne v Iraku, ki ni dosegla zastavljenih ciljev in terja vse več življenj med ameriškimi vojaki. Demokrati so po zmagi in prevzemu večine v predstavniškem domu že pozvali predsednika Georgea Busha, naj spremeni politiko do Iraka. Nancy Pelosi je dejala, da se volivci pri nobenem drugem vprašanju niso izrazili jasnejše kot pri vojni v Iraku.

Demokrati vodijo tudi v guvernerski bitki

Volivci so izbirali tudi 36 izmed 50 guvernerjev in po neuradnih izidih kaže, da bodo demokrati prvič po letu 1994 zasedli tudi večino guvernerskih sedežev. Po do zdaj preštetih glasovih so jih namreč dobili 25, kar je 10 več kot republikanci.

Bush vabi zmagovalce na kosilo
Bush je vodilnim demokratom čestital za zmago na kongresnih volitvah in jih povabil na skupno kosilo. Povolilni večer je Bush preživel pred televizijo v Beli hiši, obkrožen s prijatelji in svetovalci, ki so ga obveščali o izidih volitev. Za izgubo republikanske večine v predstavniškem domu mu je povedal njegov najtesnejši svetovalec Karl Rove. Prvič v svojem predsednikovanju se bo moral Bush soočiti z demokratsko večino v spodnjem domu kongresa.

Bush je za zmago čestital prihodnji vodji demokratske večine v kongresu Nancy Pelosi in jo povabil na kosilo, kjer se bosta pogovarjala o prihodnjem sodelovanju pri vprašanjih, ki so pomembna za ZDA. Na tiskovni konferenci je Bush dejal, da je razočaran zaradi demokratske zmage, ki jo je spodbudila jeza volivcev zaradi vojne v Iraku. Priznal je, da nosi velik del odgovornosti za volilni poraz in dejal, da njegova politika do Iraka ne deluje najbolje in dovolj hitro.

Visoka volilna udeležba
Po poročanju ameriških medijev je bila volilna udeležba nadpovprečno visoka, kar ni značilno za volitve sredi predsedniškega mandata, ki se jih navadno ne udeleži veliko volivcev. Odločitev ljudstva je pomembno sporočilo ameriškemu predsedniku Georgeu Bushu, ki so ga volivci kaznovali predvsem zaradi njegove napačne politike do Iraka. Zadnji dve leti Busheve vladavine bosta tako drugačni.

Približno 160 milijonov volilnih upravičencev je volilo tudi politične predstavnike na nižjih ravneh, ponekod pa so odločali še o številnih referendumskih vprašanjih, med njimi tudi o porokah med istospolnimi in o izvornih celicah.

Manjše težave z volilnimi napravami
Med volitvami je bilo nekaj manjših zapletov z volilnimi napravami v zveznih državah Indiana, Ohio, New Yersey, Kolorado, Teksas in Florida, a so bile po poročanju ameriških medijev le manjše in začasne, saj so jih hitro odpravili.

Danes je ameriško ljudstvo volilo za spremembe in za demokrate, da bi državo popeljali v novo smer. In natanko to nameravamo storiti.

Nancy Pelosi, voditeljica demokratov v predstavniškem domu
Američani so se odločili za demokrate