Assange, ki je sicer tudi zaprosil za politični azil v Ekvadorju, je poziv k predaji policiji prejel v četrtek, a ga je danes zavrnil. V pismu je policija zahtevala, naj se ob 11.30 preda na policijski postaji Belgravia v Londonu.
"Julian bo ostal na veleposlaništvu pod varstvom ekvadorske vlade," je pred ekvadorskim veleposlaništvom novinarjem pojasnila Susan Benn iz Fundacije za obrambo Juliana Assangea.
Assangeeva zavrnitev predaje "ne bi smela biti sprejeta kot znak nespoštovanja", je pojasnila Bennova. "V skladu z zakonskimi določili v Veliki Britaniji ima postopek podeljevanja azila prednost pred izročitvami drugim državam," je dodala.
Zaprosil za azil
Assange se je 19. junija zatekel na veleposlaništvo Ekvadorja v Londonu in zaprosil za politični azil v tej južnoameriški državi. Assange, sicer avstralski državljan, je pismo s prošnjo za azil poslal tudi predsedniku Ekvadorja Rafaelu Correi, češ da je žrtev političnega pregona in nujno potrebuje azil.
Kot je zatrdil, avstralske oblasti ne branijo njegovih minimalnih pravic nasproti drugim vladam in ignorirajo svoje obveznosti glede zaščite svojih državljanov, ki so politično preganjani.
Predtem je britansko vrhovno sodišče 14. junija zavrnilo prošnjo Assangea za ponovno obravnavo vprašanja njegove izročitve Švedski. Prošnjo za ponovno odprtje primera je vložil, potem ko je vrhovno sodišče konec maja zavrnilo njegovo pritožbo na sklep o izročitvi.
Assangea želijo na Švedskem zaslišati zaradi obtožb dveh žensk o treh spolnih napadih in posilstvu, ki naj bi jih zagrešil v Stockholmu leta 2010.
Ustanovitelj WikiLeaksa ostro zavrača obtožbe in trdi, da so bili spolni odnosi z obema sporazumni.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje