Dodal je, da se morajo iz tega vsi nekaj naučiti, s čimer je imel v mislih napovedano reformo ZN-a, ki bo morala po njegovem mnenju preprečiti podobne zlorabe.
Nekdanji vodja ameriških zveznih rezerv Paul Volcker je namreč v četrtek v poročilu odbora ZN-a zapisal, da je pri nezakonitem poslovanju v okviru programa Nafta za hrano, ki je Iraku olajšal gospodarske ukrepe ZN-a, sodelovalo kar 2.200 podjetij. Strmoglavljeni iraški predsednik Sadam Husein naj bi si na ta način prisvojil 1,8 milijarde dolarjev.
Poročilo razkriva, da naj bi pri izvozu nafte v okviru programa sodelovalo 248 podjetij, od tega naj bi jih nezakonite provizije plačevalo 139. Pri uvozu hrane v Irak pa naj bi sodelovalo 3.614 podjetij, kar 2.253 pa naj bi jih režimu Huseina plačevalo provizije. Te pa naj bi bile mačji kašelj proti 11 milijardam dolarjev, ki naj bi si jih, kot navaja poročilo, nekdanji iraški predsednik prisvojil s protizakonitim izvozom nafte.
Ob predstavitvi poročila Generalni skupščini ZN-a se je Volcker vprašal, zakaj niso bile te nepravilnosti opažene že prej in zakaj ni nihče ukrepal proti temu.
Med obtoženimi naj bi bila tudi svetovno znana podjetja, kot so DaimlerChrysler, Siemens, Weir Group in švedski Volvo. Vpleteno naj bi bilo tudi avstralsko podjetje AWB, ki pa zanika, da bi namerno plačevalo nezakonite provizije. Volvo je pojasnil, da so provizije Huseinovemu režimu plačali zato, da so lahko opravljali svoje delo.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje