Okoljevarstveniki so odločitev označili za zgodovinsko, je poročala francoska tiskovna agencija AFP.
Po načrtih milijarderja Cliva Palmerja naj bi rudnik odprli deset kilometrov od grebena, je sporočila vlada ter dodala, da bi to ogrozilo morsko floro in favno na Unescovem seznamu svetovne dediščine, ki ju je v zadnjih letih že prizadelo beljenje koral zaradi vročine.
"Odločila sem se, da so škodljivi vplivi na okolje preveliki," je po navedbah AFP-ja v videoizjavi dejala okoljska ministrica Tanya Plibersek. Tveganje onesnaženja in nepopravljive škode za greben je zelo realno, je dodala ter omenila tudi tveganja za drstišča rib in alge, s katerimi se hranijo morski sesalci, kot so dugongi.
Povedala je, da je zvezna vlada v 10 delovnih dneh prejela 9000 pripomb javnosti glede načrtovanega rudnika v Queenslandu, odzivi pa so bili večinoma proti načrtovanemu rudniku.
"To je odlična odločitev Tanye Plibersek in prvič se je zgodilo, da je zvezni okoljski minister zavrnil premogovnik v skladu z avstralsko okoljsko zakonodajo," je komentirala okoljevarstvenica pri Avstralski organizaciji za ohranjanje narave Jaclyn McCosker. Spomnila je, da bi v njem vsako leto izkopali do 18 milijonov ton premoga, kurjenje tega premoga doma in v tujini pa bi povzročilo poplave, suše in morske vročinske valove, ki belijo koralne grebene.
Avstralija, ena največjih svetovnih izvoznic premoga, se je zavezala, da bo do leta 2030 zmanjšala izpuste ogljikovega dioksida za 43 odstotkov glede na raven iz leta 2005, da bi do leta 2050 dosegla ogljično nevtralnost. Toda vlada zavrača pozive okoljevarstvenih skupin k prepovedi vseh novih rudarskih projektov, češ da je treba vsakega presojati posamezno.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje