Opazovalce so v Homsu v torek pričakali tisoči protestnikov, ki so hoteli podati svoje zgodbe o uporu proti Bašarju al Asadu. Foto: Reuters
Opazovalce so v Homsu v torek pričakali tisoči protestnikov, ki so hoteli podati svoje zgodbe o uporu proti Bašarju al Asadu. Foto: Reuters
Hama, Sirija
Vsearabska televizija Al Džazira je predvajala žive posnetke novih spopadov iz Hame, na katerih protestniki vzklikajo: "Kje so opazovalci?". Foto: Reuters

Kot je pojasnil vodja misije Mohamed Mustafa Al Dabi, sicer veteran sudanske obveščevalne službe, bodo opazovalci danes zvečer in v četrtek zjutraj obiskali Idlib in Hamo na severu države in Daro na jugu kot tudi območje okoli 50 do 80 kilometrov okoli Damaska.

"Ne najbolje v nekaterih predelih mesta"
Opazovalci Arabske lige, ki so v ponedeljek prispeli v Sirijo, so v torek že obiskali Homs v osrednji Siriji, prav tako žarišče protirežimskih protestov. V Siriji naj bi nadzirali izvajanje mirovnega načrta za končanje devet mesecev trajajočega nasilja nad protestniki, ki je zahtevalo že več kot 5.000 življenj.

Al Dabi je sicer dejal, da je "optimističen" glede opazovalne misije. V pogovoru za arabski časnik Al Hajat je izrazil prepričanje, da bo misija storila korak naprej. Kot je dejal, so sirske oblasti doslej pokazale pripravljenost na sodelovanje, in dodal, da vsebine poročila misije ne bodo objavili v javnosti. Za Reuters je Sudanec priznal, da nekateri predeli mesta niso videti najbolje.

Američani grozijo, Rusi svarijo
ZDA so medtem Damasku zagrozile z novimi ukrepi, če bi Sirija zavrnila sodelovanje z opazovalci. Kakšne ukrepe imajo v mislih, na ameriškem zunanjem ministrstvu niso pojasnili. Tudi Rusija je Sirijo danes pozvala, naj opazovalcem omogoči karseda največ svobode. Kot je na novinarski konferenci z egiptovskim kolegom Mohamedom Amrom v Moskvi dejal ruski zunanji minister Sergej Lavrov, je Rusija zaskrbljena nad pozivi nekaterih držav sirski opoziciji, naj misije opazovalcev ne jemlje preveč resno, in jih označil kot zelo škodljive in provokativne.

Premeščanje ali izpuščanje zapornikov?
Zagovorniki človekovih pravic sirskemu režimu sicer očitajo, da zavaja opazovalce Arabske lige. Po trditvah Human Rights Watch (HRW) so oblasti na stotine političnih zapornikov premestile v vojaške objekte, do katerih opazovalci nimajo dostopa. Po mnenju enega od častnikov sirskih varnostnih sil naj bi preselili med 400 in 600 zapornikov.
Medtem je državna televizija objavila poročilo, da so sirske oblasti izpustile 755 zapornikov, priprtih med neredi v zadnjih tednih in mesecih. Kot še navaja televizija, so bili izpuščeni tisti, ki "nimajo krvi na rokah". Izpustitev zapornikov je eden od ključnih pogojev poleg umika vojske iz mest in končanja nasilja, ki ga določa načrt Arabske lige in ga je Sirija sprejela 2. novembra.