Odstranjevanje table na stavbi konzulata. Foto: Reuters
Odstranjevanje table na stavbi konzulata. Foto: Reuters

Kitajska televizija CCTV je predvajala posnetke, kako so na stavbi najprej spustili ameriško zastavo. Uradni Peking pa je pozneje potrdil, da so konzulat uradno zaprli ob 10. uri po krajevnem času. Kitajske oblasti so po zaprtju vstopile v stavbo in "prevzele nadzor", je sporočilo kitajsko zunanje ministrstvo.

Odnosi med velesilama so se zaostrili v zadnjih tednih. Washington je najprej ukazal zaprtje kitajske diplomatske misije v Houstonu, Peking pa je nato ukazal zaprtje ameriške diplomatske misije v Čengduju, ki je sicer strateško pomembno zaradi bližine s Tibetom. Oba konzulata so zaprli 72 ur po ukazu.

Po izteku roka sta se zaprla tako ameriški konzulat v Čengduju kot kitajski konzulat v Houstonu. Foto: Reuters
Po izteku roka sta se zaprla tako ameriški konzulat v Čengduju kot kitajski konzulat v Houstonu. Foto: Reuters

Peking: Zaposleni so se vmešavali v kitajske notranje zadeve

Peking zagovarja, da je bilo zaprtje konzulata "primeren in nujen odgovor" na nerazumen ukrep ZDA. Predstavnik zunanjega ministrstva Vang Venbin je novinarjem pojasnil, da so nekateri zaposleni na ameriškem konzulatu sodelovali pri dejavnostih, ki niso bile del njihovih pristojnosti, na primer vmešavanje v kitajske notranje zadeve.

Washington je medtem zaprtje konzulata v Houstonu utemeljil s tem, da so skušali tamkajšnji diplomati ukrasti ameriške poslovne skrivnosti ter se dokopati do znanstvenih in medicinskih raziskav.

Vse več odprtih vprašanj

Zaprtje konzulatov pomeni dodatno zaostritev že tako napetih odnosov med ZDA in Kitajsko. Te bremenijo tako ravnanje Kitajske ob izbruhu novega koronavirusa kot trgovinska politika med državama in ravnanje kitajskih oblasti v Hongkongu in Sinkiangu. Po oceni Kitajske so odnosi z ZDA trenutno najslabši od vzpostavitve diplomatskih stikov med državama leta 1979.

Kitajske oblasti zaprle konzulat v Čengduju