Amnesty International (AI) ob objavi poročila Ujeti v Grčiji: begunska kriza, ki bi se ji lahko izognili Grčijo poziva, naj nemudoma izboljša svoj azilni sistem in vsem, ki so ujeti v državi, zagotovi dostop do učinkovite zaščite.
"Odločitev o zaprtju zahodnobalkanske poti je povzročila, da je več kot 46.000 prebežnikov ostalo v Grčiji v groznih razmerah ter v stanju nenehnega strahu in negotovosti," je poudaril direktor AI-ja za Evropo in osrednjo Azijo John Dalhuisen.
Centri, ki jih je Grčija postavila s pomočjo EU-ja, so namreč hudo prezasedeni, ne omogočajo zasebnosti, v njih ni ogrevanja, sanitarij je premalo. "Razmere tu niso dobre, spimo na tleh, naše odeje je premočila voda. Kopalnic ni. Zaradi tega ljudje zbolevajo," je v začasnem zbirnem centru v Idomeniju za AI dejala Sirka v devetem mesecu nosečnosti.
Begunci še upajo na nadaljevanje poti
Številni prebežniki so v pogovorih s predstavniki AI-ja izrazili upanje, da bodo lahko nadaljevali pot proti zahodni Evropi in se tam pridružili svojim družinskim članom.
Večina jih je imela sicer malo informacij o tem, kakšne so njihove možnosti, potem ko je Makedonija zaprla mejni prehod. Prebežnike skrbi tudi, da so ženske in otroci, ki so še posebej ranljivi, ostali neopaženi. AI zato poziva Grčijo, naj vzpostavi mehanizem za sistematično zagotavljanje informacij in odkrivanje posameznikov s posebnimi potrebami.
Grčiji naj pomagajo druge evropske države
AI ob tem druge evropske države poziva k pomoči Grčiji, da bo ta lahko primerno sprejela nove prosilce za azil, poziva pa jih tudi, naj sprejmejo prosilce iz Grčije. To mora vključevati tudi hitro premestitev večjega števila prosilcev za azil prek obstoječe nujne sheme za premestitve.
Od 66.400 prosilcev za azil, ki naj bi jih druge države EU-ja premestile iz Grčije, so jih namreč po informacijah, ki jih je Evropska komisija objavila 12. aprila, premestili le 615. Slovenija do zdaj iz Grčije ni premestila še nobenega prosilca za azil, so sporočili v organizaciji Amnesty International Slovenije.
Po nesreči prebežnika napad na policijo
Medtem je v begunskem taborišču Idomeni ob grško-makedonski meji skupina prebežnikov s kamenjem napadla kombi grške policije. Prepričani so bili namreč, da je kombi povozil enega od prebežnikov. Po navedbah vira v grški vladi, na katerega se sklicuje francoska tiskovna agencija AFP, se je v Idomeniju zgodila "huda nesreča", v kateri je 40-letni Kurd iz Sirije dobil poškodbe glave. Okoliščine nesreče v prenatrpanem taborišču, v katerem morajo vozila voziti zelo počasi, za zdaj niso jasne.
Migranti so s kamenjem razbili vetrobransko steklo na policijskem vozilu, nato pa jih je policija razgnala s solzivcem.
10.000 ljudi v težkih razmerah
V taborišču v Idomeniju kljub zaprti meji z Makedonijo v težkih razmerah še naprej vztraja okoli 10.000 prebežnikov, predvsem iz Iraka in Sirije. Prebežniki skoraj vsak dan protestirajo in zahtevajo ponovno odprtje balkanske begunske poti. V spopadih z makedonsko policijo je bilo po podatkih nevladne organizacije Zdravniki brez meja prejšnji teden ranjenih okoli 300 prebežnikov.
Obvestilo uredništva:
Zaradi številnih komentarjev in zagotavljanja čim višjih standardov razprave pod članki o begunski krizi smo se odločili, da komentiranje na portalu rtvslo.si omogočimo pod eno novico. Ne gre za cenzuro ali blokado, temveč za vzdrževanje ravni komunikacije na portalu javne RTV, ki je zavezana k takšnim merilom. Svoje mnenje o dogajanju z begunsko krizo lahko ob spoštovanju forumskih pravil MMC RTV SLO izrazite v komentarjih tukaj.